Encyclia cochleata

iudit

Well-Known Member
Moderator
A mea infloreste din decembrie incontinuu.Pe aceeasi tija.Acum e desfacuta ultima floare.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
A dat o singura tija in decembrie,si de atunci se tot desfac florile de pe ea.Au fost perioade cand erau 2-3 desfacute deodata.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai, poate ar trebui sa spuneti si cat de mari sunt plantele pe care le aveti. Ca la mine nu are decat 2 pseudobulbi si un mot. Nici nu aveam vreo pretentie sa faca ceva anul asta. Plus ca tare chinuita a fost de lanosi cand am luat-o.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
A mea are 3 pseudobulbi.Am luat-o de la reduceri,acum a inflorit prima data la mine.
 

IULIA

Active Member
eu am 2.
fiecare infloreste in felul ei.
cea de la bv, ca si atunci, cind inflorirea a fost vreme de 3 luni, si o luasem destul de trecuta, are o tija pe care dau iar si iar boboci. ca la papucii simpoidali. face in total cam 16 flori, eu asa am numarat pe tija de anul trecut. are 2 pseudo vechi, unu nou, care a dat floarea si 2 micuti.
la a 2 a, de la expo hornbach, tijele sint scurte dar are fff multi pseudobulbi. florile apar toate odata, ca un buchet aproape. tijele sint scurte ca inaltime, abia trec de pseudo.
la prima tija are aproape 80 cm inaltime.
deci clar sint diferite, atit ca marime cit si ca stil de inflorire.
oricum, sint frumoase. :D
 

IRINA2714

Member
a mea s-a dus
am primit-o moarta, bulbii erau zbarciti si cu toate incercarile nu am reusit sa o salvez
va rog sa ma anuntati cand apare prin magazine ca vreau una frumoasa si sanatoasa
 

sarselia

Active Member
Moderator
Serios???
hmmm mersi de informatie.
trebuie sa fac numai dupa sarbatori ca poate ma mai cadoriseste mosul cu niscaiva parale...
:D
 
Sus