Epidendrum

sarselia

Active Member
Moderator
Ohooooooooooooooo un Epidendrum aproape ca la mama lui acasa!
Minunat!

De cand il ai montat si spune-mi te rog in cat timp iti dai seama ca s-a aclimatizat?
 

refu

Member
sarselia a spus:
Ohooooooooooooooo un Epidendrum aproape ca la mama lui acasa!
Minunat!

De cand il ai montat si spune-mi te rog in cat timp iti dai seama ca s-a aclimatizat?
Pai e montat de aproximativ 2 saptamani max, si deja da frunze noi:D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc din suflet Gabiutei pentru aceasta minunatie!

Mi-a inflorit acum Epidendrum 'Black Comet'.
Parerile din cate am mai citit sunt impartite legat de denumirea acesteia.Unii spun ca de fapt nu aparine de Epidendrum ci ca s-ar numi Epicattleya fiind o combinatie intre Epidendrum si Cattleya.
Din pacate prima floare nu este extrem de mare insa vad ca mai pregateste cateva,

https://picasaweb.google.com/sarselia/C ... 0078934082
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Multumesc din suflet Gabiutei pentru aceasta minunatie!

Mi-a inflorit acum Epidendrum 'Black Comet'.
Parerile din cate am mai citit sunt impartite legat de denumirea acesteia.Unii spun ca de fapt nu aparine de Epidendrum ci ca s-ar numi Epicattleya fiind o combinatie intre Epidendrum si Cattleya.
Din pacate prima floare nu este extrem de mare insa vad ca mai pregateste cateva,

https://picasaweb.google.com/sarselia
/Cambria#5625214020078934082
Iata o planta rara....Cu siguranta ca nu se gaseste usor in comert o astfel de orhidee. Are parfum?
 

mikiduzza

Member
sarselia.... :visator: :indragostit: :visator:
foarte foarte frumoasa....
sa-ti traiasca si sa te bucure cu cat mai multe flori
 

sarselia

Active Member
Moderator
IULIA a spus:
si e sigur epicatt. :D
Multumesc frumos pentru identificare Iulia si voua tuturor pentru cuvintele frumoase!
Iulia, pe tine te asteptam cu drag cu pozele frumusetilor tale carora le-am dus dorul(eu una sigur)!
Ma bucur mult ca din cand in cand esti printre noi si m-as bucura si mai mult daca ai sta mai mult printre noi.
:oops:
 

puffy80

Member
Buna seara tuturor!
Am o nedumedire legata de Epidendrumul meu, care ar tb sa fie ibagnese. Nu l-am vazut niciodata inflorit, pt ca il am din mai. De fapt nu am vazut nici un Epi inflorit "pe viu", ci doar un poze :) .
Are in varful unui pseudobb de vreo 40 de cm o tija care ii tot creste de vreo luna si ceva, a ajuns pe la 30-35 cm, dar nici urma de boboci. E normal? Mai tb sa creasca pana sa infloreasca, sau doar ma amageste :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Puffy fa-i o poza sa vedem cum arata.Eu una la fel ca tine nu am vazut niciun epidendrum inflorit pe viu ci doar in poze.
:(
 

puffy80

Member
Am facut cateva poze:

Dupa cum am mai spus, tija este lunga, cam 30-35 cm si continua sa creasca :(
 

IULIA

Active Member
ai rabdare, mai are de crescut. se va ingrosa apoi in virf, vor aparea niste fire rebele, apoi boboci, apoi flori. asa sint, lungi in tijele florale. si flori tocmai in virf. :D
 

IULIA

Active Member
nu am mai vazut demult de vinzare la noi. ultima informatie despre faptul ca s-ar gasi in romanica a fost de acum 1 an.
 
D

dyayzh

Guest
Eu nu am vazut niciodata...deci daca doresc, strainatatea ma cheama :)
 
Sus