Eucalipt gunni

Floria

Active Member
Eucalipt, nu stiu de care este, dar stiu ca sunt doua specii care rezista pana la -23C.
Am luat o crenguta, am curatat-o de frunze si am portionat-o in mai multi butasi in 15.07.2011



Butasii au inradacinat foarte repede, azi 19.08.2011 arata asa



Nu m-am indurat sa arunc frunzele si le-am pus in pahare cu putina apa



Spre surprinderea mea, azi le-am gasit asa

 

Aura

Member
Super reusita !
Daca o fi eucalipt curcubeu... ? :D atunci bucuria reusitei ar fi si mai si.....

Aura
 

vuk

Member
mersi floria pentru informatie , habar n-am avut ca si frunzele pot prinde radacini :eek:

eu am 4 exemplare de eucalipt din seminte dar cred ca metoda ta de inradacinare e mai practica , din samanta foarte incet cresc
 

MysteryAna

New Member
Am plantat un eucalipt gunnii in gradina primavara trecuta. S-a dezvoltat foarte frumos. L-am tinut neacoperit pana la sfarsitul lunii ianuarie cand s-au anuntat zapezi si geruri mari. Atunci l-am "imbracat" intr-un sac de canepa si unul de rafie.
Dupa cum stiti, am avut parte de o luna de iarna cumplita si am fost sigura ca l-am pierdut. Azi am indraznit sa crestez cei doi saci si sa controlez starea micului meu eucalipt (are aprox 1m). Am avut parte de o surpriza extraordinara. Eucaliptul meu e VIU !!!!
 

Floria

Active Member
MysteryAna, foarte bine ai facut ca l-ai lasat in gradina si l-ai protejat. Eu am avut trei puiuti, i-am tinut in balconul incalzit la 24 C si au murit toti trei. Se pare ca iarna vor sa stea la racoare.

Cei din experimetul de mai sus au crescut foarte frumos, dar frunzele au ramas tot in faza de radacini desi le-am plantat in ghivece, nu au aparut inca mugurii.
 

Razvan Ilisanu

New Member
Am plantat un eucalipt gunnii in gradina primavara trecuta. S-a dezvoltat foarte frumos. L-am tinut neacoperit pana la sfarsitul lunii ianuarie cand s-au anuntat zapezi si geruri mari. Atunci l-am "imbracat" intr-un sac de canepa si unul de rafie.
Dupa cum stiti, am avut parte de o luna de iarna cumplita si am fost sigura ca l-am pierdut. Azi am indraznit sa crestez cei doi saci si sa controlez starea micului meu eucalipt (are aprox 1m). Am avut parte de o surpriza extraordinara. Eucaliptul meu e VIU !!!!
Buna Ana, iarta-mi indrazneala dar e posibil sa mai traiasca Eucalyptul de care ai pomenit in comment? Sunt tot din Bucuresti, locuim in zona Victoriei si ne-am dori f mult un Eucalipt gunni.

Cu prietenie, Razvan
 
Sus