Drojdia de bere

Fleur

Active Member
Nu moare Fabian, fii linistit. Mai puneam si eu inainte, dar nu mi s-a parut nici ca are vreun efect nemaipomenit. N-am pus decat uneori, deci n-a fost ceva de lunga durata si regulat.
 

Edelweiss

Active Member
oana_oana a spus:
Am citit intr-o revista ca o cititoare dizolva drojdie de bere(nu spunea cantitati) si stropea o data pe saptamana florile... Voi ce stiti? Cum vi se pare?
Astia in reviste nu mai stiu ce sa scrie :D
Curand, curand, vom auzi de implanturi cu silicon, sa fie floarea mai elastica si mai placuta ochiului.
 

Sash

Active Member
Eu stiu sigur ca se folosesc la plantele acvatice - daca vrei acvariu plantat cu diverse frumuseti pretentioase trebuie sa se "adaugi" CO2 in apa si una dintre metode foloseste si drojdia de bere...
 

sicora fabian

Active Member
Poate am lipsit eu la cursurile de biochimie, dar ce are a face drojdia si bioxidul de carbon?
Este vreo legatura directa intre ele?
 

vali

Active Member
Moderator
Si daca n-am drojdie pot sa incerc cu praf de copt? :giggle:

Gata, piua! Promit ca nu mai zic :oops:
 

Sash

Active Member
vali a spus:
Si daca n-am drojdie pot sa incerc cu praf de copt? :giggle:

Gata, piua! Promit ca nu mai zic :oops:
Numai daca presari si un pic de zahar si scortisoara, ca tot se apropie craciunul :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Pentru plantele din acvariu sigur merge drojdia de bere...dar nu pusa in acvariu, ci alaturi. Intr-o sticla de 2l se pune un cub de drojdie, doua linguri zahar si apa vreun litru jumate, se pune dopul cu furtun ca la fierbator si gata bomba de CO2. Furtunul trebuie sa ajunga pina pe fundul acvariului...sa vedeti ce bolboroseste cind se incalzeste sticla . CO2-ul este necesar in timpul zilei in procesul de fotosinteza al plantelor acvatice.
Am invatat reteta de la feciorul meu care e bolnav de "acvaristica" :) ...
 

sicora fabian

Active Member
Da, Ghia, pentru ca drojdia este un conglomerat de sacharomicetae care catalizeaza descompunerea glucidelor cu degajare de CO2 si caldura.
 
Sus