Dusmani naturali?

Blitz

Active Member
As deschide acest topic, poate aflam mai multe- mai ales prin prisma gradinii si diferitilor daunatori- cine sunt dusmanii naturali ale diferitelor "lighioane" care ne chinuie.

Stiu ca buburuzele "fac ordine" cu puricii de trandafiri.

Primavara mai veneau niste mierle care faceau "ordine" la limacsi, dar numai in faza cand apareau limacsii prima oara. Nu am dat cu Optimol cat au venit "femeile de serviciu", dar am constatat ca exact ca si anul trecut-mierlele veneau la inceputul primaverii, luau primii limacsi si... gata.

Am constatat ca la mine s-a aciuiat si o familie de soparle dragute si agile. Nu ca as fi o o mare amatoare de "reptile", dar soparlele chiar sunt dragalase cum se catara pe zidurile care limiteaza curtea :D Pot fi folositoare si ele?

Poate mai stiti si alte exemple in afara de cel clasic cu buburuza si puricele de trandafir :oops:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sopirlele sint folositoare si ele... fac curatzenie in ceea ce priveste o gramada de insecte...dar e cam greu de spus daca la mai toate insectele sau au o dieta specifica.
Prezentza lor e in mod cert de bun augur...
Da, buburuzele si larvele lor fac prapad printre afide.. sin sint cel mai bun dusman natural al afidelor pe care il putem avea la indemina.
Afidele nu se hranesc numai cu trandafiri ci cu aproape orice alta planta care nu e prea toxica.....crini si alte bulboase, soc, .. pina si cu seva de la unele crizanteme.

Putem sa consideram dusman natural si unele plante....de exemplu Ginko biloba contine un insecticid natural, la fel si unele crizanteme, rosiile si arborele de paw-paw.
Ar fi interesant de organizat in aceasta sectiune sursele naturale de insecticide, fungicide si pesticide.. pe linga animalele "dusman natural".
 
Sus