Dracunculus vulgaris

jkati

Member
Dragele mele, am impresia ca nu vorbim despre aceeasi planta. Dracunculus vulgaris este un bulb care se planteaza ca lalelele si face frunze palmate verzi su pete albe si o floare f mare de culoare mov-grena , care seamana cu o cala uriasa. Trebuie lasata in pamant si face flori in fiecare an. Bulbul de care vorbiti voi este Amorphofallus si am auzit ca nu se pune in pamant decit atunci cand ii trece floarea, care este foarte uratmirositoare.
 
D

dyayzh

Guest
Bulbul meu este de Dracunculus vulgaris. Am si amorpho :oops: Eu ma plang de el ca nu vrea sa de-a radacini absolut deloc...stagneaza pur si simplu. :x
 

ghia_don

Active Member
Al meu sta de vreo doua saptamini in pamint si tot nimic nu se vede.
Dupa cum aud pe la voi, al meu inca n-are vechime :rofl: ...
 
D

dyayzh

Guest
Doina, al tau a dat semne de viata? Al meu e vulgar de "insensibil " la strigatele mele: o radacinuta..o radacinuta :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Chiar as fi curioasa cum arata "in realitate" floarea :wink: Iti tin pumnii :D
 

ghia_don

Active Member
Nici al meu n-a mai iesit anul trecut, bulbul a putrezit pina la urma :( ...
Gabiee, iti doresc succes cu el...si eu sint curioasa sa vad cum arata pe viu :D ..
 

gabiee

Active Member
multumesc , dyayzh si ghia_don ,
azi nu am apucat sa pun bulbul , dar sambata .... sigur
va tin la curent ....
:D
 

sicamin

Member
Ai mei au iesit amandoi dar unul are deja frunza (una) iar al doilea sta in acelasi stadiu de cand l-am pus (adica numai un mugure) :eek:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
M-am uitat si eu dupa planta asta si am citit ca floarea pute de-ti muta nasul :? Asa ca m-am razgandit in privinta achizitionarii... E drept ca mie-mi place sa aiba miros florile...dar nu urat, daca se poate :)
 

sicamin

Member
Claude ,este adevarat ca are un miros....dar ce frumoasa este floarea !
Eu am sa o pun in gradina cu tot cu ghiveci. :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sicamin a spus:
Claude ,este adevarat ca are un miros....dar ce frumoasa este floarea !
Eu am sa o pun in gradina cu tot cu ghiveci. :rofl:
:) Aha, deci e adevarat! Ca deja ma intrebam daca n-am facut o tampenie necumparand-o, ca in poze arata extraordinar. Dar, oricat de frumoasa ar fi, spun nu mirosului...Mi-ajunge parfumul de balegar de la vecini :rofl:
 

geodezia

Well-Known Member
dracunculus

am luat si eu un bulb de dracunculus .a trecut frunza si am scos bulbul .cred ca am sa procedez ca la amorfofalus ca vad ca nu spune nimeni ce trebe facut daca se scoate au ba >hai spuneti-mi cind il pun iar in pamint?va rog
 

sicamin

Member
Eu l-am pus in gradina direct in pamant. Am ramas cu unul ,ca celalalt s-a topit. Nu ii merge deloc bine ,asa ca floare nu cred ca voi vedea anul acesta,desi cei de la Bakker au spus ca vor inflori :?
Asa arata acum.
 

geodezia

Well-Known Member
Sica la mine a trecut floarea si zgirmaind prin pamint am fdat de tubercul care nu avea nici radacini asa ca l-am scos afara il mai las un pic si il pun iar in pamint sa vad ce face
 

corinap

Member
Am cumparat in toamna 3 bulbi pe care i-am pus in pamant uscat si nu i-am udat,si totusi au rasarit 2.Nu stiu ce sa fac cu ei.Ii ud? ii tin la caldura sau la frig?

 

sicamin

Member
Corina ,eu zic sa ii mai lasi neudati si la rece ,chiar daca au muguri. Ai mei (tot trei am si eu ) stau tot la rece dar in rumegus.Au toti 3 muguri.Anul trecut cred ca am gresit ca i-am udat cum au dat muguri si nu au crescut.Unul a putrezit iar unul abia in primavara a facut o frunzulita si apoi a putrezit si bulbul acela.
 
Sus