Epiphyllum

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Au mai trecut ceva zile şi tinereii mei sunt acum in plina floare:







Dar nici cel roşu bătrân nu e departe!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Da, da! :clap: :clap:
Marioara are dreptate cu invidia, eu de anul trecut ma tot gandesc la ei. :gandit: :roll: Am si eu dar nu misca nimic. :ros_unghii: :x :astept:
 

Blitz

Active Member
Epi al meu (multumesc pentru identificare) are ... boboci din ce in ce mai mari :D - clar ca se pregateste de spectacol :D

Dar, Adina, chiar ca ai niste epi tare floricioase- sa-ti traiasca :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mulţumesc, fetelor.

Cel roşu e foarte rezistent şi înfloreşte foarte uşor. Cel roz e mai sensibil. Era să-l pierd acum un an. Nu e atât de viguros. Abia acum mă bucur pentru prima oară de o înflorire semnificativă. Oricum le prieşte afară, la soare. Se şi vede ce bronzaţi sunt!

Aştept acum pe cel mare, roşu să înflorească şi peste câteva săptămâni pe cel alb-gălbui.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mulţumesc, fetelor!

De descântat nu ştiu să le descânt... :) , dar un secret tot vă împărtăşesc: le ignor şi ele fac tot ce pot ca să le bag în seamă. :rofl: Lăsând gluma la o parte, le ţin în curte de primăvara până toamna unde au parte de ore bune de soare dimineaţa, iar iarna le pun la răcoare, chiar frig în beci ori în cameră neîncălzită şi stau "pe uscat".
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Lauda-l ca merita, are o culoare superba! Felicitari ca l-ai ingrijit cum trebuie! :clap: :clap: :clap:
 

akhalteke

Member
Foarte frumos, Timi!
Eu pe al meu roz (cel mare) il am de 10 ani si nu mi se pare pretentios, nu am avut nici o problema cu el, iar inflorirea e abundenta. Cred ca e din cauza ca a fost "fur-luat" de undeva.... :rofl:
 
Sus