Epiphyllum

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Dragelor, am trei boboci la un epi :dans: :dans: :dans: nu mai pot de bucurie!!! Deci o sa-i vad in sfarsit florile, la vreo trei ani dupa ce l-am cumparat de la un forumist.
Deabia astept sa vi-l arat!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Azi am facut o sedinta foto fulger, rezultatul este acesta.


Adina asta este cel despre care banuiam ca-i alb-galbui :rofl: , celalalt inca nu a inflorit dar bobocii sunt lila, deci pica faza cu alb galbui. ;-) :astept: :nu stiu:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
E clar, Carmen draga, ca e varietatea roz. Cred ca o cheama Miss Muffet.
E o singura planta in ghiveci? Din foto nu imi dau seama.

Epi alb-galbui si cel roz se deosebesc bine "pe viu" si in ce priveste cladodiurile, dar si boboceii in orice faza.
Uite aici boboci mici la cel alb-galbui . Sunt roscat-maronii si pe cum cresc se alungesc .

Pe cand la cel roz bobocii sunt mai sferici si au o coloare foarte deschisa. In plus bobocii sunt de mici dimensiuni.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Da, sunt mai roscati spui tu, ai mei parca-s lila, alungiti tare, maine fac o poza si cu bobocii.
La Miss Muffet e o singura planta, cum mi-ai trimis-o asa am lasat-o. Trebuie sa-i gasesc un mister acum? :aoleu:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Intrebam daca-i una, fiind bine dezvoltata. Daca-i planta de la mine, a crescut binisor. Ii merge excelent! Si e si grabita. Si eu am observat boboci (mult mai putini ca anul trecut, se vede ca am deranjat-o cu transplantarile de anul trecut), dar vor inflori peste cel putin o saptamana.

Daca la cealalta bobocii sunt diferiti, probabil e cea alba!

De ii gasesti un "mister" pe masura, trimite-l si incoace, ca domnisorici am si eu! :rofl:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Asa cum am promis, pun fotografiile cu bobocii de la Epi alb-galbui.
In prima se vad bobocii, e un macro, poate se distinge si culoarea chiar daca azi a fost innorat la noi.

Aici e toata planta ca sa se vada cat a crescut de anul trecut. :dans:
Multumesc Adina-Ioana ca mi-ai dat plante frumoase si sanatoase! :* :hug:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ei da! Asta-i epi alb-galbui! Si arata splendid. Ii place la tine! :D Ma bucur ca a ajuns in asa o casa primitoare!

Bobocii sunt vigurosi, dar va mai dura ceva pana la inflorire. ;-)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Adina-Ioana a spus:
Ce culoare, Madalina? De fapt orice culoare ar fi sunt splendide florile!
Nu stiu, n-a mai inflorit niciodata la mine iar bobocii sunt prea mici ca sa-mi pot da seama.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Astazi Miss Muffet a deschis a II-a floare. :dans: Mie imi place mult de tot. :visator:

 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Bravo, si tie si ei! Adevarul e ca cele 3 varietati ce se gasesc peste tot la noi sunt foarte diferite. Fiecare imi place in felul ei. Miss Muffet e de o delicatate aparte... Floarea e mai mica, dar de alta forma decat celelalte. Rezista mai mult in timp.

Cel rosu (eu zic ca e E. Ackermannii e atat de infocat incat atrage imediat atentia. Contrastul rosului puternic cu staminele albe lungi si foarte delicate capteaza imediat privirile.

La urma, dar nu cel din urma cel alb-galbui (cred ca e E. Ackermannii Alba), isi etaleaza nonsalant bogatia de florile imense, usor parfumate, captivand fara doar si poate pe cel mai nepasator trecator.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Minunati toti! :clap:
Cel alb cred ca in seara asta, cel tarziu maine se deschide. :astept:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
De obicei se pregateste seara de deschidere si dimineata floarea se arata in toata splendoarea ei. Nu tine mult insa. Chiar te rog sa urmaresti sa imi confirmi.
La mine sunt atat de multe flori in diferite stadii incat sincer nu stau sa le insemn! :oops:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Am fost acum la el, are numai doua petale aruncate. :) Ambii boboci se deschid odata, asa ca maine am de lucru, am pregatit aparatul mare :astept:
 

magda

Active Member
Moderator
Carmen, sunt cu ochii pe tine - astept pozele. Minunate aceste plante. Parca imi vine sa le colectionez din nou cand la vad pe ale voastre inflorite.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Merci Magda :hug: , e timid si-si arunca pe rand petalele, inca nu s-a descoperit! :astept: Azi noapte cam la 2 ore bantuiam pe balcon sa vad in ce stare e. :rofl:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Si daca v-as spune ca azi nu am avut nici macar ragazul de a arunca o privire la ai mei care sunt in plina floare... :oops: S-au terminat ploile si frigurile si sunt in sfarsit scosi afara, asa ca nu imi mai sunt chiar sub nas! Nici macar ultimele poze n-am avut timp sa le descarc!
 
Sus