DYI - pentru gradina - tutoriale in imagini

aleynad

Active Member
Moderator
Ideea o aveam de mult, dar lipsa timpului m-a tinut in loc :blush: , asa ca in sfarsit deschid acest nou topic cu un tutorial realizat de mine ( sper sa gasiti sau sa realizati si voi astfel de tutoriale si sa le postati :) )
Tutorialul de fata se refera la cum puteti sa transformati o lampa solara intr-un ghiveci inedit pentru plante de stancarie.



1. Se ia una bucata lampa solara dezafectata, numai buna de aruncat la gunoi;
2. Se adauga panza de rafie, servetele de hartie, pamant, pietricele si plante de stancarie ( sempervivum);
3. Lampa solara se umple cu pietricele albe ( pentru decor si drenaj), apoi se aseaza panza de rafie pentru a impiedica amestecarea pamantului cu pietrele.
4. Peste panza se pun servetele de hartie pentru a oferi stabilitate pamantului;
5. Se adauga pamant permeabil, amestecat in prealabil cu putin nisip si se taseaza bine.
6. Se pun plantele...
7. Se uda temeinic;
8. In locurile libere se taseaza pietricele ( pentru decor, cat si pentru a impiedica formarea crustei);
9. Se aseaza noua "lampa" intr-un loc la vedere :) , la mine decoreaza intrarea in casa.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Am gasit de curand pe internet niste idei interesante!
* doar cu sarma, plasa rabitz si pietricele se poate face o inima inedita



* cu cateva cutii pentru legume puteti face o masa pentru terasa
 

gty

Member
;-)ca de obicei esti tare in idei si aranjamente
daca esti draguta poti dezvalui sursa acestor idei
 

adrianam

Well-Known Member
Cine cauta, gaseste!
Este plin internetul de idei!
Numai sa vrei sa cauti!
De exemplu pe Pinterest.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Gty, nu stiu sa-ti spun de pe unde le-am luat. Cand am timp caut pe Google si cand gasesc ceva interesant il salvez in calculator, am un dosar special pentru astfel de idei.
Asa cum spunea si Adriana, poti da search dupa DIY direct pe Google imagini si vei gasi multe lucruri interesante.
 
Sus