Epiphyllum

tzep

Well-Known Member
Moderator
A iesit bine, dar asa cum ai spus prima e mai frumoasa. :indragostit: Intre timp taiasem si redimensionasem pozele. :nu-mi_place:
Azi si maine am alt program, dar daca-mi spui cum se face poate incerc duminica. :gandit: Am facut poze in continuare si la al II-lea boboc cum se deschide, la rezolutie mare.
Cand ai timp scrie-mi exact etapele de urmat, ca la clasa I. :oops: Multumesc! :hug:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Bine Tzepisor, povestim. La pranz ti-am scris aici un mesaj mai lung care s-a dus in neant din cauza netului de la serviciu. :cry: N-am mai avut puterea sa-l rescriu.
 
Pentru prima data mi-a inflorit si mie aceasta minunatie in luna mai si m-am bucurat de florile lui pana in luna iunie la sfarsit
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Harnic ca de obicei, felicitari! :clap: Arata asa de frumosi boboceii aia. :visator: :h:
Ai mei inca nu dau semne, cred ca sotul nu i-a prea udat deloc in lipsa mea si eu de cand am venit numai foarte putin ca sa nu-i inec. Oricum sunt la rece, un pic deshidratati si inca nu ma pot ocupa de ei. Am un mare santier in casa care o sa mai dureze cel putin doua saptamani.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
:) Multumesc!
Carmen draga, inca nu e vremea de inflorit daca nu i-ai scos din repaus. Si eu il am pe cel rosu batran separat, pana nu il pot scoate afara nu va inflori. Ceilalti au stat mai la lumina si a inceput sa dea caldura asa ca se vor grabi cu infloritul.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ce inseamna repaos la Epiphyllum? Nu se mai uda deloc iarna? Se tine la rece? Eu nu l-am trecut niciodata in repaos. Dar nici nu a inflorit, desi are mai multi ani.
 

Nicola

Member
Mai la rece iarna si udari mai deloc. Primavara mutat la semi soare( cateva ore bune nu i fac rau ) si udat regulat.. Ai mei infloresc cam prin mai.
Dar vad ca sunt si mai harnici:)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Gabriela!

Ce inseamna repaos la Epiphyllum? Nu se mai uda deloc iarna? Se tine la rece? Eu nu l-am trecut niciodata in repaos. Dar nici nu a inflorit, desi are mai multi ani.
Asa cum zicea si Nicola, ii tin in repaus iarna. Daca ii pun in camera cea mai rece unde temperatura variaza intre 5-10 grade ii ud superficial si foarte rar (de 2-3 ori pe iarna). Cum acolo au si putina lumina in ultimele doua ierni am experimentat si i-am tinut la lumina din plin, intr-un loc insa mai calduros. Minima au avut-o pe la 10 grade, insa temperatura in timpul zilei era ceva mai mare, mai ales daca era si soare. Prin urmare i-am udat superficial dar mai des (la1-2 saptamani). Vad insa ca tot ma rasplatesc cu flori, mai devreme decat inainte.

Acum toate varietatile mele dau semne de inflorire. Cel rosu si-a crescut si restul bobocilor:


Cel roz si cel alb abia formeaza bobocei...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc pentru informarii, fetelor! :*
Adina, sunt minunati! Felicitari! Tare mult imi doresc sa il vad si eu pe al meu inflorit! Dar l-am cam neglijat, nu am la bloc conditii bune pentru el. Poate la anul, urmand sfaturile voastre, va inflori. :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Carmen! :hug:

Cu siguranta te va rasplati daca ii oferi repaus iarna. De poti, scoate-l pe casa scarii. Nu e pretentios, rezista si la putina lumina. Ii trebuie insa racoare si reducerea udarii. O cunostinta de-a mea ii tine in beci iarna unde nu au lumina, iar primavara sunt plini de flori.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Minunati epi tai si vrednici foc. :visator::clap: S-au trezit si ai mei au inceput sa formeze boboceii, abia i-am zarit azi. :dans:
 
Sus