Echinopsis - prima dragoste !

tzep

Well-Known Member
Moderator
Woowwww Andreea :eek: , m-ai blocat cu echinopsisii tai! :roll: :visator: :indragostit:
Cei infloriti sunt dementiali si ceilalti stau asa aliniati ca-ti iau ochii! Super! :clap: :marfa:
 

andre

Member
Sunt intr-adevar frumosi... Cei colorati sunt hibrizi intre Echinopsisul obisnuit, cel alb, si Lobivii sau alte plante. Ei au diverse nume si daca va pasioneaza subiectul, cautati pe net si o sa gasiti si alt fel de culori, iar pozele in mod sigur sunt mai bine realizate decat la mine.
Deocamdata genul Echinopsis a fost singurul pe care l-am transplantat anul asta, de aia sunt asa frumos aranjati, ca am ales ghivece la fel, indiferent daca la unii ( cei cumparati in 2010 ) le-am supradimensionat ghiveciul. Dar oricum Echinopsisi au nevoie de ghivece mai mari ca sa se dezvolte, iar asa, prin schimbarea pamantului, ii si ingras putin. Numai sa nu moara dupa ploile din ultima saptamana...
Mai am boboci pe cativa, sper sa-si duca traba la bun sfarsit si atunci o sa revin cu poze.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Andreea, am mai vazut Echinopsisi hibrizi si-mi plac de mor, dar ......spatiul batu-l-ar vina nu ma lasa sa ma dezlantui, asa ca ma multumesc cu privitul, admirat si oftat! :)
Stiam ca Echinopsisii nu prea ridica probleme in ingrijire, acum de cand "sunt mai colorati" s-au simandicosit (termen inventat! :oops: )? Nu ai reusit sa-i adapostesti un pic? Poate demonstreaza ca-s "baieti salon" si nu sucomba.
Astept urmatoarele poze cu "armata infloricioasa". :D
 

andre

Member
Buna

La mine inca nu a murit nici unul, dar la Gino s-a mai intamplat sa mai dispara din ei. Sorceress de exemplu, iar acum cand va face drumul acolo sper sa nu mai aud de vreo pierdere. De fapt nici la mine nu e timpul trecut, ca a tot plouat si am considerat ca nu e cazul sa ma chinui sa-i acopar, mai ales ca inca nu am vreo prelata care sa o trag usor. Pun plastice peste ei, se fac burti de apa, iar cand e sa scot plasticele, de obicei mai gasesc si spini care s-au tras odata cu folia.
Dar a mai fost si soare, s-au mai uscat si cactivorumul inca nu a aparut la ei, ci doar putin mai incolo, la Echinocerei.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Spectaculos exemplar! :indragostit:
Cu cat o colonie este mai mare cu atat este mai frumoasa. Acum este perioada cand cactusii si suculentele trebuie sa intre in repaus. Nu se mai uda deloc si se aseaza in locuri luminate la temperaturi scazute, ~ 10 grade. Pana in primavara "dorm". Transplantarile se pot face catre sfarsitul perioadei de repaus, cam prin februarie-martie.
Daca nu se asigura aceasta perioada cactusii nu vor inflori.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Pentru putin! :D
Acum am vazut ca esti din Constanta. La noi chiar mai tarziu "se trezesc" cactusii, asa ca in februarie in nici un caz nu-i schimbi. Doar daca o sa se incalzeasca mai repede, dar nu cred. :nu stiu: Mai vorbim. :D
 
Sus