Dud - Morus nigra / Morus alba

diana999

Active Member
si mie imi plac foarte mult dudele.bunica mea are unul dar este la 80km de mine.cum pot sa-mi fac rost de un pui?pe langa el nu am vazut...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
diana999 a spus:
si mie imi plac foarte mult dudele.bunica mea are unul dar este la 80km de mine.cum pot sa-mi fac rost de un pui?pe langa el nu am vazut...
Pai zicea Victoria ca are ceva pui , am rugat-o si eu, asa ca intreab-o daca are si poate sa-ti dea
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Nu stiu, Diana,da' mira-m-as! :)

Victoria, ce fac duzii? :) Ca mi-am amintit de dudele albe...si tu ziceai ca ai pui...facem targul?
 

victoria

Active Member
Am tot vrut sa scriu aici si mereu am uitat.Am verificat si,pe langa cei doi duzi mari albi nu am pui deloc,din pacate.Sin gura solutie este ca in vara,cand vor fructifica ceilalti mici de pe langa gard,sa vad daca sunt albi intre ei si sa le pun semne,iar la toamna sa ii scot si sa va anunt cati am.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
victoria a spus:
Am tot vrut sa scriu aici si mereu am uitat.Am verificat si,pe langa cei doi duzi mari albi nu am pui deloc,din pacate.Sin gura solutie este ca in vara,cand vor fructifica ceilalti mici de pe langa gard,sa vad daca sunt albi intre ei si sa le pun semne,iar la toamna sa ii scot si sa va anunt cati am.
Mersi Victoria! Sper sa am noroc! :D
 

Aura

Member
vaii, ce bucurie mi-ati facut.... :D
azi ma gandeam la dude..si mi se facuse asa o pofta...si ce-mi zic...."diseara cand ajung acasa dau o cautare pe forum sa vad daca fetele au vorbit despre dude"...si iata ca s-a discutat!
si mie imi plac dudele...si chiar mult...:D mai ales cele albe ..noi avem...si avem inca un dud mare in curte..cred ca are peste 70 ani, nu exagerez....bunicul imi spunea ca acest dud era inainte ca el sa se nasca..trunchiul este asa lat ..ca e nevoie de vreo 4-5 persoane..ca sa-l cuprinda... :D face niste dude mari si albe! mie imi plac mult mai mult decat zmeura!
apoi..mai sunt dudele numite "negre"...dar ele sunt violete :) si acestea sunt f. bune la gust...si acestea pateaza...si cu greu se spala.... :wink: imi amintesc cum ma patau pe maini...
dulceata din dude nu am mancat niciodata..uite ...asta nu mi-a trecut prin cap sa fac....ca eu sunt cu experimentele.... :mrgreen: ai mei faceau "tuicomicina" din dude....sau le dadeau la pasari...
acum privesc eu in urma ..si imi dau seama ca nu prea mai sunt duzi.... :( eu pe la sate..nu am mai vazut..iar in mediul urban..nici vorba....oamenii de la tara au schimbat macazul..si acum ...nimeni nu mai apreciaza astfel de fructe..intr-o vara cand am fost la ai mei..si m-am agatat de un dud ...sa iau fructe din acestea bune...si babele radeau de mine...ca eu mananc dude "ce faci, fata mamii ,manaci dude ca pasarile?" :rofl:
stiti ce mai ma gandeam eu azi....ca imi vin tot felul de idei..ma gandeam ca nu imi amintesc cum face dudul floarea....cum infloreste...nu, serios, dudul infloreste?eu nu imi amintesc cum arata floarea de dud....
Aura
 

victoria

Active Member
Da,dudul infloreste.Daca vii la mine in sat o sa te minunezi cati duzi sunt pe toate marginile de drum.Aici se folosesc foarte mult crengile la araci.O data la 2 ani se tund si se lasa numai tulpina groasa.Unii,care au duzi pe langa gard din loc in loc, lasa si cate o creanga si le unesc intre ele ,legandu-le cu putina sarma.Pentru ca sunt foarte elastice nu se rup si se formeaza bolte.Arata foarte frumos vara.O sa fac poze sa va arat.
Si sa revin la flori.Se formeaza inaintea fructelor si arata tot ca un ciorchine ,cu putin mai mare decat fructul si e plin de inflorescente minuscule.Cam ca la ciorchinii de struguri,doar ca la scara mica. :)
Eu,daca nu gasesc duzi mici albi in gradina mea,vreau sa incerc anul asta sa pun crengi de dud in pamant sa vad daca fac radacini.Ar trebui,avand in vedere ca am la gardul de plasa(facut de fostii proprietari)niste trunchiuri de dud pe post de stalpi de sustinere,care au inverzit :rofl:
 

diana999

Active Member
ieri am fost in sat si primul gand a fost sa vad daca sunt coapte dudele :giggle: fructele sunt inca mici si necoapte.abia le astept chiar daca sunt negre si pateaza. ma bate gandul sa incerc sa-l inmultzesc :) doresc sa cumpar un pui de dud alb, daca are cineva.
 

victoria

Active Member
Din pacate,experimentul meu cu dudul alb a esuat.Toti butasii pusi in pamant la inradacinat s-au uscat.Ma voi mai informa,eventual printre vecini ca aici se pun duzi in loc de gard :) ,si voi incerca din nou,cu alta metoda.
 

cris_tkp

Member
M-ar interesa si pe mine un pui de Dud cu fruncte albe si unul cu fructe negre.....are cineva il plus de dat? Astia din comert sunt roata norocului......

Am misiune in toamna asta sa imi pun pomi fructiferi si nu numai pe un teren gol :|
 

victoria

Active Member
Eu as avea,dar problema e ca sunt putin cam marisori pentru trimis prin posta si oricum nu stiu daca merg mutati asa ca au tulpina cam cat un antebrat de groasa.
Am cat sa iti faci o livada :) :(
 

interval

Active Member
Am citit undeva ca dudele au extraordinara capacitate de a regla glicemia. Oare tuica din dude o fi medicament?

Inainte vremuri lumea era mai sanatoasa. Mancau dude si aveau glicemie buna, taiau porci Mangalitza care au cel mai scazut colesterol, sapau manual si faceau exercitiu fizic. Daca nu mai venea un razboi, o molima acolo, apucau toti varste venerabile.
 

victoria222

Active Member
Mie imi pare tare rau ca la noi nu se gasesc duzi altoiti de cumparat, am citit ca in america au si din astia. Mi-ar placea sa cumpar un dud care face dude negre mari, dar nici sa nu creasca ca nebunul... :visator:
Cu toate ca nu am duzi, m-am saturat anul asta de dude. Avem in comuna un rand imens de duzi pusi in camp de-a lungul loturilor cu vii, pe care ii folosesc oamenii pentru araci la viile lor. Am mancat pe saturate, si negre si albe.
Am observat ca aici in zona oamenii nici nu se uita la dude. Le considera un fel de "balarie" neinteresanta :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bunicii mei aveau pe vremuri un dud imens langa casa, facea niste dude negre foarte mari, dar dupa o vreme bunica n-a mai suportat mizeria de dude pe jos si l-au taiat. Din fericire am langa gard, dar in exteriorul lui, un dud pe care l-am plantat acum cativa ani, rasarise intr-un strat cu morcovi, probabil vreo samanta din dejectiile pasarilor. Singura problema e ca mai ca nu ajung sa mananc dude din cauza copiilor vecinilor, care, belitii, mi le halesc pe toate :x Acum am un alt puiut, rasarit anul trecut intr-un strat cu flori, la toamna il mut undeva langa un gard, dar in afara razei de actiune a altor pofticiosi :evil:
 

victoria

Active Member
La mine in sat sunt duzi unul langa altul. :) Acum 2 ani am facut si dulceata.Cand m-a auzit o vecina s-a pus pe ras,dar cand a gustat m-a luat sa culegem impreuna si sao invat cum se face :rofl:
 
Sus