E bine daca are asa multi pui ?

andre

Member
Depinde ce vre sa obtii! :nu stiu:
Daca vrei un Echinopsis mare, trebuie indepartati puii pentru ca ei se hranesc din planta mama, neavand radacini si contact cu pamantul.
Dar poti foarte bine sa lasi toti puii care au iesit, si care o sa iasa in mod sigur si de acum incolo si planta se va acoperi pe alte plante si daca vei avea norocul sa infloreasca mai multi pui deodata, vei avea un adevarat spectacol. Numai ca va trebui sa ai grija sa-l transplantezi atunci cand vei constata ca are ghiveciul insuficient.
 

dr Cactus

Member
Unele specii de cactusi au o tendinta naturala la lastarire. Eu personal nu indepartez lastarii. Daca planta asa a socotit ca e mai bine, sa lastareasca, stie ea de ce o face :)
Am colonii de plante cu zeci sau poate peste 100 de capete si sunt superbe, infloresc abundent si par foarte fericite. Indepartand puii, planta mama poate ca va creste ceva mai inalta; insa nu asta e scopul la un echinopsis, deoarece nu e o planta columnara si niciodata nu va ajunge la 2 metri inaltime, ci va forma un carnat de 50-60cm care se va indoi peste ghiveci si in final nu va arata bine deloc.
 

Nick.A

Member
Mie mi se par mult mai frumoase plantele cu multi lastari pe langa ele.Cel putin atunci cand infloresc sunt superbe,asa pline de flori.
 

kerkyra

Well-Known Member
Vin si eu cu o intrebare legata de pui. Am primit recent un mammillaria bocasana cu puiuti pe langa el, puiutii avand radacina. Sa-i pun separat, in alt ghiveci, ca sa creasca sau sa-i las pe langa planta mama? Ma gandesc ca daca sunt pe langa ea, nu au loc sa creasca, ei nefiind atasati de aceasta, ci independenti, cu radacini separate.
 

danya

Active Member
Eu in locul tau i-as planta separat daca zici ca sunt independenti de planta mama.
 

Maranta

Member
Buna seara ,

trebuie sa te uiti cu atentie , daca sunt separati de planta "mama" poti sa faci repicarea ( in caz in care au radacini !), daca sunt atasati de planta "mama" mai bine lasa-i acolo si o sa ai o colonie frumoasa care are sa te incante cu florile ei minunate !
Decizia este a ta , personal nu despart lastarii de planta mama sunt frumoase coloniile mai ales cand infloresc !
http://maranta.sunphoto.ro/Mammillaria/ ... YMMTVBZWKY
 

kerkyra

Well-Known Member
Deocamdata ii pusesem separat, pentru ca erau practic desprinsi de planta mama. Ca sa fac colonie, ma gandesc ca ar trebui sa-i plantez langa planta mama, lipiti cumva de ea, de asta intrebam daca acest lucru nu le-ar limita cresterea. O sa incerc sa le fac o poza diseara.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Maranta a spus:
Salut ,

depinde de tine ce doresti : sa ramana o colonie care te va incanta cu florile lor atunci cand planta va face flori pe mai multe plante care formeaza colonia , sa inmultesti planta separand lastari sau toti lastarii si atunci vei obtine mai multe plante .
Totul depinde de ceea ce vrei , eu unul nu sunt adeptul separarii lastarilor de planta mama , fac asta doar daca vad ca intreaga colonie este in pericol sa o pierd din diferite motive in rest sunt superbe coloniile crede-ma !
Daca totusi doresti separarea unor lastari sau a tuturor de planta mama , dupa separare sa-i lasi pe un ziar cateva zile(5-7) sa-si cicatrizeze "ranile" si apoi poti sa-i pui la inradacinat in nisip uscat . Pentru inceput nu uzi deloc cateva zile ( 7-10 zile ).
bogdan_g a spus:
am inteles. nu voi face nicio separare, dar, vasul crezi ca este suficient de mare pentru toti ?
Maranta a spus:
Salut ,

poti sa-l schimbi cu unul mai mare dar lasa planta sa infloreasca intai pentru ca vad ca are deja boboci si dupa ce trec florile poti sa schimbi vasul .
gino a spus:
Raspund direct la intrebare.
Este bine sa ii separi. Daca asta doresti. Sau daca doresti sa nu folosesti un ghiveci mai mare.
O solutie de compromis ar fi separarea lastarilor mai mici, fiecare separat, iar cele trei corpuri mai mari sa ramana impreuna, eventual intr-un ghiveci ceva mai mare decat cel de acum.
Si eu, ca si Stelian ( Maranta ) sunt adeptul coloniilor mari, pentru ca asta aminteste de natura, acolo unde nu vine nimeni sa separe coloniile.
Asta in primul rand, in al doilea, coloniile sunt cu mult mai spectaculoase decat plantele singulare, mai ales atunci cand infloresc masiv.
 

gino

Member
Graba strica treaba....
Imi plac taieturile si mutarile...de nu mai pot, ba chiar ma dau in vant dupa ele... :rofl:
Nu stiu daca aceeasi placere o au si cei care deschid subiecte noi.... :rofl:
Scuze de divagatie, rog moderatorii sa mute sau sa o stearga :rofl:
 

bogdan_g

Member
sa zicem ca, intr-o oarecare masura si eu sunt de acord cu 'organizatul' subiectelor de acceasi categorie intr-un singur loc ... acuma inapoi la subiect...
nu tineam neaparat sa le separ, insa, pentru ca sunt la inceput si nu stiu prea multe ( a se intelege 'mai nimic') despre ele, am hotarat sa apelez la bunavointa, cunostintele si experienta d-voastra. in concluzie, nu voi separa nimic, astept sa treaca florile deja aparute pe planta mare dupa care am sa schimb vasul cu unul ceva mai mare.
multumesc pentru ajutorul promt, primit.
 

xcore

Member
Va salut.
Sunt revoltat!
Chiar daca este un subiect vechi tin mortisi sa intervin cu o parere. Printre multe altele am vazut o replica de genul"faci ce vrei". Personal, consider ca o planta lastareste, intr-o mai mica sau mai mare masura, pentru ca asa se simte ea BINE!
Am fost foarte scurt, si, sper, suficient de succint.
O seara placuta.

P.S. Daca faci tripleti, pe unul il alungi pentru ca nu ai loc in casa?
 

gino

Member
xcore a spus:
Personal, consider ca o planta lastareste, intr-o mai mica sau mai mare masura, pentru ca asa se simte ea BINE!
Hai sa-ti spun ceva. O fi adevarat ce spui tu, dar trebuie sa mai adaugi ca acest lucru se intampla in natura.
In captivitate lucrurile stau oarecum diferit.
Plantele pot sa lastareasca mai mult sau mai putin, in functie de lumina, sol, marime ghiveci, temperaturi diurne / nocturne, varsta, udare si asa mai departe.
O planta poate sa lastareasca mai abundent sau mai putin, tocmai pentru ca NU se simte bine si se comporta anormal, raportat la ce se intampla cu aceeasi planta dar crescuta in libertate.
De acord ? :D
 

xcore

Member
Salut.
Gino, Cand o planta lastareste in mod anormal(pentru ca NU se simte bine)s i care in mod normal ar lastari putin/greu sau chiar deloc, automat verifici si ajustezi, lumina, solul, ghiveciul, udarea s.a.m.d. pentru ca altfel nu te numesti crescator.
Cand o planta lastareste pentru ca nu se simte bine, de cele mai multe ori arata si alte semne.
Si sa fim seriosi, ca o meide, daca ai in colectie 30 de plante cu lastari nu cred ca maimult de 3 au lastarit pentru ca au probleme. Poate nici atat.

In fine, in subiect era vorba de un echinopsis, plata care dupa cum bine stii lastareste puternic pentru ca, asa se simte ea BINE.

Eu nu am sarit la gatul nimanui, si eu daca am 10 lastari pe o planta poate repic doi ca sa ii cresc separat dar, aici se spunea ca poti sa ii rupi daca vrei ... adica pe toti. Iar lucrul acesta nu mi se pare a fi ... la alegere.
Numai bine
P.S. M-am prezentat!
 

Edelweiss

Active Member
Scuze de interventie :oops:
In "captivitate" orice fiinta se comporta altfel decat in natura, unele mai bine, altele mai rau. Valabil si pentru cactusi.
Puii de la baza se inradacineaza singuri in natura, au o gramada de sol dedesubt. Cei de deasupra, in functie de specie cad singuri la prima furtuna. Unii de regula sunt atat de firav prinsi de planta mama incat pica singuri.
Sa zicem ca daca sunt prea multi, nu e bine. Se vor incurca intre ei si nu vor creste frumos. Uneori e bine sa ii scoti, alteori nu.
 

xcore

Member
Salut..
"Nu vor creste frumos" .. Tie tufele alea tunse in forma de $$$ din filmul Richie Rich iti plac?
 

Edelweiss

Active Member
Nu prea ma uit la astfel de filme :oops:
O reteta universala nu se poate da. Sunt multe specii de cactusi. Unii cresc frumos cu pui, altii nu.
In speta fiind echinopsis, este un cactus care la tinerete are forma globulara si odata cu varsta devine cu forma columnara. Unele specii inca de mici fac multi pui, altele nu. In principiu, unele specii de echinopsis daca au multi pui, poate suferi planta-mama. Nu mai creste cum trebuie si o seaca de energie, ea nefacand flori. Daca stim caracteristica speciei si necesita indepartarea puilor, o vom face.
http://www.pflanzenfreunde.com/echinopsis.htm
 
Sus