Eden 85 (Pierre de Ronsard)

iris

Active Member
Elektra a spus:
iris a spus:
:) I-am cumparat de la Dacardi Oradea cu 70 Ron / buc. am sa le fac poze cand ajung acasa ,merita toti banutii . :)
Buna Iris, oare mai sunt sau i-ai cumparat pe toti? :) Ai idee ce program au sambata cei de la serele acestea..ca tare ma bate un gand, mi se pare perfect sa-i cumperi asa mari, ai ce admira si mai esti si sigura ca e ce scrie pe eticheta. Alte soiuri de cataratori la ghiveci mai au? Mersi mult!
Am fost ieri pe la ei , asa intamplator :mincinos: :oops: speram sa fi primit soiuri noi de leandrii dar aveau doar ce am eu siiii am verificat si stocul de trandafiri mai era o bucata din soiul Eden Rose si inca vreo 8 ghivece cu trandafiri cataratori la fel de mari dar din alte soiuri cu floare galbena, rosie si un soi alb cu roz dar florile sunt mai mici dar e frumos :visator: Orarul lor e Luni - Vineri pana la ora 8 seara si Sambata - Duminica pana la ora 15 da un tel. cred ca Sambata e deschis mai mult insa nu stiu sigur pana la cat.
 

iris

Active Member
sannamaria a spus:
Iris! nu ai vazut au Papa Gambeta ?
scuze pt off :oops:
Am vazut :) la mine-n curte :mrgreen: la Dacardi nu era acest soi dar ramane cum am stabilit :) doar stii ca fata nu e chitra :)
 

mihai63

Member
Iris,scuze ca iţi raspund atat de tarziu.
Sa ştii ca trandafirul meu are 3 (trei) ani la mine in gradina.Şi nu depaşeşte 1,80 m.Poate la tine sa se dezvolte mai bine,nu ştiu.
 

IULIA

Active Member
si al meu s-a facut superb, cam 80 cm si extrem de ramificat.
acum este inflorit a 2 a oara(3 boboci) dar nu seamana a Eden. e din cauza perioadei de inflorire sau pt ca este pus in aprilie?
prima data a inflorit in iunie, 2 boboci, care aduceau destul de mult.
e de la Starkl. :?
 

iris

Active Member
carmenushka a spus:
iris a spus:
sannamaria a spus:
Iris! nu ai vazut au Papa Gambeta ?
scuze pt off :oops:
Am vazut :) la mine-n curte :mrgreen: la Dacardi nu era acest soi dar ramane cum am stabilit :) doar stii ca fata nu e chitra :)
Iris, adica ai Papa Gambeta? n-am mai vazut trandafirul asta din copilarie!
I'm watching you! :) 8)
Papa Gambeta e un soi de leandru :) am avut o discutie off cu sannamaria despre soiurile de leandrii disponibili la Dacardi. Dar sa revin la trandafirii Eden Rose se pregatesc de al doilea val de flori sper doar sa se opreasca ploile :( la mine-n batatura' ploua zilnic de vreo 5 zile :(
 

iris

Active Member
mihai63 a spus:
Iris,scuze ca iţi raspund atat de tarziu.
Sa ştii ca trandafirul meu are 3 (trei) ani la mine in gradina.Şi nu depaşeşte 1,80 m.Poate la tine sa se dezvolte mai bine,nu ştiu.
Aha deci slabe sanse sa-i conduc pe o arcada. Mosia mea e in camp unde bate vantul destul de puternic cred ca ar fi mai bine sa-i plantez pe langa casa sa-i feresc de viscolul iernii si de ploi . Sunt prea frumose florile sa renunt la ei :indragostit:
 

gabrielais

Active Member
of, cat is de frumosi...lenesul meu n-a facut inca nicio floare..e drept ca atunci cand a vrut am avut eu grija sa le suprim... :rofl: (fiind plantat in primavara l-am lasat sa lucreze pe radacini..); dar s-o face el mare si floricios... :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu zic ca nu e aceesi lucru ,si eu le am pe ambele ,Honore are petelele mai tari ,iar Edenul mai moi asa ..nu stiu cum sa-ti descriu mai bine ,plus Honore are niste lastari groase , foarte vigurosi , maine pun si poze -eu zic ca si la culoare difera :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
sannamaria a spus:
eu zic ca nu e aceesi lucru ,si eu le am pe ambele ,Honore are petelele mai tari ,iar Edenul mai moi asa ..nu stiu cum sa-ti descriu mai bine ,plus Honore are niste lastari groase , foarte vigurosi , maine pun si poze -eu zic ca si la culoare difera :D
Mie imi place foarte mult cum arata Eden 85 dar din descrierea ta inteleg ca Honore ar fi mai frumos :D :? Deci, pe care imi sugerezi sa-l comand???
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Gradinar ! depinde ce vrei sa obtii ,din Eden poti face si un urcator mai scund ori o tufa foarte frumoasa ! dar in schimb Honore e un th ,asta inseamna citeva flori in varful unui bat :) azi m-am uitat si Honore are flori mai frumoase decit Eden -dar la Edenul meu ceva nu-i place ca nu prea creste si a facut flori f mici :? pe cand la altii am vazut niste poze cu Eden de am ramas muta :nu stiu:
aduc poze imediat :D
 
Sus