Dragalasele mele orhidei!

GeorgyMB

New Member
Buna! Vreau sa va prezint cele 4 orhidei pe care le am. :-D
Prima frumoasa:
http://s173.photobucket.com/user/Georgy_Geo/media/20150824_172520_zpsp0aa7n52.jpg.html?sort=3&o=2
A 2a frumoasa care, din pacate are tija terminala....:cry: Din nestiinta am tras teapa cu ea dar sper sa imi faca un keiki bazal. Pana atunci o rasfat sa se simta bine:
http://s173.photobucket.com/user/Georgy_Geo/media/20150824_172539_zpsejsftpxu.jpg.html?sort=3&o=1
Si celelalte 2 pe care le am:
http://s173.photobucket.com/user/Georgy_Geo/media/20150824_172622_zpsgwieypvf.jpg.html?sort=3&o=0
Dupa cum vedeti, cea din sticla este prima mea orhidee care am cumparat-o, din pacate am facut o prostie mare: am scufundat-o in apa, teoretic 15 minute, timp in care m-am ocupat de pisicile mele, insa, din pacate am uitat-o acolo in apa si a stat toata noaptea scufundata. Abia a 2a zi...era cam 12 ziua, in timp ce treceam pe langa un geam cu orhidei "mi-a sunat gongul" ca sa zic asa, ca am lasat orhideea in apa. Si am fugit, am scos-o, am lasat la scurs, o vedeam in regula, mai ales ca ii daduse 2 frunze noi si o radacina mica aeriana, din pacate se uscasera florile si tija...ma rog am zis ca nu e nimic insa dupa o saptamana, 2, am vazut ca era stafidita frunza de la baza iar cand am scos-o, surpriza mare: toate radacinile putrede. Am curatat-o toata de radacini si i-am pus scortisoara. Eram disperata, cautam vreun sfat sa salvez orhideea, dar nu gasisem niciunul bun (pe atunci nu urmaream eGradini), fugisem repede sa iau inghetata la cutie transparenta ca sa impreunez orhideea cu cealalta care o aveam (aia de langa ea e a 2a orhidee care am luat-o si initial am pus-o cu cea fara radacini in cutia de inghetata) insa nu a dat rezultate mai ales ca citisem undeva ca ciotul care a fost afectat de putrefactie trebuia sa ramana uscat cateva zile si mi-am adus aminte ca citisem undeva de metoda pungii. Am luat-o de acolo, am pus vata umeda pe fundul pungii, am pus orhideea pe vada si am inchis punga ca sa nu ajunga aerul inauntru, sa se pastreze umed inauntru. Insa nici aceasta metoda nu a dat rezultate...o luna am tinut-o acolo dar simteam miros de ud pe ciot si am intrebat pe cineva daca e buna metoda si mi-a zis sa nu mai folosesc metoda aia ca daca ciotul a fost afectat de putrefactie cu umezeala va avansa putrefactia si sa las ciotul sa se usuce dupa sa fac un tratament cu Atonik. Am curatat ciotul de ce era maroniu si mirosea a ud spre putred pana a ajuns la o nuanta de verde spre galben si l-am lasat 2-3 zile sa se usuce, dupa am spalat ghiveciul in care fusese, am pus substrat CompoSana, am scufundat ciotul in solutie de apa cu Atonik, am pus ciotul in substrat in ghiveci, am taiat un pet de Pepsi la 2.75 l si am umezit putin petul inauntru si de atunci numai asa sta. Inca astept si tot astept sa ii iasa vreo radacina ceva...deocamdata, am bagat si radacina aeriana in substrat, poate poate o iesi ceva. In fiecare zi, sau cu exceptie la 2 zile o mai aerisesc. Si acum ma mir cum de, in ciuda faptului ca avea radacinile bolnave, a reusit sa scoata 2 frunze noi si o mica radacina aeriana. :eek::eek::eek: Si cam astea au fost peripetiile mele cu prima mea orhidee. Acum 2 saptamani am luat si alelalte 2 orhidei care vi le-am aratat si toate 4 inclusiv violeta mea, stau la baie pe pervaz (acolo au lumina fara soare direct) Si uitati, asa le tin eu pe pervaz, cu geamul larg deschis, sa ia aer curat :D:
http://s173.photobucket.com/user/Georgy_Geo/media/20150824_172440_zpsabnnrvjz.jpg.html?sort=3&o=3
Aaaa da, si cealalta orhidee am pus-o inapoi in ghiveciul ei, curatat si dezinfectat....saraca cat a fost si ea chinuita la cat am tot mutat-o....sper sa nu fie foarte afectata de cate mutari i-am facut. :ros_unghii:(o scosesem din ghiveci ca s-o pun in cutia de inghetata dupa am scos-o si am pus-o inapoi in ghiveciul ei)
 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
mama cita poveste drept ca fiecare cind patim cu o plnata draga povestim prin cite trecem spor sper sa le ai mult timp de acum inainte
 

GeorgyMB

New Member
Da multumesc, e o poveste lunga traita timp de o luna cu orhideea, deci daca isi revine inseamna ca a meritat efortul. :D
 

geodezia

Well-Known Member
da fiecare planta salvata sau prinsa iti da o stare buna sufleteasca sa sepram ca ai sorti de isbinda succes
 
Sus