elaelena - gradina de la bloc

cornelia

Fondator
Membru staff
elaelena a spus:
am luat si eu un trandafir pt. gradina de la bloc-golden delight-, era reducere la praktiker (5.5 lei/buc) :oops: , sper sa se prinda !
tot acolo mai am deja plantati 3 trandafiri plus ca am comandat 6 de la o firma; aproape toti sunt ''floribunda''pt. ca se mai fura si astia tenteaza mai putin fata de cei th.
 

elaelena

Member
multumesc pt. ''gradina'', cornelia!
acum ramane sa va tin la curent cu incercarea de amenajare .....cu pozele e mai rau pt.ca mi s-a stricat aparatul foto
 

elaelena

Member
Apropos de trandafirii pe care urmeaza sa ii plantez, doresc un sfat de la cunoscatori privind modul de amplasare: solitari sau grupati cate 3?
p.s toti sunt trandafiri de parc(floribunda)
 

michaela

Active Member
elaelena a spus:
multumesc pt. ''gradina'', cornelia!
acum ramane sa va tin la curent cu incercarea de amenajare .....cu pozele e mai rau pt.ca mi s-a stricat aparatul foto
Cu telefon cu ceva :) .... ca... e pacat sa nu ai poze in topicul tau... noi ce mai vizionam? :D :visator:
 

elaelena

Member

cateva poze de asta-vara...... gradina nu este structurata inca, deocamdata am plantat cativa trandafiri( unii de acum 3 ani si altii in aceasta toamna,), am pus bulbi pt. primavara-crocusi de mai multe culori, lalele, narcise-, am diverse plante perene plus anualele(pe care le mai schimb, pt. diversitate):clematis, margarete, crini, caldaruse, irisi,mixandre ,buddleia,levantica...
in aceasta toamna am ''schitat'' o alee ( mica) cu trandafiri, am mutat irisii...mai am de pus niste bulbi de lalele ....nici eu nu stiu cum sa le aranjez ca sa fie cat mai placuta privirii ....imi tot fac schite pe care le modific....
azi imi iau o cazma pt. ca vreau sa scot un salcam ( pui) care ma incurca -oare daca il tai de la radacina nu ar fi mai usor?
 

elaelena

Member
am primit comanda de la ''coral'', trandafirii arata f. bine, au radacini viguroase , i-am si plantat; am luat cateva floribunde: westerland, eden rose, friesia, schneewittchen,rosenstadt freising, si un acoperitor:knirps
.....astept primavara :)
 
Sus