echinacea purpurea

tama

Member
am si eu 2 echinaceea de la Dl.Levi, care acum sunt in ghiveci iar daca nu le ud o zi se pleostesc
cea inchisa la culoare- pow wow- o ud dimineata(ii umplu farfuria cu apa) si seara trebuie udata din nou :gandit:
http://tamma.sunphoto.ro/flori_2012/77706756
http://tamma.sunphoto.ro/flori_2012/77706757

noi udam florile din gradina zilnic, ca daca asteptam dupa ploaie ... mor toate floricelele :(
acum de 2 zile ploua, ploaie mocaneasca tocmai buna :dans: :dans:
noi de cateva zile tot udam o parcela s ca se inmoaie pamantul , defrisez un colt si plantez pana anul viitor toate perenele, ca am destule si nu vor trece cu bine de iarna daca le las in ghivece
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tufa mea este batrina de cca. 6 ani .Am tot scos din ea si am mai dat ca se indesise excesiv si nu mai avea parca nici forma frumoasa.Cu cit sunt mai aerisite cu atit mai bine.
Eu tufa am sadit-o la o adincime destul de mare .Groapa a fost si foarte larga nu numai adinca ca sa pot aerisi pamintul de jur imprejur iar atunci cind pun apa sa aiba o arie mai mare de absorbtie.

Pentru gradina ta Fixule (daca tot nu ai cum uda ) cel mai bine este sa plantezi scaieti.Sunt convinsa ca le va merge foarte bine.Sunt unii chiar dragalasi.... :),cu flori frumos colorate si forme de lumanari exotice.
Sau...irisi :mrgreen: .

Bradut cred ca fiind in panta terenul apa fuge si nu ajunge unde trebuie.
Tufa mea nici nu are soare non-stop.Este partial umbrita o parte din zi.Cea alba fiind anul trecut in toamna pusa am udat-o la fiecare doua seri ca sa isi prinda putere.Ceea ce s-a si intimplat.

Probabil depinde si de compozitia solului :gandit:

Oricum ...cert este ca niciodata nu m-am stresat cu udarea ei ca si cu alte plante care realmente sunt mari bautoare de apa.

Tama,cred ca saraca e cam ...constrinsa in ghiveci de aia nu ii merge prea bine.Cind o vei aseza in pamint o sa fie altfel.Tinem pumnii :D
 

tama

Member
Gabiuta a spus:
Pentru gradina ta Fixule (daca tot nu ai cum uda ) cel mai bine este sa plantezi scaieti.Sunt convinsa ca le va merge foarte bine.Sunt unii chiar dragalasi.... :),cu flori frumos colorate si forme de lumanari exotice.
Sau...irisi :mrgreen: .

Bradut cred ca fiind in panta terenul apa fuge si nu ajunge unde trebuie.
Tufa mea nici nu are soare non-stop.Este partial umbrita o parte din zi.Cea alba fiind anul trecut in toamna pusa am udat-o la fiecare doua seri ca sa isi prinda putere.Ceea ce s-a si intimplat.

Probabil depinde si de compozitia solului :gandit:

Oricum ...cert este ca niciodata nu m-am stresat cu udarea ei ca si cu alte plante care realmente sunt mari bautoare de apa.

Tama,cred ca saraca e cam ...constrinsa in ghiveci de aia nu ii merge prea bine.Cind o vei aseza in pamint o sa fie altfel.Tinem pumnii :D
:hug:
socrella a avut acum 2 ani in gradina un scaiete(l-a cumparat din piata :roll: ), facea floare fff frumoasa iar al meu marid l-a rupt nestiind ca-i floare :)
a plans o saptamana dupa scaiete, iar noi cand ne-am intors din vacanta, din Grecia cand am trecut prin Macedonia intr-un luminis erau scaieti identici cu cel al socrellei. i-am laut vreo 2 si i-am dat
a fost fff incantata :)
 

elipopa

Active Member
foarte frumoase, la primavara sunt primele pe lista, vreau sa iau toate soiurile pe care le gasesc, sa inlocuiesc margaretele, care de vreo trei ani incoace m-au cam dezamagit!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu inteleg ce s-a intintamplat cu echinaceea mea cea alba :cry:
Era in al treilea an.Inflorise superb vara trecuta cu multe,multe flori si acum dupa ploile astea multe am constatat ca se vestejeste vazand cu ochii.Azi am scos-o si nu inteleg daca e putreda sau mancata de ceva:

Abia o asteptam sa infloreasca mai ales ca eu iubesc echinaceele.Anul asta chiar am mai luat 3 soiuri :)
 

nick1971

Active Member
la fel am patit si eu, se vestejesc din senin, eu nu ma plang ca s-au inmultit prea tare, chiar le smulg sa scap de ele, vorbesc de cele roz. am si alba, dar nu ma stiu care e si astept sa infloreasca sa nu cumva sa o smulg :) anul trecut am luat in comanda din Polonia galbena si a inflorit anul asta dar cateva petale, o fi de la vreme sau...nu stiu
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cea roz nu mai zic cat de tare se inmulteste.Si eu am mai dat din ea.
Eu zic ca e totusi de la apa :gandit:
Oi fi pus-o eu prea la suprafata? :?
Trebuie sa iau alta ca imi place :oops:
 

cristinaf

Well-Known Member
Eu am pierdut-o pe cea rosie, simpla.:cry:

Cele care au inceput sa infloreasca:



Multumesc mult doamnei care m-a ajutat sa o cumpar pe cea galbena!:* Nu ma asteptam sa fie atat de intensa culoarea... imi place tare mult!:inlove:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

astept inca doua la inflorire .Imi plac foarte mult.
Sunt "mandre"si florile dureaza mult.Chiar si cand se trec florile imi plac maciuliile.

De unde ai luat-o pe cea galbena Cristina?Ma intereseaza mult si aceasta culoare :blush:
 

cristinaf

Well-Known Member
Gabiuta, cea galbena e echinacea Leilani de la sweet garden.
Nu stiu cum e cu semintele la echinacea, n-am experienta, dar daca face si vei dori, pot sa trimit sa incerci. De separat din tufa nu am deocamdata ce, e un singur fir acolo. Am primit anul trecut o planta tanara, dar i-a mers bine, a crescut, si am asteptat cu sufletul la gura sa-i vad florile. Chiar ma uitam aseara ca are o culoare atat de intensa si frumoasa, ca stralucea ca o luminita pe inserat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Cristina.M-am uitat si eu pe site-ul lor dar aproape tot este lipsa din stoc.
Daca face echinacea ta seminte o sa incerc cu ele chiar daca se va putea cumpara in primavara de la ei desi pentru o singura planta nu stiu daca merita ocomanda.O sa te trag de maneca pentru o maciulie ;-)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am plantat la intamplare seminte asta primavara si vad ca mi-au aparut in gradina vreo 5-6 plante :) - le astept cu drag sa infloreasca de-a binelea...
 
Sus