Efecte cromatice

alfa

Active Member
Sa vorbim despre culori!

Fiecare anotimp poate fi redat in aranjamente prin diverse combinatii de culori. Mai mult, parca fiecare sarbatoare are culorile proprii!

Haideti sa incepem un topic in care sa discutam efectele cromatice pe care le putem obtine prin combinarea a diverse floricele, plantute si alte materiale.
 

alfa

Active Member
Ce parere aveti sa incepem cu o tema de actualitate: Primavara si Pastele!

Care culori sunt reprezentative? Cum se pot combina ? Ce floricele vom folosi?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: :aoleu: este un capitol atit de vast incit se poate vorbi despre el pe pagini intregi.
Dar ca sa sintetizez ce am acum de spus:
poti privi ore in sir un tablou,poti invata tomuri intregi despre armonia culorilor si a combinarii materialelor daca culoarea in sine nu o percepi,daca nu ai acel simt al culorii,al combinatiilor tot degeaba.
Multi se straduiesc din rasputeri sa devina designeri dar putini ajung sa SI fie. :D

Primavara este anotimpul cel mai propice pentru a va pune in valoare simtul artistic :D
De fapt nici nu e asa de greu :wink: este atit de bogata draga de ea :D.
Un singur buchet de lalele si......deja simti ca altfel traiesti clipa aceea. :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
eu as alege trei culori:alb,rosu si verde sau in gama pastelata galben, roz si mov.
De fapt toate culorile imi plac,ce conteaza e ochiul care le combina.
 

alfa

Active Member
Albul ? Eu asociez albul cu zapada. Ghiocelul este alb, e adevarat, dar imi aminteste inca prea mult de iarna. Albe sunt si unele narcise si sunt si lalele.... numai combinatia de alb-verde imi duce gandul la primavara.

Pentru mine cel mai reprezentativ pentru primavara este verdele. Cred ca este evident de ce.
Apoi as alege galben. Galbenul, datorita primulelor, forsitiei, narciselor, lalelor.
Apoi nuante de roz, ciclam, rosu, care imi amintesc zambile, primule, lalele, gutui japonez.
Si nuante de mov, lila, albastru: branduse, zambile, primule. :visator:
Dar nici maroul si negru nu sunt de neglijat: reprezinta pamantul praspat sapat, crengile pe care abia asteapta mugurii sa crape.

Ai dreptate Laura, mai toate culorile sunt prezente!!

Si totusi care sunt combinatiile cele mai reusite?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am ales albul ca simbol al innoirii,al invierii.Dupa zilele cenusii de iarna si de post,bucuria renasterii o vad pura precum e albul.Pe alb,ca fond,toate culorile par mai vesele,mai vioaie,ies mai bine in evidenta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
O combinatie extrem de reusita este galbenul tare,solar cu un mov.Un mov greu,inchis un mov-violet.POe fond verde de primavara cred ca este o combinatie minunata.
Da,albul este pur intr-adevar dar ca si Alfa imi prea aduce aminte de iarna :(
Primavara chiar si rozul imi place :)
 

alfa

Active Member
:D Gabiuta, si mie imi place galben cu movsi verde, de aia am si incercat in ultima realizare, dar trebuie sa va zic :rofl: ca daca las verdele la o parte si raman doar cu cele 2 culori, galben si mov, imi aduc aminte doar de mamaliga cu magiun de prune, mancare de saraci de pe vremea ceausista. Si recunosc imi lasa gura apa :rofl: :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu recunosc cinstit ca am o problema cu movul, e o culoare care nu ma place si sentimentul e reciproc :) asa ca o evit cat pot, inclusiv in gradina.
Asa ca asociez primavara cu verde-crud, alb si rosu
 

Edelweiss

Active Member
E un topic foarte interesant :D
Sa vorbim deci despre efectele culorilor si semnificatii:

ROSU: activ, fierbinte, putere, sange , foc (efect stimulator)
ROZ: suav, feminin, mirositor
PORTOCALIU: inimos, stralucitor, prietenos, calduros
GALBEN: soare, usor, luminos (da senzatia de multumire, combate stresul)
VERDE: racoritor, proaspat, crocant (efect odihnitor)
ALBASTRU: pasiv, masculin, introvertit, rece, umed, libertate (Efect de destindere, micsoreaza durerile, efecte neutralizante, inhibante)
VIOLET: adanc, lenes, dulce, bolnavicios, magic
ALB: puritate, frig

Ochiul percepe imaginea si involuntar, creierul, mesajul transmis. Astfel, aranjamentul este "incadrat" de creier intr-un format de dreptunghi fie "portret" (in picioare) fie "landscape" (orizontal). Acest patrulater imaginar este impartit de creier in anumite "linii de forta" de genul jocului "x si 0" , intersectiile liniilor formand "punctele de forta" ale acelui patrulater imaginar. Stiind chestia asta, trebuie sa aranjam ce dorim, astfel incat subiectul principal sa fie undeva in apropierea acelor puncte de forta.

Vorbeam de liniile de forta: sunt liniile care impart dreptunghiul in 9 patratele ca la "x si 0". In functie de ce dorim sa aranjam, ce va sta in picioare va fi undeva pe liniile verticale, ce va sta orizontal va fi pe liniile orizontale. Ce este foarte important: un aranjament (buchet de flori sau poza) nu va avea mai multe puncte de interes, ci numai unul. Restul aranjamentului pune in valoare subiectul principal.

Ne intoarcem la patrulater: latura de sus (indiferent daca este portret sau landscape) reprezinta transcedentalul, latura de jos pamantescul, materialul. Latura stanga reprezinta trecutul, cea dreapta,viitorul. Pe scurt, o floare uscata va sta in stanga, bobocul in dreapta...

O mare grija la caldura culorilor: tonurile spre albastru sunt RECI iar cele spre rosu, CALDE. Cele calde sunt mai puternice, cantitatea lor fiind mai mica intr-un aranjament. O simpla privire asupra aranjamentului si daca nu deranjeaza ochiul (o atractie foarte mare spre un punct), e totul ok. Daca ne va deranja la ochi, se va scadea cantitatea/volumul de culoare adaugand ceva cuoare rece pentru a compensa duritatea culorii calde si invers.

Totusi, punctul de atractie din aranjament se va observa, deoarece ochiul scaneaza imaginea...ca si cand ai citi, urmand liniile literei "Z". In dreapta jos, ochiul isi incheie scanarea si ramane mai mult timp. Acolo de regula ar trebui sa fie punctul de atractie. Se mai poate tine seama de "liniile conducatoare" care sunt alte linii imaginare care conduc privirea spre subiectul principal care poate fi aflat in centru de exemplu. O crenguta, o piatra ca o muchie, un fond de culoare in directia subiectului principal...ar fi bine sa fie minim 2 si maximum 3 linii conducatoare.

O sa observati ca aranjamentele japoneze au acelasi mod de lucru, dar aranjarea efectiva este alta, deoarece ei citesc altfel...
De curiozitate...faceti un patrulater imaginar impartit ca jocul "x si 0" si suprapuneti-l peste operele lui Brancusi, veti avea surprize...placute :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
:gandit: eu percep negrul ca pe o culoare de fundal, care evidentiaza foarte bine celelalte culori, aducandu-le pe acestea in prim-plan, iar solul bogat, afanat e negru, Dane :)
primavara o vad in culori de verde crud, nuante pastel ( roz, lila) si galben pai :D
albul il vad doar combinat cu nuante de verde sau galben palid
 

sorina

Active Member
efecte cromatice ;
rosu - stimuleaza pofta de mancare , buna dispozitie , coplesitor pentru persoanele cu mai putin simt al aventurii
galben- predispune la conversatie , senzatie de multumire ( elanul produs de anotimpul primaverii se datoreaza si florilor galbene care domina in acest sezon alaturi de verde-galbui )
albastru- senzatia de destindere si calm
verde- senzatia de odihna si liniste
rosu,galben oranje = culori calde , active
verde, violet= culori reci , pasive

Simboluri
rosu- dragoste, pasiune , libertate si viata
galben- simbolul fericirii maretiei si splendorii .Culoarea gogatiei .
oranje- puteresi vaniate , caldura si fericie Exercita o influenta deosebita supracelorlalte culori
violet- lux, maretie , prietenie si integritate Unele nuante au efecte contrarii neplacute .
albastru- serioziate, raceala . Simbolul infinitului al credintei dar si al tristetii .
verde - gogatie si speranta , calm si odihna .
Verde deschis- - veselie , fericire , tinerete
verde-inchis -- raceala
verde galbui- respingator
albul- simbolul curateniei, nevinoyatiei si puritatii . El separa si pune in evidenta celelalte culori .
negru- simbolul durerii - doliu

Tractia pentru anumite culori s-ar corela in anumite cazuri cu culoarea ochilor . Astfel persoanele cu ochi caprui sunt atrase de toata gama de : rosu, roz, brun-rosiatic , oranje-rosu, carmin-violet, verde-smarald.
Persoanele cu ochii verzi prefera gama : galben, verde galbui, alb, negru , gri .


eu pentru aceasta primavara optez pentru Vered crud ci galben !
 
Sus