Eden 85 (Pierre de Ronsard)

Roxana Peled

Active Member
Dragele mele, vad ca nu s-a mai scris nimic despre trandafirul acesta de mai bine de un an.
Va rog mult pe cele care il aveti de mai multi ani, lamuriti-ma si pe mine, a reusit vreunul sa creasca mai mult de 1,80m? Ati reusit pana la urma sa-i conduceti ca urcatori? Ingheata intr-adevar iarna sau nu?
 

belisima

Well-Known Member
la mine a crescut,e in al treilea an din butas sub sticla,acum are cam 1,7 m,dar eu l-am condus in evantai,e mai mult arbustiv si nu mi-a inghetat deloc in iarna,primul val a fost superbmce ma deranjeaza e ca florile din turul 2 le-a avortat,e intr-un loc unde-i curge apa toata ziua ,langa o pompa,ma gandesc ca e pamantul spalat de substante...nu stiu ce sa mai zic
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
La mine Eden e o tufa arbustiva de cam 1.80 m. Pana acum nu a patit nimic iarna. Problema e ca in afara de primul val (superb ce-i drept) mai nimic.
 

Roxana Peled

Active Member
Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Ma intreb de ce nu creste mai inalt de 1,70? :?
Teoretic ar trebui sa ajunga la 2,50 :nu stiu:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Citisem pe un blog ca in zonele mai calde ar creste mai mult, presupun ca e vorba de zone cu ierni mai blande ca la noi. Eu am cautat putin pe net dar nu am gasit pe nimeni care sa se laude cu Eden-ul lui de 3 m :roll: Eu cred ca de fapt e un arbust inalt, la 2 m
 

Roxana Peled

Active Member
:( Mmmda! Din moment ce nu ingheata iarna ca sa-l dea inapoi nu inteleg de ce n-ar depasi si la noi 2 m :?
Toate review-rile de pe net spun ca e un trandafir de exceptie si ca atunci cand infloreste atrage toate privirile. De ce nu poate sa fie mai inaaaaaalt!!! :cry: :cry: :cry:
Si are si florile plecate, tocmai bine pentru un trandafir inalt ... sa se uite el la tine ... sa te uiti tu a el ... sa te priveasca cu superioritate :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
Toate review-rile de pe net spun ca e un trandafir de exceptie
La mine e in primul an, plantat in toamna deci prea multe nu pot sa spun, e drept ca floarea e superba, de crescut a crescut mai bine decat altii, are 3 lastari de 60 cm. Partea proasta la el am inteles ca e faptul ca florile se ingreuneaza foarte tare daca le ploua si se apleaca rau, unele chiar se rup. De asemenea, multa lume se plange ca nu vede flori in valul 2
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc Claude! :D
Am inteles de asemenea ca nu prea are miros, nu ca pe mine m-ar interesa prea tare dar ar fi fost frumos sa fie :)
Aplecatul florilor nu ma deranjeaza deoarece il iau in considerare pentru fatada interioara a casei si acolo creste dintr-un strat inaltat. Am vazut si eu treaba cu ruptul dar am inteles ca se intampla rar si la cate flori are nu prea conteaza. Despre remontanta review-urile spun ca ar avea probleme in primii 3 ani, apoi cica ar remonta bine daca ii plac conditiile :D
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc Bebito!
Cred ca o sa risc cu el la toamna :gandit: , il pun in locul cu pricina si gata, daca merge bine, daca nu nu. Am obosit tot cautand un trandafir perfect pentru pozitia aceea. Nu exista si gata. Macar asta e impresionant cand infloreste :D si fiind combinat si cu o clematita poate se catzara aia pana la 3 m unde mi se termina mie suportul.
 

MASCHA

Active Member
Un trandafir care pentru mine are un singur minus....nu are parfum ....in rest este perfect.
Dupa o saptamana de ploaie si vreme rece ,acum am trecut la 29 gr.el are florile la fel de frumoase,nu sunt arse nu sunt balosite ,au aceeasi culoare si frumusete
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Intr-adevar e un trandafir tare 'fatos', si al meu a crescut bine si acum are ramurile aplecate de greutatea bobocilor, astept sa vad cum e cu mai multe flori pe el :)
 
Sus