Erbicidare prin atingere (gel)

cistele1

Member
Am vazut prezentarile unor ierbicide (un fel de gel) care se aplica prin atingerea sau tamponarea frunzei buruienii.

Gelul este absorbit în fluxul de seva și transportat la punctele de creștere ale buruienii, omorand in cele din urma si rădăcinile. Pentru că este activ numai pe planta atinsa, solul nu este afectat si nici plantele din jur.

Unele din ele sunt ambalate sub forma de marker sau roll on.

Am vazut ca si cei de la Roundup au ceva similar (Roundup weedkiller gel) doar ca, desi produsele lor sunt comercializate si in Romania, acesta lipseste.

Mi se pare o chestie foarte practica si as vrea si eu.
Ati vazut asa ceva de cumparat sau comandat?

Multumesc.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Ierbicizare prin atingere (gel)

si crezi ca ai timp sa mergi cu "carioca" prin gazon la vanatoare de buruieni :nu-i nimic:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Ierbicizare prin atingere (gel)

De ce sa nu aiba timp, eu umblu o data pe an, primavara, cu atomizorul si fac fas-fas pe fiecare papadie din iarba...asta in curte, evident, ca daca o iau pe tot terenul... :mrgreen:
 

victoria222

Active Member
Apropo, am citit undeva ca este interzisa aplicarea ierbicidelor pe pietris sau intre pietre, pe alei, etc, din cauza ca neavand parte de sol, ierbicidul nu se descompune. Cistele, poti sa-ti faci si singura o astfel de solutie numai ca in loc de marker folosesti un borcan cu solutie si o pensula. Eu totusi nu-mi imaginez cum poti sa faci treaba asta la pir, de exemplu, chiar si cu markerul.... :nu stiu:
 

cistele1

Member
Asa e Victoria, exista si alte solutii, am vazut chiar un bat special cu perie in capat, in interior putand pune ierbicidul. Dar din pacate l-am vazut doar pe internet.

Oricum multumesc pentru ideea cu borcanul si pensula, o voi prelua daca nu gasesc intre timp altceva. Doar ca banuiesc ca necesita foarte multa atentie, e ca si la vopsit, doar ca acolo poti sa protejezi suprafata de stopii ce sar de pe pensula punand ceva dedesubt...

Cat despre timp, banuiesc ca e mai rapida solutia cu 'atingerea' decat sa ma chinui sa scot cu radacina intreaga toata buruienile ce apar, macar in spatiul unde se taraste fiica-mea, care acum invata sa umble. Mi-e urat mai ales de buruienile cu tepi!

Iar asta probabil ca va fi o activitate constanta tinand cont ca langa gradina mea este o zona 'verde', unde nu se va construi niciodata.
 

victoria222

Active Member
Cistele, cu atat mai mult, daca se joaca copilul tau pe iarba, te sfatuiesc sa NU folosesti ierbicid. Este extrem de toxic, chiar si prin atingere, si nu cred ca se descompune chiar total, cel putin nu intr-un timp asa de scurt cum scrie pe eticheta.
 

cistele1

Member
victoria222 a spus:
Cistele, cu atat mai mult, daca se joaca copilul tau pe iarba, te sfatuiesc sa NU folosesti ierbicid. Este extrem de toxic, chiar si prin atingere, si nu cred ca se descompune chiar total, cel putin nu intr-un timp asa de scurt cum scrie pe eticheta.
Pai de aia as vrea ceva cu actiune locala si gelul mi se pare potrivit. O sa incerc sa nu o las chiar acolo macar cateva zile dupa aplicare ...

Cu siguranta mai ramane ceva toxic o perioada, dar daca ma iau dupa asta si poluarea din oras e tot foarte toxica, si insecticidele cu care se imprastie peste oras, etc :nu-mi_place:; dar tot nu o pot tine departe de asta.

Pana una alta, incerc sa gasesc.

O zi insorita de toamna tarzie va doresc :pa:
 

miki70

Active Member
Am un liliac care scoate puieti din radacini si-mi deranjeaza celelalte plante care sunt puse pe langa el. Oare daca ii tamponez cu erbicid total mor doar ei sau si copacul cel mare? :nu-mi_place:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu cred ca risti sa omori toata planta, puietul ala fiind din drajoni, radacina lor e legata de radacina plantei-mama. Eu zic ca mai bine ii tai la nivelul solului sau chiar scurmi cativa cm ca sa ii tai putin de mai jos
 

miki70

Active Member
Dc ai sti cate plante am langa el ..... Nu pot sa-i scot :( Mai am un liliac langa gard care la fel face o gramada de pui. Am pus un trandafir langa el, cred ca o sa incerc cu erbicid pe puii de acolo pt ca oricum e batran rau copacul.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai nu ai atata loc cat sa tai puii aia de la nivelul solului? Ii tai ori de cate ori scot capul
 

miki70

Active Member
Claudia pana acum i-am tot taiat la nevelul solului dar ei la randul lor fac alte radacini care drajoneaza si ele ..... Mi-au iesit prin tufa de trandafiri, clematite ..... :(
 
Sus