Episcia

ani

Member
Sorina, nu am episcia alba, am alsobia si a crescut frumos, a inflorit toata vara. Are stoloni lungi pe care trebuie sa-i tai, daca vrei pot sa-ti trimit. Fac poza azi si o pun sa o vezi. Nu-i deloc pretentioasa.
 

sorina

Active Member
Scuze Ani , ai dreptate alsobia era < mi-a ramas sufletul la ea decind am vazut poza ei . Nu as vrea sa fiu nesimtita sa sa te rog sa-mi trimiti un lastar pentru ca mi-ai mai trimis acum vreun an si mi-a murit :cry: :cry: :cry: Vroiam in schimb sa o vad macar in poza si sa cum arata matura si inflorita , cred ca e superba :wink:
 

michaela

Active Member
Sa-ti creasca mari si frumoase Marmoset :D .......... acum stiu sigur de unde o sa pot procura episcii :wink: :giggle:
 
D

dyayzh

Guest
Stiu ca episciile fac foarte usor "mustacioare" Multa bafta cu minunatiile tale si sa le vedem cat de curand in rapida crestere :D
 

Marmoset

Member
Da, din punct de vedere al inradacinarii, niciuna nu mi-a dat batai de cap!
Dragelor...tineti pumnii sa creasca, pentru ca va ofer cu tot dragul stoloni. Doar sa le vad ca cresc!
 

ena

Member
Sa-ti traiasca Marmo!
Singura care imi da batai de cap este Alsobia, care nu vrea cu nici un chip sa faca radacini. Nici nu stiu ce sa ii fac...
 

Marmoset

Member
Da, emeclau, unii stoloni sunt mici si-mi cam dau emotii, stau dupa ei mai ceva ca o closca dupa pui! :rofl: :rofl:
Ena, eu am pus Alsobia intr-o pastila de turba si a facut radacini destul de marisoare, cam in 3 saptamani.
 

emeclau

Active Member
am primit si eu un stolon cadou la o comanda de rusesti :)
am trantit-o in doara intr-un pahar cu apa...la inceput nici nu am stiut ce sa fac cu ea!! :oops:
dar vad ca a facut radacini si azi mi-am facut in sfarsit, timp, ca sa o plantez...incet-incet am prins drag de ea...acuma astept sa vad cand va creste si ma va bucura si cu niste floricele :visator:

 

ena

Member
Sa-ti traiasca si sa creasca mare! O sa vezi ce microb puternic e episcia.
Cateva din frumoasele mele, acum mai mari:


 

emeclau

Active Member
foarte frumoase Ena! la mai multe :wink:
nu Ena, nu vibrez decat cand e vorba de violete si streptocarpusi
pe restul , cand mi se fac cadou, le accept si incerc sa le ofer conditii cat mai bune ...nu zic, si ele mi-s dragi :secret:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Incet dar sigur ma indragostesc. Am 2 lastari pusi in apa de o saptamana si ... am vazut azi ca le dau radacini. Pupa mama de harnicuti. :) Daca le place la mine, le aduc surori. Sa aiba cu cine se juca. Si ele si eu. :rofl:
 
Sus