Este o iasomie? Ce tratament sa-i aplic?

cistele1

Member
Vecinul meu si-a dorit mai multe conifere in spatele gradinii, asa ca s-a pus pe treaba cand a avut ocazia sa le cumpere la un pret bun. Doar ca asta se intampla nu tocmai intr-un moment potrivit pentru plantare si anume cand era afara mult prea cald adica in luna august.

Asa ca, anul trecut in august, a scos mai multe plante vesnic verzi + 3 plante ca si cele din imagine, pentru a face loc noilor conifere.



Au frunzele si tulpinile mai albicioase si pufoase(cu perisori), iar florile sunt grupate fiind marunte, albe, in buchet si foarte parfumate. Asa ca am tras concluzia ca este o iasomie. Am dreptate?

Plantele erau frumos crescute si cu toate ca exista sansa sa nu reziste transplantarii, le-am plantat la mine. Doar ca de a doua zi frunzele au arat ca si oparite si au ramas asa pana primavara, cu toate ca plantele nu s-au uscat si daca dau cu unghia pe scoarta, se vede verde.



Din cele 3, una din plante a inceput sa creasca in primavara asta (si chiar in ritm alert), doar ca frunzele devin negre pe masura ce cresc.



Am luat o crenguta si am mers cu ea la un magazin specializat, cei de acolo recomandandu-mi un tratament cu zeama bordeleaza, pe care l-am aplicat in februarie, dar fara efecte vizibile.

Are cineva sugestii? Multumesc.
 

carla

Active Member
Nu stiu ce sugestii sa-ti dau, dar eu cred ca nu e iasomie, ci un soi de viburnum (probabil burkwodii, daca ma iau dupa prima poza)
Si al meu mai face frunze negre pe margini dar nu se usuca, am crezut ca asa i-e felul :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
zeama bordeleza e apa de ploaie la bolile interne , Topsin deocamdata e singurul structural si se aplica si pe frunze si la radacina
 

cistele1

Member
Chiar am vazut in seara asta ca una din plantele similare care a ramas in curtea vecinului e plina de flori. Am sa incerc in weekend sa fac o poza, daca bate pana acolo aparatul foto ...

Am sa caut maine Topsin si daca vremea e buna in weekend (desi se anunta ploi) am sa le tratez.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
topsinul are nevoie de putin timp sa intre in sistem , dupa care isi incepe treaba , repetitia insa o va salva , adica doar un singur tratament nu va fi suficient
 

cistele1

Member
Am profitat de vremea buna si Topsinul a fost administrat in weekend!

Nu l-am gasit pe vecin prin curte asa ca am facut o poza la flori dar e de la distanta si drept urmare nu e foarte clara:



E poza asta un indiciu suficient pentru o noua parere?

Merci.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu pare sa fie iasomie (philadelphus) care are flori mai mari, grupate in buchetele de max 4-5 flori.
Mie mi se pare ca seama cu Viburnum.
 

cistele1

Member
Ok, daca doua persoane au zis viburnum, atunci viburnum sa fie. Merci mult.

Cu cat am cautat mai mult pe internet cu atat m-am adancit in dubii, mai ales ca pe unele site-uri am citit cum ca frunzele își schimbă culoarea în roșu (si la mine nu e cazul), ca Viburnum burkwoodii este un vesnic verde etc. Am mai vazut si idea cum ca ar fi un semi-veşnic verde, care în iernile mai puţin aspre,în locuri ferite îşi menţine frunzişul, dar anul asta chiar nu a fost iarna la noi si frunzele celor sanatosi si feriti de la vecinu' tot au cazut...

Macar acum stiu ce planta am de tratat!
 

adrianam

Well-Known Member
Parca seamana cu ce am luat eu din piata de la o taranca, care mi l-a vandut drept bulgaras.
Ce m-as bucura sa fie si al meu tot viburnum parfumat! :roll:
Aici am pozele cu frunzele:

, ,

Crezi ca seamana cu al tau?
 

cistele1

Member
Ca frunze nu seamana. Alor mei sunt putin mai carnoase si verdele este inchis.

Dar la cate specii sunt de viburnum (cica "doar" vreo 150) cine stie ...
 
Sus