Dracunculus vulgaris

corinap

Member
sicamin a spus:
Corina ,eu zic sa ii mai lasi neudati si la rece ,chiar daca au muguri. Ai mei (tot trei am si eu ) stau tot la rece dar in rumegus.Au toti 3 muguri.Anul trecut cred ca am gresit ca i-am udat cum au dat muguri si nu au crescut.Unul a putrezit iar unul abia in primavara a facut o frunzulita si apoi a putrezit si bulbul acela.
Multumesc pt. sfat.Am scormonit pamantul si se pare ca au avut totusi putina umezeala pt. ca 2 au facut radacini.Al 3lea era putrezit.Inseamna ca asa l-am primit. Tot asa am patit si cu moscheutos in primavara (49ron,tot de la Bakker).Nu cred ca am sa mai comand ceva de la ei.
Sunt foarte suparata :cry:
 

geodezia

Well-Known Member
drancunulus

flori nu a facut da a facut pui cred ca 10 bucati . acum sunt in plina vegetatie . am pus in vasul cu crini si cu un pui de monstrera . si au deja cred ca 30 cm puisorii . cel batrin a infrunzit si el da mai putin fata de puisori . nici o floare de la ei . eu am inteles ca trebuie sa aiba asa 3 sau 4 ani ca sa infloreasca
 

sicamin

Member
Geodezia ,cei primiti de la Bakker ar trebuii sa infloreasca ,pentru ca sant bulbi maturi.Ai mei inca nu i-am pus ,dar au muguri deja. Sper sa am noroc anul acesta si sa le vad florile.
 

geodezia

Well-Known Member
drancunulus

pai inseamna ca dupa ce ii pica podoaba capilara apare floarea sau trebuie iar sa scot din pamint si infloreste fara sa fie in pamint ? este la fel ca amorfofalus sau il las in pamint in continuare ? ca planta asta ma zapaceste .parca nu sunt eu zapacita destul ma mai incurca si ea .
 

fixpix

Active Member
idea e ca cica, cum am citit pe alte siteuri in engleza, ar cam fi rezistenta la noi afara. si infloreste foarte devreme. cand e inca frig. si ii place la umbra.

eu nu am avut planta asta, am avut cred un fel de amorphophalus, la ghiveci, si nu mi-a inflorit niciodata. prea mic bulbu cred, sau nu stiam de ce anume are nevoie.

despre dracunculus asta... daca l-as avea, probabil l-as muta direct in gradina, undeva la umbra, si unde nu este mare trafic, tinand cont ca majoritatea timpului planta doarme - fara flori, frunze, etc.
 

fixpix

Active Member
geodezia, cand vreau sa vad cat de "hardy" adica rezistent la frig este o planta de care nu stiu nimic... ma uit pe mai multe site-uri si fac media.
un site destul de bun e si davesgarden.com unde la plantfiles apar date despre planta si mai ales comentarii de la altii.
si unele persoane sunt in zona 6, chiar 5 si zic ca au aceasta planta in gradina.
cum noi suntem cica zona 7 io asa zic ca ar rezista si la noi.
da nu stiu ce sa zic!
si eu am pus in gradina de exemplu arisaema griffithii care is tare curios sa vad daca a rezistat...
dar nah, trebuie incercat! dar sa-ti tii si rezerve (eu 1, nu mi-am tinut. 3 bulbi comandati, 1 a putrezit din start, 2 plantati in gradina! - nici o rezerva).
eu dau sfaturi, da nu ma tin si eu de ele intotdeauna!

:mrgreen:
 

geodezia

Well-Known Member
dracunculus

lasa ca daca s-au inmultit asa o sa pun si in gradina de ezperiment . multumesc de raspuns . daca vrei cind intra in stagnare iti trimit bulb ca ce o sa fac cu atitia
 

corinap

Member
Cine a primit oferta de la Bakker imi poate spune si mie daca crinul voodoo este totuna cu dracunculus?
 

geodezia

Well-Known Member
drancunulus

a aparut catalogul de primavara oau iar e de cumparat iar scandal in casa cred ca a pus careva monopol pe el sa nu il mai vad
 
Sus