Dracena

am nevoie de ajutor cu o dracena.am tinut-o in fata usii si ii mergea tare bine.o tineam intr-un ghiveci mare.de curand am primit un ghiveci mai micut si portocaliu si am zis s-o mut.toate bune si frumoase dar aducand-o in camera toate frunzele i s-au pleostit.am dat-o si pe balcon in disperare de cauza si mai nou i se ingalbenesc frunzele de la baza si nu doar una ci multe.please heeeeeeeeeelp caci nu stiu ce sa-i fac sa-i fie bine.n-as vrea sa o pierd.ce ma sfatuiti? :roll:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De ce ai transplantat-o? Nu e chiar momentul potrivit pentru o transplantare de frumusete. Pune-o in exact acelasi loc in care o aveai si pulverizeaz-o un pic pe frunze in fiecare zi. Atentie: UN PIC!! Altfel o vei omora. Si la radacina pune tot putina apa, pana se mai redreseaza radacinile.
 

mugurciup

New Member
Probleme cu dracaena

Am o Dracaena de 4 ai jumate si i-a mers foarte bine pana de curand cand au inceput sa ise ingalbeneasca frunzele si sa pice. Intai se pateaza un pic cu galben si apoi incep sa se ingalbeneasca si sa se usuce uncepand de la tulpina. Si frunze sanatoase aparent patesc acelasi lucru.E in acelasi loc si conditii de peste 2 ani si i-a mers perfect,era inviadiata de prieteni. Singurul lucru pe care l-am facut in ultiml timp dar in conditiile corecte de pe ambalaj a fost acela de a o fertiliza ,dar nu foarte des,mai rar decat era indicat. De altfel am fertilizat si alte plante fara flori si nu s-a intamplat nimic.
Nu stiu ce sa-i fac.Nu era pretentiaosa nici cu udatul nici cu lumina ,nici cu umiditatea.I-am schmbat ghiveciul in fiecare an pt ca am vazut ca face niste radacini foarte groase si nu mai incapeau bine in ghiveci.
Va multumesc pt orice sfat cat de mic si de folositor.
Multumesc anticipat . Mugur
 
poate este vorba de o dereglare de udare? si eu am patit la fel vara asta cu doua dracaene pe care le aveam de doi ani si carora le mersese foarte bine in tot acest timp, si pe care in final le-am pierdut :(
 
Sus