Echeveria

anne`mary

Member
copii, floarea mea e obraznica. Da semne ca alte 2 frunze sunt in curs de "ardere". Nu e foarte evident dar sunt portiuni unde isi schimba textura. Ce ma fac? E o planta prea frumoasa si nu vreau sa o pierd. Macar sa o mut dupa o perdea...sa o protejez intr-un fel
 

Roxana

Active Member
da, incearca totusi sa o muti undeva sa fie mai protejata de soarele direct. sau acele "arsuri" pot fi cauzate de aerul neventilat si supraincalzit.
 

Roxana

Active Member
pai ori este din cauza soarelui+aerului neventilat si supraincalzit ori este atacata de daunatori.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Anne'mary, am inteles ca e vorba de aceeasi planta. Am studiat si pozele si cand m-am uitat cu atentie la cea pusa acum cateva zile (foto 34) am vazut ca arsurile existau! Deci nu te ingrijora nu-s noi, dar totusi pune planta intr-un loc luminos, usor umbrit si atentie mare la udarile viitoare. Uda pamantul fara sa ajunga apa pe frunze sau daca din greseala a ajuns incearca sa stergi. E cam aiurea ce spun, dar tinand cont ca planta este intr-o oarecare suferinta, cred ca merita un pic de rasfat si grija exagerata! Ea nu s-a dezvoltat in natura, deci e obisnuita cu "chestii artificiale cu tratamente hormonale" ...etc. E un fel de "fata de la pag. 5".....nimic natural pe ea! :eek: :x Oricum este foarte deshidratata plantuta. Nu stiu daca e bine s-o uzi mai des cu putina apa sau mai rar (cu uscarea completa a pamantului) cu mai multa apa. Sa asteptam, poate intra Dr. Gino si ne spune! Eu-mi dau asa cu presupusa, nu stiu nimic concret :oops: , dar Echeveriile au intrat printre preferatele mele si chiar vreau sa stiu despre ele! :incapatanat:
 

anne`mary

Member
roxana , din nefericire , stam la bloc iar plantutele mele stau tot la bloc cu mine. Avem in plan sa ne facem o casuta dar e cam dificil pe vremurile astea. Cactusii si suculentele ii tin in balcon, pe pervaz, cu geamul deschis in permanenta.

Tzep , pe langa pierderi de memorie masive se pare ca am nevoie si de ochelari. Ma uit zilnic la florile astea...oare unde ma uit de fapt, daca nu am observat ca are si alte frunze arse? Pana una alta am dat-o jos de pe pervaz ... nu stiu cum sa ma comport cu ea.
Ce-i drept eu merg pe principiul "trebuie si tu sa vrei sa traiesti" ...conventia intre mine si flori este: eu ma dau peste cap, atat cat pot, sa-ti ofer ce ai nevoie...dar trebuie sa vrei si tu. La inceputul anului ma ambalam si disperam cand dadea o floare semne ca nu-i e bine...acum sunt mai calma.

Astept si eu reteta dlui dr Gino
 

magda

Active Member
Moderator
Pune-o la umbra sub un raft, masa pe balcon. Eu zic sa o uzi mai rar, dar bine. O sa-si revina in mod sigur. Poti sa rupi o frunza si sa o pui la inradacinat, asa in mod sigur nu pierzi planta.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Multam Magda, e bine de retinut faza cu udatul! Schlumbergerele mele sunt cam deshidratate, o sa procedez asa. :idea: :hug:
 

Doris

New Member
Ma puteti ajuta, va rog?! O am de 1 săptămână si pe zi ce trece, tot mai multe frunze se ingalbenesc... Nu stiu ce nu i convine...
O tin la fereastra(lumina are), temp 20-22 grade...
Multumesc!
 

Atașamente

gino

Member
In primul rand trebuia transplantata imediat dupa achizitionare, intr-un substrat adecvat pentru suculente si intr-un ghiveci ceva mai mare. Nu accepta umiditatea in substrat in exces. In aceasta perioada se simte mai bine pe un substrat uscat.
Altfel, pierderea frunzelor bazale este un fenomen normal in conditii de cultura normale. Pentru orice eventualitate, prelevati frunze sanatoase, lasati-le sa se cicatrizeze bine si apoi le puteti pune la inradacinat.
In primavara veti avea noi plantute sanatoase.
Succes !
 

Doris

New Member
Să inteleg că, din moment ce au inceput sa se ingalbeneasca frunzele bazale....acest fenoment nu se opreste? O voi pierde?
Am transplantat o abia astăzi...Uoff ce rau imi pare de ea...
Multumesc pt sfaturi!
 

Atașamente

Sus