Eden 85 (Pierre de Ronsard)

Cristiana

Member
Nu Lelia, din pacate nu are asa un parfum seducator. Pentru dulceata ar merge General MacArthur, dar pe mine nu ma preea seduce ideea de dulceata din trandafiri :wink: .
 

lelia

Well-Known Member
Pacat, eu ador dulceata de trandafiri .Am ramas nostalgica celei de pe vremea lui 'ceasca' era super nu ce se face acum :)
 
A

Anonymous

Guest
Cristiana a spus:
asta nu-i soiul ala foarte parfumat .asemanator cu trandafirii de dulceatza dar infloreste o singura data in mai -iunie si dupa aia gata?
e drept ca la perioada infloririi e alb(nu i se vad frunzele de albul florilor?
pt ca daca ala e.am si io unul,acu risicat pe suport si parfumeaza toata curtea din fatza
 

victoria222

Active Member
Si micutul meu e plin de flori. Din pacate nu am decat poza asta facuta saptamana trecuta cu primul boboc inflorit. O floare cu o forma speciala, iar culoarea mie imi aminteste de portelan
 

adrianam

Well-Known Member
Foarte frumoase pozele!
Si mie imi place trandafirul asta la nebunie, m-am indragostit de el din poze dar nu l-am vazut inca inflorit in realiate! Abia astept sa infloreasca si la mine! :D
 

Elektra

Member
Superb trandafir, imi place mult dar ezit din cauza ca nu poate fi crescut ca si catarator la noi...mare pacat.
 

gabrielais

Active Member
mymo a spus:
Elektra a spus:
nu poate fi crescut ca si catarator la noi...mare pacat.
Nu inteleg,in alte parti poate fi crescut ca si catarator? cum?
Si al meu:
e superb!!! al meu e mic mic...pus in primavara asta..n-am sperante sa vad flori..iar de catarat mai am de asteptat; din ce am citit se pare ca in functie de clima poate fi condus ca si catarator, el crescand asa cam la 2 metri, cu tije drepte care apoi se curbeaza; poate avem si noi noroc sa-i facem cataratori pe-ai nostri... :wink: succes!
 

elaelena

Member
mai multe informatii cine ofera? cat tine floarea, cum suporta lastarii greutatea florilor...cat de parfumat este....cum se prezinta, in general!
 

gabrielais

Active Member
tot din ce am citit, este un trandafir destul de viguros si rezistent la boli si la ger; problema apare la flori atunci cand ploua, datorita formei acesteia retine apa in floare, coditele cedand sub greutatea apei si rupandu-se; in rest lumea pare multumita de el...poate cei care il au deja in gradina de mai mult timp ne pot impartasi din experienta lor cate ceva; eu, indiferent cum o fi, abia astept sa-l vad mare si inflorit; e unul din preferatii mei desi nu cred ca la mine in zona voi avea vreo speranta sa-l pot face catarator... :(
 

elaelena

Member
si al meu e micut, il am din toamna..tocmai de aceea am apelat la cei care il au de mai multa vreme
bineinteles ca si la celelalte soiuri de trandafiri ar fi bine sa se posteze mai multe amanunte, observatii personale....de multe ori difera ceea ce citesti fata de cum evolueaza planta respectiva la tine in gradina
 

mihai63

Member
Îi schimbi locul degeaba.Nu va creşte mai mult de 1,80metri.Maxim!
Tufa in sine arata spectaculos,deşi mirosul este cam slab ,dupa gustul meu.
 
Sus