Epiphyllum

Claudiavis

Active Member
Ma apuca disperarea cind vad ce mari sint epi vostri. Am citit undeva ca trebuie sa atinga o dimensiune 'critica' pentru a putea sa infloreasca. Cind vad la voi ce mari sint cei care infloresc prima data... si ii compar cu ai mei... trag concluzia ca mai trebuie sa astept un an pina sa-i vad cu flori ! :cry:
 

geodezia

Well-Known Member
m-da trebuie s aii mut ca ii am in vase mari ..deci asta e secretul ca la hibiscusi vase cit mai mici
Va felicit pentru floricelele voastre Adina prinde repede butasii ca o sa ai clienti eu sigur unu alb ,galben si roz ca din cel rosu am si eu vreo citeva plante care imi infloresc anapoda asa cite o floare pe an da ii am in vase marii asa ca de acolo se trage ..
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
In sfarsit am trecut de cea mai aglomerata perioada insa mai aman putin despartitul plantelor intrucat epi roz pe care il credeam puturos anul acesta s-a decis sa-mi arate contrariul si se pregateste si el de inflorit, mai tarziu decat de obicei.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Ce minunat este plin de boboci - cercelusi! :visator: :indragostit: :clap:
Pai cu nebunia asta de vreme s-a debusolat si el. :nu stiu: :gandit: :nu-mi_place:

Nu ne uita cu puiutii! :oops: :oops: :oops: :hug: :rugaciune:
 

MASCHA

Active Member
Acum 4-5 ani am primit 4 lastari de epy 2 albi si 2 roz,bucurie mare s-au prins toti 4 ,iar unul din cei albi s-a dezvoltat foarte frumos si ma incanta de cativa ani cu flori minunate si foarte parfumate.
Anul acsta au boboci toti ,nu va pot spune cu cata emotie am asteptat inflorirea la cel roz,dar surpriza si dezamagire totala ...este tot alb.... :cry: asa ca daca are cineva roz ofer cu placere alb la schimb sau contra cost pentru un lastar roz inradacinat
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
tzep a spus:
Nu ne uita cu puiutii! :oops: :oops: :oops: :hug: :rugaciune:

Nu va uit, fetelor! La mine vorba e vorba. Din pacate planul mi-a fost amanat de harnicutul acesta roz. Nu am de gand sa fac colete separate pentru fiecare culoare. Prin urmare voi avea de dat abia dupa inflorire din ambele feluri. :D

Mascha, e superb cel alb. Cel roz e foarte diferit ca aspect de cel alb si mai degraba seamana cu cel rosu. E usor de identificat si fara flori.
 

MASCHA

Active Member
Adina sunt convinsa ca tu poti sa-i deosebesti si neinfloriti,atunci cand ai ai de mai multi ani te obisnuiesti cu specificul fiecaruia,eu nu am avut decat rosu si cand am primit butasii am fost convinsa ca sunt asa cum mi s-a spus.
Acum ca ai spus-o tu m-am uitat atent la pozele tale si ami dau seama de diferente,cred ca cel roz are frunzele mai inguste si este mai drept,la mine toti cei albi sunt curgatori .
Adina dupa ce desparti epy roz,daca ati mai ramane un puiut te rog sa ma ai si pe mine in vedere :rugaciune:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mascha draga, retin ca te intereseaza un pui de epi roz. :D

Ma miram mai sus de confuzia intre epi alb si roz pe care a facut-o cel ce ti-a dat butasii. N-ai cum sa te incurci, cand marginile si aspectul general sunt total diferite. Rosul si rozul seamana mai bine si e oarecum scuzabil sa le incurci daca nu sunt inflorite.
 

daisy111

Active Member
Am si eu una ce nu ii prea merge bine,de asta -iarna nu i-a mers,acum cred ca o uda tata si cam mult ca o tin la tara,are frunzele alea cam urate. :( Ea s-a straduit sa-mi faca niste flori
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
:eek: Wow! A meritat asteptarea! :visator:
Mie imi par deosebite florile de la planta lui Daisy fata de cele ale tale. Parca la ea nu-s cu asa multe petale :nu stiu: :gandit: :incapatanat: Oare si Epi sunt simpli si batuti ?!?!?!?! :roll: :nu stiu: :nu stiu: :nu stiu:
Oricum, sunt frumosi si au culoarea asa diafana! :clap:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
E prima lor inflorire. In ghiveciul acesta am mai multi pui obtinuti din butasi. Fiind prima inflorire nu e prea bogata nefiind plante mature.

N-as crede sa fie diferite planta mea si cea a lui daisy. Cred ca depinde de conditiile diferite. Parca zicea daisy ca a patit recent ceva planta. Nici la puii mei florile la aceasta prima inflorire nu sunt de marimea celor ale plantei-mama. Probabil odata cu maturizarea plantelor si inflorirea va fi influentata.
 

daisy111

Active Member
Nu stiu daca as putea spune ca este o diferenta mare,o sa caut poze mai vechi sa vad daca difera florile.Al meu este batranel,iar in iarna asta a suportat ,cred eu, mai greut frigutul in camera unde il tin de ani buni.Cred ca a primit si ceva cam multa apa ,am trecut astazi pe acolo si arata mult mai bine.Tzep,daca descoperim vreo diferenta,iti trimit butas. :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Multumesc mult de tot! :indragostit: :hug:
Nu asta a fost intentia, dar daca e sa fie, :* nu spun nu. ;-) :oops: :)
 

daisy111

Active Member
Nu am crezut ca este nici o intentie ;-) stai linistita,te servesc cu toata dragostea,stiu cum este cand vezi ceva si iti place. :hug:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Un an nou, asa ca incepe un nou sezon de inflorit, ceva mai precoce ca in alti ani. Rosul e la putere zilele astea, epi rosu, ca nu ma refer la altceva! :)





Cel alb a luat-o si el pe urmele primului. A dat boboci deja de vreo 10 zile, acum unii sunt marisori.
 
Sus