echinacea purpurea

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Zau?Ce bine ar fi daca ar iesi din seminte.Direct in gradina le-ai pus?Adanc sau la suprafata?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Tu crezi ca eu mai stiu cum le-am pus? :rofl: Pur si simplu le-am aruncat prin gradina si am vazut acum plantele
Si acum vreo saptamana ma intrebam daca sa le smulg ca or fi buruieni...pana la urma m-am gandit sa am putina rabdare :D
 

cristinaf

Well-Known Member
Sigur, Gabiuta, luam legatura la toamna, cand or face seminte si se coc.

Au inflorit si cele duble, dar mie imi plac mai mult tot astea cu floare simpla, imi par mai frumoase.



Pe cea alba dubla am pierdut-o, mai sper ca rosia simpla sa dea din radacina, parca s-ar vedea ceva semne bune. As fi tare bucuroasa, grozav imi plac astea simple. As fi vrut sa am mai multe culori.:inlove:
 
Ultima editare:

MASCHA

Active Member
Nu stiu ce sa mai cred de aceasta planta,credeam ca este perena,dar vad ca dupa un an incep sa se usuce .
Am avut un exemplar roz simplu,o minunatie,a stat plin de flori pana a dat zapada pe el ,dupa doi ani nu a mai vrut sa creasca abia rezista doua frunzulite,hot papaia nu se dezvolta deloc bine ,consider ca astea duble nu merita atata lauda,sunt mult mai frumoase cele simple,iar cea alba pur si simplu nu a vrut sa mai creasca ....
 

laural

Well-Known Member
Asa stiam si eu ca sunt perene. Ieri mi-am luat si eu un pliculet cu seminte, din cel roz, sa vad daca ma descur. Cine stie germineaza greu ?
 

gowriel

Member
Salutare tuturor! Am citit cele 6 pagini din acest topic foarte atent si pot sa zic ca m-ati dat pe spate! Pai ce plante de echinaceea aveti nici in vise n-am crezut ca ajung asa de "sexy"! Eu ma chinui de vreo 2 ani sa scot o planta , hai doua din seminte la plic! Nu prea mi-a reusit pana acum...
De "nervi" am cautat pe net azi dimineata "echinaceea purpurea ghiveci" si sper sa fi nimerit ceva bun la anthesis http://www.anthesis.ro/material/plante-perene/echinacea-purpurea.html , le-am comandat 2 ghivece cu probabil 2 plante destul de dezvoltate in ele! Acum ramane sa astept cu nerabdare "marfa" :visator: .
Am "planuri" mari pentru planta asta daca-i merge bine! Am vreo 5000 metri patrati de teren la tara si dupa un "esec total" in vara lui 2014 cu o gradina de legume de vreo 300 metri patrati, de care s-a ales praful dupa o grindina zdravana+balarii si pir "fara numar"! Daca nu-s cele de mai sus de vina, vine vacarul cu vacile din sat si calca tot in picioare! Am ingradit gradina dar tot nu m-am inteles cu buruienile si grindina...
Dar pentru echinaceea sunt dispus sa ma lupt cu buruienile, ca prea e frumoasa!
Ca fapt divers: iau tinctura de echinaceea cam de vreo 4 ani iar culmea, "coincidenta majora": n-am mai racit DELOC de vreo 5-6 ani! Este posibil sa fi contribuit la "efectul asta" si o lamaie in fiecare dimineata alaturi de tinctura de echinaceea de la DACIAPLANT! Pentru treaba asta vreau sa o cultiv pe suprafata aia de 5000 metri patrati!Chiar de mai intra vacile, grindina si buruienile in ele tot o sa fie ceva plante zdravene printre ele!
Postez aici daca-mi iese treaba cu echinaceea la tara! Vreau o fasie maaare pe camp de echinaceea purpurea!
:think:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Succes @gowriel si multumim pentru ponturile cu tinctura. Eu una chiar am nevoie de niste remedii, pentru ca sunt la capatul opus, nu ratez nicio viroza. Si din motive pe care nu mi le pot explica, ma fac bine foarte greu, dupa vreo luna. Cand simt primele simtome ale unei viroze,deja ma apuca depresia :(.

Eu am obtinut echinaceea din seminte cumparate din Brico. Le-am pus in rasadnita, imi amintesc ca erau mute frunzulite rasarite, si le-am transplantat cu totul, asa mici, fara sa le deranjez, in gradina. Si am uitat de ele, pentru ca in anul acela au fost acoperite de plantele din jur si oricum nu a inflorit nimic. In schimb anul urmator, ma intrebam de unde am asemenea flori in gradina :rofl:. Este o planta foarte frumoasa, si mie imi place mult. Si... odata ce s-a stabilizat in gradina, nu prea ai sanase sa scapi de ea. Se intinde destul de mult, si orice radacinuta ramasa se transforma in planta viguroasa. Am scos o tufa sa o daruiesc si a rasarit la loc. :)
 

gowriel

Member
Poti sa citesti si aici: https://gradinavisata.wordpress.com/2010/11/18/ehinacea-purpurea/
un citat din articol : "Schoneberger în 1992 publicã un studiu clinic efectuat pe 108 voluntari cu infecţii respiratorii recidivante. Comparativ cu placebo la grupul la care s-a administrat timp de 8 sãptãmâni 8 ml de suc de Echinacea a scãzut cu 36 % incidenţa infecţiilor respiratorii. De asemenea se reduce durata bolii şi severitatea simptomelor.
Un alt studiu efectuat şi publicat de Berg si colaboratorii în 1998 susţine efectul imunostimulator al sucului de Echinacea. Administrarea la 42 de subiecţi sãnãtoşi a modificat concentraţia citokinelor IL-6 responsabile de iniţierea şi medierea imunitãţii naturale.
Dr. Craig Coleman de la Facultatea de Farmacie a Universitãţii din Connecticut a efectuat un studiu în 14 ţãri constatând cã administrarea sucului de echinacea reduce durata infecţiilor virale la nivelul tractului respirator respirator cu o zi şi jumãtate. La studiu au participat 1600 subiecţi la care li s-a administrat extract de Echinacea. Concluzii : Echinacea poate preveni 58% din cazurile de rãcealã şi poate reduce durata bolii cu 1.4 zile."
 

gowriel

Member
@Caramell Vai, deja m-ai facut invidios si oarecum fericit/optimist! Poti sa-mi trimiti si mie cateva exemplare ca NU MA SUPAR! :hug: Anul asta chiar o sa depun un efort in plus ca sa obtin niste plante TOTUSI...
Ca de ingrijit vor avea parte de tot ce le trebuie doar sa reusesc sa obtin macar 100 de rasaduri in primavara anului urmator/2016! Este cam "dezastru" terenul de la tara ca e plin de pir si nelucrat de ani de zile, de care nu scapi decat daca te pui in genunchi zilnic in "fata lui" si smulgi fiecare radacina o vezi,simti,gasesti...
Dar se poate curata de buruieni, cu multa munca!
Brico nu este pe aici pe la Ramnicu-Sarat, dar o sa "cotrobaiesc" tot Buzaul in cautare de seminte bune pentru rasaduri!
Daca racesti usor incearca sa mananci in fiecare dimineata o lamaie intreaga,pe care o cureti de coaja atent, apoi o tai felii nu prea groase,iar feliile le tai in doua!Eu le inghit fara sa le mestec , cu putin ceai de musetel sau roinita in fiecare dimineata! Dar inainte iau o lingurita de ceai cu tinctura de echinaceea! Sincer , din 2009 n-am mai racit deloc, nici nu mai stiu cum e raceala sau gripa! :giggle: Dar in schimb mai mananc si usturoi tot asa, curatat de coaja si taiat felii mici pe care doar le inghit!
Conteaza mult si ce mananci zilnic; incearca sa te feresti de prajeli, sucuri, produse cu mult zahar in ele, ALCOOL, tutun/tigari si sigur vei raci mult mai rar! De exemplu eu nu mananc porc sau vita ci doar pui facut la gratarul acela ce se pune pe aragaz si usuca bine carnea!Ma "sperii" mereu ce gasesc in tigaia de jos, unde se aduna toata "slinosenia"/grasimea aia... Ador in schimb pestele la gratar! Stiam de multi ani de echinaceea , am tot luat tinctura si , timid am incercat sa obtin si rasaduri dar m-am descurajat repede cand am vazut ca nu mi-a iesit nici o planta din cate seminte am pus in rasadnita...
Anul asta nu mai "dau inapoi", plantez pana o iesi ceva!
Bafta si mai putine raceli!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc mult de sfaturi, informatii si link! :hug:
La capitolul mancare si eu stau departe de prajeli, sucuri, cafea, porc... alcool si tigari nici nu se pune problema. In schimb la dulciuri rezist mai greu. :)

Sigur, iti voi trimite la primavara echimaceea. Am doar varianta roz, foarte inalta. Am incercat sa cumpar si alte soiuri, dar tot cu roz m-am ales.
Te rog sa imi trimiti din timp adresa prin mesaj privat, sa o am pentru cand ajung la gradina.
 

gowriel

Member
@Caramell Zaharul a nenorocit multe rude apropiate: un unchi are diabet zaharat, alt neam a murit de la alcool/tuica de prune din curte,un alt unchi(fratele tatalui) "cam" mananca si el dulciuri dar bea si alcool(combinatie foarte nasoala,deoarece alcoolul blocheaza arderea grasimilor in corp,si ajungi sa te ingrasi in timp si sa ramai asa)!Ar mai fi exemple "nasoale" :tatal meu fumeaza de jumate de secol si tot nu se lasa nici acum cand de-abia respira, maica-mea are osteoporoza si probleme cu inima, etc... Nu degeaba mi-am cumparat vreo 3 carti groase cu plante medicinale si mi-am spus "asa chinuit ca ei n-am sa ajung prea curand, poate doar la 90-100 ani" :-) daca nu mor de altceva inainte!
Bineinteles , acusi iti trimit un mesaj personal cu datele mele! Iti multumesc mult pentru ajutorul pe care mi-l dai!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cu placere! Multumesc si eu! Voi incerca sa ma mai abtin de la dulciuri...
Multa sanatate tie si familiei.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Corect gowriel, zaharul produce multe probleme...in special excesul lui... mai ales pe termen lung. E o chestie de baza pt sanatate sa se minimizeze consumul de zahar si produse pe baza de zahar si sa se evite consumul de chestii dulci. Consumul de zahar rafinat si produse pe baza de el reduce imunitatea drastic si pe termen lung da si problemele pe care le-ai enumerat.
Echinacea e o minune, si nu ar trebui sa ai probleme cu ea din partea daunatarilor sau animalelor... in general vor prefera alte plante....

Inlocuitori de zahar:

Miere (pura, nu contrafacuta)
Sirop de artar -
Sirop de agave
probabil sint si alte chestii.

Insa toate trebuie luate cu masura.... lumea moderna nu mai stie ce e aia masura la dulce.
 

gowriel

Member
DA, zaharul este o mare problema, dar lumea (in general vorbind) este incredibil de "proasta" sau mai rau, ignoranta; deci nici daca stiu unii refuza sa se fereasca de substanta ce creeaza probleme! Cam ca "unii" membri ai familiei mele, adica tatal meu ce nu se lasa decat mort de tigari+fumat!(exacta asta ne-a raspuns mie si surorii mele acum ceva timp) dar e alta discutie...
Un articol si mai interesant+detaliat aici http://www.sfatulmedicului.ro/Gripa/echinaceea-prim-remediu-naturist-impotriva-gripei_5703
Am gasit/aflat foarte mult lucruri utile si interesante pe sfatulmedicului.ro!
Daca te referi la "daunatori" pentru echinaceea ,adica insecte, probabil ca asa este! Dar daca te referi la "daunatori" adica oameni, n-as fi atat de sigur! Am cumparat terenul asta(jumate de hectar) in 2006,iar in 2010 am plantat un par cu pere din acelea mari si zemoase si vreo 100 metri patrati de capsuni de la mine de acasa din oras, ca prea se inmultisera si nu mai faceau atat de multe capsuni ca inainte cand aveau spatiu destul! Ce-am gasit prin iunie 2011 intr-o zi pe la 17:00 cand m-am dus sa vad cum le merge "fetelor"/capsunilor? Un vacar cu tot cu vaci in mijlocul lor, o vaca se servea singura din cele cateva frunzulite din parul plantat cam 1 an inainte...
Iar cand i-am zis omului , "nene , ai grija/vezi ca stai pe niste capsuni, uite biloanele/randurile acolo, si te rog ia-ti vaca asta de aici ca mananca tot parul inainte sa faca pere!" Ce mi-a raspuns individul? "Da' ce dom'le, ori e terenul tau?" :gandit: Am zis ca glumeste , sau ceva de genul... Dar nici nu s-a sinchisit sa se miste din loc vreun metru... Cum sa nu devii "cam agitat" la o faza de-asta?! :swear:
Acuma , de vreo 2 ani , este ingradita o suprafata de vreo 300-400 metri patrati, sta cineva mai mereu acolo, sunt vreo 6 "comunitari/maidanezi" foarte teritoriali prin curte si tot stau cu stress/grija...
Pana sa fac gard peste tot si sa aduc caini acolo, s-a gasit unul sa fure hidroforul cu totul , iar la vreo 2 saptamani vreo 4 indivizi au TARAT O BETONIERA de 200 litri , masiva din componente supradimensionate nu ca ce gasesti azi la vanzare prin supermarketuri, vreo 400 metri pe camp dupa ce au spart casa, pana la un drum secundar...
ce sa mai zici dupa atatia nemernici in nici o luna?! :banghead: Mai ca imi pierd speranta pentru poporul roman...
"Cireasa de pe tort" o reprezinta animalele salbatice si anume TURME de mistreti salbatici care "viziteaza" zona periodic...
Ba mai nou, am auzit de la vecina care chiar se ocupa de gradina, ca intre craciun si anul nou a vazut pe unul cum fugarea pe camp un porc mistret de dimensiuni IMPRESIONANTE, adica foare mare... Nu s-a oprit decat cand aproape era sa-l calce cu jeep-ul/4x4 dar ghinionul lui, atunci a trecut Politia care ne-a promis dupa atatea spargeri ca va face mai multe "plimbari" prin zona asta "norocoasa"...
Daca supravietuiesc echinaceele in zona asta mai mult de 2 ani fara sa se aleaga praful de ele dau petrecere!
Bineinteles, sunt socat si scarbit de ce se intampla in zona Ramnicu-Sarat, eu fiind de fapt un Focsanean crescut la bloc, in zona civilizata , am dus o viata linistita cat am stat acolo(vreo 19 ani) si asa ceva n-am vazut decat de cand am ajuns LA CASA in ciudatenia asta de orasel/comuna...
Sper sa nu fiu "oftopic" cu postarea asta lunga dar trebuia sa-mi "vars amarul"...
Numai bine!
p.s. : ce-am uitat sa specific : la 2 zile dupa "episodul cu vacarul" am gasit varful parului , ce crescuse de cand l-am plantat si pana atunci, rupt si lasat langa pom ,la baza iar dupa vreo luna a trecut un tractorist "atent" peste el cu totul...
tot sa faci "agricultura" sau pomicultura in zona asta...
 
Ultima editare:

gowriel

Member
Propolis?! Vai cat propolis am mancat cand eram mic... si ce ma mai "spray-au" parintii cu propolis la cea mai mica zgarietura! ajunsesem sa fiu "cam galben" prin multe parti ale corpului de la atata spray cu propolis...
Iar cand simteam mirosul de propolis mai tarziu in viata, imi trecea orice pofta de mancare sau de orice comestibil...
Cam la fel reactionez si la polen...
O fi bun propolisul, nu zic nu, dar mie mi-a ajuns cat am ingerat pana acum! Ma dau pe echinaceea ca asta imi place!
Azi m-am intors acasa de pe unde am avut de umblat , cu doua cutii de ceai de echinaceea , de la doi producatori diferiti(daciaplant si FARES linia verde) unul are un plic MARE cu echinaceea(daciaplant) iar Fares are pliculete mici! Am bagat rapid un pliculet care de fapt trebuia sa fac ceai din el si doua lingurite de la daciaplant macinate in rasnita de cafea!Si bineinteles o lingurita de tinctura de echinaceea ,toate inainte de masa , cu toate ca aveam o foame de lup de cand ajunsesem acasa...
Daca racesc sau fac vreo gripa va anunt aici :party:
 
Sus