Emisiune TV despre ingrijirea plantelor - ce parere aveti?

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Emisiune TV despre ingrijirea plantelor - ce parere avet

Prof. Ghibu este renumit in domeniul acesta, al tratamentelor fitosanitare, deci in mod sigur nu spune tampenii. Singura mea observatie este ca,eu personal, incerc sa evit cat pot de mult chimicalele, incerc sa practic o altfel de agricultura. Dar in mod sigur sfaturile prof. Ghibu sunt de incredere
 

yellow rose

Member
Re: Emisiune TV despre ingrijirea plantelor - ce parere avet

Multumesc pentru raspuns claude. Eu nu am o experienta minima in cazul tratamentelor fito sanitare si primind dintr-o data atatea informatii m-am gandit sa nu cad in extrema cealalta si sa exagerez cu chimicalele.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Emisiune TV despre ingrijirea plantelor - ce parere avet

Tratamentele fitosanitare aplicate cum scrie la carte, la toate avertizarile, sunt potrivite pentru culturile intensive, dupa parerea mea, cine cultiva zeci de hectare de livezi nu-si permite sa piarda productia. In gradina proprie presupun ca oricine vrea niste fructe si legume mai putin indopate cu pesticide, chiar daca se respecta perioada de eliminare a acestora.
Eu zic sa observi bine livada si gradina ta, sa vezi ce boli apar frecvent la tine si sa te axezi pe acelea, la inceput, ca sa le elimini, sa nu dai cu pesticide doar ca sa te afli in treaba. O planta tratata constant cu pesticide devine dependenta de acestea, sistemul ei imunitar slabeste, iar pe urma o mai tii in viata doar cu aceste chimicale pentru ca singura nu mai face fata nici unui atac. In plus, folosind pesticidele elimini si insectele benefice, pasari, etc, creezi un dezechilibru major in ecosistemul din gradina ta, ceea ce duce la acelasi lucru, deci tot mai multe pesticide
 

yellow rose

Member
Re: Emisiune TV despre ingrijirea plantelor - ce parere avet

Ai perfecta dreptate.
Problema mea este ca nu ma descurc fara nici un fel de tratament. Vin tot felul de boli de prin vecini si am muncit anul trecut cam degeaba.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Emisiune TV despre ingrijirea plantelor - ce parere avet

Tocmai de aceea am spus sa vezi ce boli apar la tine si in primul rand sa stropesti pentru acelea...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Emisiune TV despre ingrijirea plantelor - ce parere avet

uta alexandru a spus:
Buuuull ...!!!! !parca fungicidele n-au nicio socoteala cu fauna,benefica sau nu.Sa te vad eu cum maninci caise sau visine daca te plesneste fo laxa,sau vre-o taphrinie la piersici.....oups,am uitat,la voi in munti n-aveti d-astea!Singurul truism,patologia individuala e cu totul alta tocanita fata de patologia de grup!(vezi eGradini.ro!) :aoleu:
Eu vorbeam de pesticide in general, nu doar de fungicide. Si da, daca vreau sa-mi umplu burta de caise pline de chimicale ma duc frumos si mi le cumpar din piata, fara s ama chinui sa umblu tot sezonul cu pompa-n spate, asa ca da-mi voie sa aleg cantitatea de chimicale ce o var in gradina, fiecare face cum crede
 
Sus