Etiolarea - Marcotaj Aerian Exotice

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Desi nu e prea raspandit procedeul de etiolare a ramurilor nu e deloc de evitat.Procedeul implica fortarea ramurilor sa elimine cloropastele responsabile de fotosinteza si sa formeze o coaja identica cu cea a radacinilor, iar asta duce la o productie de radacini mai bogata si la o mai usoara prindere a speciilor exotice

Pozele exemplifica in mare ceea ce trebuie facut si voi detalia acest procedeu (copacul Litchi Sinensis):



In prima imagine se vede cum zona ce trebuie marcotata a fost infasurata in banda pvc de culoare neagra si e recomandata doar daca se poate umbri zona , daca nu e posibil atunci se poate folosi si hartie de ziar cat mai alba si rulata in destule foi sa nu permita luminii sa patrunda apoi se izoleaza cu banda adeziva transparenta. La banda neagra se poate folosi si folia de aluminiu ca refractar de caldura.

A doua imagine arata rezultatul obtinut , acesta procedura poate dura de la 3 luni la 1 an. Zona astfel pregatita poate urma procedura de marcotare sau se poate taia si apoi pune spre inradacinare in ghivece de cultura cu turba + perlit (50-50%).

A treia imagine arata o alta optiune pentru cei cu spatiu putin , se taie circular o banda din cambium de 2 cm latime si se infasoara turba sau spaghnum moss in jurul zonei , avandu-se in atentie ca zona sa fie udata cu seringa ori de cate ori e nevoie pentru a nu se usca solul.

Metoda e destul de practicata si de bonsai-eri. :D

Modalitate de obtinere a butasilor prin marcotare:



Ce e important de retinut e ca turba sau spaghnumul trebuie sa fie lipit strans se zona etiolata ca acest procedeu sa aiba succes

Succes
 

cataliny

Member
Dane, ai inercat si cu hormoni de inradacinare pe zona curatata de cambium?
In principiu trebuie sa garbeasca inradacinarea.
Eu o sa incerc cand se va incalzii pe un PT care are in varf un altoi de Kumquat Nagami.
Apropo, ce fac Meiwute-le? au supravietuit?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am vreo 10 parca nu i am mai numarat , dar in principal macar unul sa traiasca sau doi sa ti dau si tie unul

Lui Doina de la noi i-au iesit dupa 7 ani prmele flori deci se poate si mai repede

La inradacinare am folosit hormoni dar etiolarea asta ajuta sa schimbe comportamentul cojii de copac din arbustiva in radiculara :D
 

cataliny

Member
Hai sa ne traiasca Meiwele :) .
Banuiesc ca Doina are Nagami sau ......
Mersi de info, o sa iti trimit un PM legat de problema....
O seara buna.
 
Sus