Dracaena marginata

helisananca

Member
a mea are 3 brate au crescut destul de frumos ...in cateva luni insa am sa pun o poza pt ca ma intereseaza cum as putea sa o inmultesc
 

baby_blues

Member
Plantei pe care am luat-o de curand i s-au "maronit" frunzle. A stat afara pana acum . Oare isi mai revine daca -o bag in interior?

Alte 2 colege de-ale ei au stat tot afara si n-au nimic.
Aici poze:

 

helisananca

Member
poate a plouato si a fost prea uda :? sau de la curentii de aer,frunzele nu cred ca isi vor mai revenii,insa radacina daca nu este afectata o sa-i dea alte frunze..mie ghiveciul mi se pare cam mare...acum sa vedem ced mai zice si altcineva :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Dar eu nu cred ca dracenele pot fi tiunute afara :? Eu una n-am mai vazut. Nu cred ca-i plac nici curentii de aer nici ploaia.
 

anca476

Member
irinabv a spus:
Dar eu nu cred ca dracenele pot fi tiunute afara :? Eu una n-am mai vazut. Nu cred ca-i plac nici curentii de aer nici ploaia.
Si totusi sunt locuri unde se tin afara la 45 de grade poate chiar mai mult uneori fara sa fie pulverizate zilnic si nebagate in seama http://simandanca.sunphoto.ro/Flori_si_ ... KMJOIQEJJE
Si noi ne framintam cum sa facem sa le mearga bine :x si tot le mai pierdem uneori .
Eu am pierdut 2 din cauza excesului de apa iarna ,aveam mania udatului ,dar noroc ca mi-a trecut :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si eu am mania udatului, de fapt mi-e mila sa las plantele fara apa, asa ca la cele care stiu ca nu trebuie sa le pun apa iarna le pun doar un pic, o data pe saptamana, dar putin de tot. Cat sa-mi satisfac damblaua. Mai putin la cactus...
 

helisananca

Member
eu nu-i fac nimic special,o pulverizez zilnic pt ca in camera unde sta este cam cald tocmai daia,insa apa putina,in rest e o planta foarte usor de intretinut mai ales ca nu necesita lumina
 

michaela

Active Member
baby_blues a spus:
Plantei pe care am luat-o de curand i s-au "maronit" frunzle. A stat afara pana acum . Oare isi mai revine daca -o bag in interior?

Alte 2 colege de-ale ei au stat tot afara si n-au nimic.
Aici poze:

Este normala reactia. Sa inteleg ca ai achizitionat-o curand iar tu ai dat-o direct in conditii de exterior, nu? Daca este asa, e firesc, urmeaza o faza de acomodare la conditiile oferite, adica degradarea frunzelor iar daca umiditatea va fi in excces poate duce chiar la decesul plantei.
Este adevarat ca dracenele rezista si la temperaturi mai scazute insa acomodate usor, treptat.... eu zic ca a suferit un soc extrem de puternic, a fost prea rapida trecerea de la faza de sera la conditii de exterior. celelalte 2 care au stat afara, au fost "veterane" ca sa zic asa in casa ta?

aaa.... si scoate-o din masca o umiditate ridicata la nivelul radacinilor ,nu-i place
 

michaela

Active Member
Din experienta mea, au mare nevoie de lumina, altfel se etioleaza in timp.

...eu am dracene.... nici nu mai stiu de cand... sunt plante "vechi" pe piata, in fine au inaltime si 2m dar au crescut dezordonat, bazandu-ma ca nu au nevoie de multa lumina :roll: sau sa ma exprim mai exact... nu mureau, nu pierdeau frunzele.
una am donat-o doctoritei copiilor la cabinet ca era oricum... prea mare :wink:
 

helisananca

Member
nu pot sa zic ca a mea sta dupa usa sau inchisa sa nu o atinga lumina,este pe raftul cu flori la 2 m de geam ,m-am referit ca nu prefera in exces ,eu abia astept sa se "destrabaleze"si a mea deocamdata inca crestem
 

michaela

Active Member
Da, am inteles, uite exemplific ce am vrut sa spun exact.... aceasta dracena a fost tinuta tot asa -nu pe pervaz si daca privesti atent trunchiul "vechi"/primar- cu ala am cumparat-o, este crescut... chircit, deformat ,frunzele erau pale si nici nu mai prezentau variegatiile asa ca am mutat-o direct pe pervazul unei ferestre s-v-ice si a inceput sa creasca foarte frumos, ba mai mult a aparut inca un trunchi care dupa cum se vede creste extrem de viguros :D asa ca....din cele gresite de mine... sincer, probabil daca puteau sa-mi zica ceva... imi spuneau sa le dau mai multa lumina. :(

(Poze sterse)

asa arata in 2008, .... aici sunt celelalte insa daca privesti atent vei vedea deformarea trunchiuletelor


Iar pt baby_blues - asta este o dracena pe care si eu o scot in fiecare an la exterior, iar frunzele sufera ceva pana se acomodeaza
insa dupa, ies cele noi foarte frumoase si largi :wink:
aici am facut o poza cu detaliu al pamatufului -se pot vedea frunzele degradate :roll:
 

Crindal

New Member
Buna,

am si eu o dracaena marginata de mai bine de 2 ani. Am cumparat-o destul de mica, nu mi se pare sa fi crescut de atunci, intr-adevar i-au aparut frunze noi in varf. Si mereu este "inflorita" cum scria pe aici prin topic, are o nuanta frumoasa de rosu pe margine.

Eu am udat-o cand mi-am adus aminte, am "spalat-o" cu dusul - ca sa ii curat frunzele- si ii mai pun si ingrasamant pentru plante cu frunze.
Pana acum ceva timp am tinut-o numai in casa, pe birou langa pc; acum o am pe balcon, dar nu vad nici o schimbare.

O colega de munca mi-a spus ca trebuie sa ii rup din frunze ca sa creasca in inaltime, ca asa i-a facut la a ei si in 3 ani s-a facut un adevarat pom. Este o idee buna sa ii aplic acest tratament?
 

adinal

Member
Frunzele bazale se vor ingalbeni de la sine. Nu e nevoie sa le rupi daca sunt inca verzi. Vor cadea ele singure.

Bucura-te de ea cat e compacta. :wink:
 

michaela

Active Member
Exact!! o lumina slaba duce la o "intindere" a plantei.
Asa sunt frumoase :compacte, cu un pamatuf bogat :wink:
 

anne`mary

Member
buna fetelo. Am si eu o intrebare. Socrii mei au 2 dracaene dar arata foarte rau. Ei stau la tara si iarna, din cauza caldurii sau variatiei de temperatura se ingalbeneste toata si ii pica frunzele. Primavara insa, o scot afara si pana in iarna se inverzeste la loc. Anul asta insa nu vor sa faca frunze noi si verzi ci se usuca frunzele din varf, iar restul de 3-4 frunze sunt de-un "galben transparent". O sa-mi aduca sotul una din cele 2 in seara asta si va fac poze. Intuitia mea este ca o uda excesiv... mi se pare ca are un ghiveci mai mare decat ar avea nevoie, folosesc pamant de gradina care nu mi se pare sa aibe un bun drenaj, este si foarte greu si ma gandesc eu sa nu-i fi putrezit radacinile. Ce fac in situatia asta? Ii schimb pamantul? I-as face un amestec 1/2 nisip, 1/2 pamant pentru flori, as pune-o intr-un ghiveci mai mic si ...astept? Cum imi dau seama ca radacinile sunt putrezite? Eu, neexperimentata, o sa-mi dau seama? Stiu ca trebuie taiate radacinile putrezite dar nu stiu daca o sa le identific. Primul pas e sa o fotografiez poate va dati seama despre ce e vorba si ce ar putea sa o deranjeze
 

michaela

Active Member
da, te-ai gandit bine. N-ai cum sa nu-ti dai seama de radacinile nonviabile.... :) sunt moi, flasce...schimbate la culoare.
 

anne`mary

Member
ohh doamne. Imi faceam griji ca nu o sa identific raacinile putrezite??? Problema a fost sa identific o radacina sanatoasa. Toate erau gri, seci, se rupeau usor....am lasat-o fara radacini. Am gasit doar 2-3 radacinute albe...nu cred ca o sa-si revina...nu cred ca are radacini ca sa-si revina. Poze:

acum nu stiu ce sa fac cu ea? cum ma comport cu ea acum? Sa o tin la semi-umbra? Nici nu am udat-o...era pamantul usor usor umed....ma gandesc sa o ud dupa ce se usuca bine pamantul. Are sanse sa-si revina? Nu sunt foarte optimista.
 

Roxana

Active Member
Pai da, trebuie sa o tii la semi-umbra si sa o uzi rar (cam o data pe saptamana). Eu zic ca ar trebui sa o pui intr-un pamant proaspat, si intr-un ghiveci nu prea mare, sa o uzi putin la inceput si poate isi revine.
 

anne`mary

Member
pai am schimbat-o. AM pus 1/2 pamant si 1/2 nisip iar ghiveciul este mai mic decat cel in care l-am primit. AM pus-o pe balcon, langa dracaena mea dar fara sa o ud.... Dar oare are sanse sa-si revina? Totusi am lasat-o cu foarte putine radacini. Frunzele decolorate nu isi mai revin la culoare nu?
 

Roxana

Active Member
Consider ca ai facut ce era bine. I-ai pus pamantul potrivit si i-ai gasit un loc bun. Frunzele decolorate nu isi mai revin, poti sa le rupi pentru ca "incurca" planta. Cred ca are ceva sanse sa-si revina si de asemenea ar fi bine sa-i pui putina apa daca tot ai transplantat-o. Evita excesul de umezeala (ai grija ca, daca apa se scurge in farfurioara, sa o golesti mereu) ca de aceea putrezesc radacinile si se ingalbenesc frunzele.
Mult succes! Iti tin pumnii!
 
Sus