echinacea purpurea

madairina

Member
Eu le-am comandat la Bakker si au venit plantute. Ieri am fost in inspectie prin curte si am trecut pe langa o floare care era uscata iar din partea din mijloc au cazut ca un fel de seminte. Sunt curioasa daca la nul viitor vor iesi plantute noi.
 

mirela06

Active Member
Da, se inmultesc si din seminte, cum am procedat eu, prima data, dar si din radacini, cind, dupa ce se inmultesc si se extind, se pot separa :)
 

alfa

Active Member
Din cate stiu eu din seminte infloresc abia in al doilea an. Eu am semanat prin vara. Au iesit. Sper sa vad flori la anul :D
 

madairina

Member
Stiu ca se inmultesc si din seminte dar eu intrebam daca semintele sunt cele care alcatuiesc partea centrala a florii.
 

alfa

Active Member
Pai... numai acolo pot sa apara, ca alte fructe nu face. Desfa o floare uscata si vezi. Poate ne arati si noua poze :D
 

madairina

Member
Dupamasa cand ajung acasa fac poze si va arat. Daca sunt seminte e pacat de el sa nu le adun ca gasesc eu cui sa le dau.
 

mirela06

Active Member
Da. Asa este .Sunt in corola, sau partea centrala, iar de inflorit mi-au inflorit al 2-lea an , pt. ca primul le-am tot mutat. Asa ca am ratat sansa sa vad care-i treaba cu ele, apoi le-am dat vecinei pt. ca nu mi-a convenit niciunde le puneam. Echinaceea Officinalis, este o planta , oricum , minunata si merita, cine are spatiu, sa o aibe :)
 

alfa

Active Member
Mirela, draga (ca tu le ai cu plantele medicinale :D ), echinaceea asta de gradina, are si ea calitati vindecatoare?
 

mirela06

Active Member
Este numai officinalis, adica , cea care o avem in gradina, mare si corola dezvoltata, chiar daca este purpurie, movalie sau galbena, este pt. tratarea organismului: imunitate, probleme menstruale, rani, etc.
Are valoare si tineti de ea...fericitelor :) :*
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu o am de citiva ani de cind nu stiam de calitatile ei curative .La semiumbra i-a mers cel mai bine la mine in gradina.Semintele germineaza foarte usor si creste repede.
 

nutilepadat

Active Member
Am si eu 2 plante de echinaceea cred ca purpureea :?: ,de la Achimenes,sunt inca micute,asptept la vara sa faca productie :wink:
 

alfa

Active Member
Madairina, vad si seminte acolo. Semintele sunt partile acelea negricioase, zic eu. Poti sa iei tot ce ai curatat acolo pe servet, il farami usor printe palme si apoi sufli usor, sa iasa pleava. Ce ramane sunt semintele.
 

madairina

Member
Asa ma gandeam si eu. Arata cam lafel cu cele de la craite (aproape la fel nu identice). Si acum o intrebare. Cine vrea seminte ca daca ma apuc sa culeg strang un castron?
 

mirela06

Active Member
Foarte fain ca ai adunat seminte.
Au aspectul turtit si cu cornitele acelea mici. Restul este pleava.
Echinaceea care are cea mai buna concentratie de subst. vindecatoare, este purpureea. :)
 
Sus