Dracaena marginata

Hariclea

Member
Eu zic ca e mai bine sa astepti primavara pentru transplantare... si radacinile poti sa le tai un pic, dar sa nu exagerezi.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca ai probleme cu tinuta dracaenei, mai bine leag-o de un tutore (bat de bambus, arac). Treptat va incepe sa creasca dreapta.
 

Chiquitita

Member
Buna!
Pe langa 2 Dracaena Marginata eu mai am o Dracaena White Stripe care are 3 puisori. Unul s-a dezvoltat dar ceilalti doi nu. Planta mama nu a mai scos frunza. Pot sa despart puii de planta mama?Sau risc sa o pierd?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Scoate-i.Nu va muri.Dimpotriva se va dezvolta mult mai bine singura.
Pune puisorii in ghivece separate si scoate-i la vinzare,daruire,schimb,etc :rofl:
 

Meca25

New Member
Eu am 2 Dracene: una mai inchisa la culoare decat cealalta, dar amandoua au dungi albe pe margine! Stiti daca este vreo diferenta de identitate?
:shock:
 

Roxana

Active Member
Dracaena

Dracaena pe care am taiat-o nu e prea bine: varfurile pe care le-am pus in pamant s-au ''borsit'', iat bratele ramase se usuca. :cry:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Esti sigura ca problema asta nu s-a petrecut din cauza unei udari necorespunzatoare? Nu e posibil sa-ti moara planta pentru ca ai tuns-o.
 

Roxana

Active Member
Dracaena

Unul din smochurile puse in pamant a murit :oops: iar la ceilalti li se ingalbenesc funzele :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Roxana ,din experienta mea cu dracaenele si nu din informatii scrise sau "orale".
Dracaena marginata are 4 ani si este bine merci.De cele mai multe ori am uitat sa o ud si nu s-a simtit de loc "ofensata".Crestea vazind cu ochii.Acum trei zile am taiat unul din virfuri(din cele trei brate existente) si l-am pus in banut de turba.Sper sa se ramifice bratul taiat fiindca scopul acestei tundiri asta a fost ramificarea.Va fi insa un proces de lunga durata.
Celelalte specii pe care le am si sunt in faza de pui(desi destul de marisori si vigurosi) cresc bine de asemenea.Ii tin pe terasa si fiindca stau afara le aplic zilnic cite o stropire pe frunze fara a-i uda la radacina.Udarea propriu-zisa o fac cam o data pe saptamina.
De ingrasamint nici vorba!!!
In concluzie:planta ta a murit de prea multa udare!O "dereglare" cum ar spune cineva :wink: Iar celui pus la prins cred ca i s-a intimplat acelasi lucru.

Pentru Meca25:exista un site specializat unde iti prezinta specii de dracaene.Este un site nemtesc.Cum nu am inteles nimic din el :tavalit: nu am dat importanta denumirii lui.Am constatat numai ca exista nenumarate specii........ :D si denumirea lor pe care am retinut-o :twisted: .Dar daca googalesti precis il vei descoperi.
Si nu este nici o diferenta de identitate intre cele doua pe care le ai chiar daca una este mai inchisa si alta mai deschisa.Daca ar fi avut dunga alba pe mijloc......da!!!
 

angela draganoiu

Active Member
in general dracaena este o planta putin pretentioasa. la birou am o marginata care a fost tratata rau de colegii mei care ba au uitat s-o ude ba au pus prea multa apa asa ca m-am suparat pe ei si am luat-o linga mine. dupa o vreme am constatat ca din pamint iese un pui. m-am mirat foarte pt ca asa ceva nu mi s-a mai intimplat, voua da ?
 

Roxana

Active Member
Dracaena

Eu am doua Dracaena: D. marginata si D. tricolora. Marginatei ii merge bine (multumesc lui Dumneze). Creste si nu i s-a uscat nici o frunza pana acum. Pe mine cealalta ma necajeste. :cry:
Eu la scoala am o Dracaena, care tot asa, a facut pui din pamant.
 

carmenn

Member
cea cu dungi albe pe margine s-ar putea sa fie Dracaena Deremensis ,

e posibil sa fie mai multe subspecii.
 

blueheart_d

Member
dracena marginata a fost printre primele plante pe care am cumparat-o si n-am avut niciodata probleme cu ea. mi-a trebuit ceva timp pana mi-am dat seama ce conditii de lumina trebuie sa-i asigur. toate bune si frumoase un an si ceva, dar mai nou incep sa-i cada frunzele. nu foarte multe, in medie vreo 5-6 pe saptamana. e normal? in varf se observa un smoc de frunze crude.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,e normal.Daca are frunze noi in virf e ok.
Nu trebuie sa-ti faci griji.Se reimprospateaza si ea.Asa patesc si eu:cheleste spre baza si ii dau in virf.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Se ingalbenesc ?Si cit de multe?
Ea da destul de greu frunze noi.............este o planta cu crestere lenta.Nu "recupereaza" usor ce a pierdut!
 

blueheart_d

Member
da, se ingalbenesc repede. in 3-4 zile frunzele sanatoase trebuie sa le rup pt ca se ingalbenesc. acum am vreo 5 frunze galbene, care ar trebiu rupte. astea in decurs de o saptamana. har domnului ca are de unde da ca e destul de deasa :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cit de des ai udat-o in iarna asta????
Eu acum doua zile i-am pus prima oara apa dupa cca. o luna si ceva de neudare.
 
Sus