Dracaena marginata

Angelinna, nu cred ca plantuta ta este bolnavioara. si mie mi s-a intamplat exact la fel cu 3 dracaene, la cumparare aveau fruzele verticale, dupa care s-au pleostit. ma gandesc ca o cauza ar putea fi lumina, poate in sere unde sunt crescute au o sursa de lumina puternica de sus? nu stiu , e numai o idee. oricum, cand mi-am tuns una din dracaene, frunzele care i-au crescut la fel s-au orientat, in jos, si totusi, planta e foarte sanatoasa, creste fara probleme de cand o am.
 

vio06

New Member
Am si eu o dracena superba.Zilele trecute am observat ca radacinile au inceput sa-i iasa prin orificiile ghiveciului. Oare trebuie sa-i schimb ghiveciul?
 

Alinuca

Member
Nu ma pricep la aceasta planta dar cu siguranta ghiveciul trebuie schimbat daca au inceput radacinile sa iasa prin el.
 

Gaia

Member
Sa va zic si din experienta mea cu dracenele.
Am inradacinat foarte multe, nu in apa ci direct in ghiveci si toate s-au prins fara probleme, nu am pierdut nici una.
M-am uitat sub ghiveciul uneia pe care am pus-o la inradacinat acum vreo luna jumate si ... surpriza, o radacina iese deja prin una din gauri. Totusi nu este cazul de schimbat ghiveciul. Vio, incearca sa pui o poza cu dracena ta si vom vedea daca e cazul de schimbare, dar sa stii ca lor le plac ghivecele mai mici, cresc mai repede.
Frunzele lasate sunt normale la dracene, bineinteles daca stau toate lipite de trunchi e de rau dar daca se curbeaza asa e forma plantei, nu stiu ce pompeaza in ele aia de la sere de stau tepene in sus.
Am mai intalnit o idee preconceputa ca dracenelor le place la umbra si deci unii le ascund prin cele mai intunecate colturi din camere. Fals. Din cate am vazut eu, le place lumina, dar nu in bataia directa a soarelui ca se ard. Dupa parerea mea cel mai bine se preteaza la balcoane mai umbrite sau protejate de perdele sau la incaperi luminoase gen birouri sau sufragerii in apropierea geamului dar atentie nu in soare direct. Daca au lumina suficienta, la marginata se coloreaza marginile frunzelor in rosu.
Dupa ce se taie varful, noile ramuri se formeaza incet, trebuie sa va inarmati cu multa rabdare ca primele frunze noi razbat greu dar o data ce au ajuns la 5-10 cm intra in ritmul de crestere normal.
Le place sa fie udate moderat dar nici chiar uitate fara apa ca nu sunt cactusi, si parca le place mai mult putin si des , daca le lasati sa se usuce complet pamantul si apoi le dati apa pana se umple farfuria vor putrezi radainile si boala va urca pe tulpina, urmata de moartea plantei.
Le place sa fie pulverizate cu un pulverizator fin, mai degraba de jos in sus sa nu se adune apa la axila frunzei.
Uscarea frunzelor de la baza e normala, cu conditia sa apara frunze noi din varf.
 

masha

Member
asa mi s-a intimplat si mie, dar cu o yucca: ii schimbasem ghiveciul in primavara, iar acum 2 sapt am constatat ca are o radacina iesita din ghiveci, printr-o gaura de scurgere...si mi-am zis ca este din cauza apei care ramine in farfuria ghiveciului, la fiecare udare... Stiu ca radacinile se intind tare mult daca au putina apa imprejur, nu e neaparat cauza ghiveciului prea mic...desi, aici, numai Vio stie exact situatia radacinilor...
 

Roxana

Active Member
Dracaena

Acum se maronesc dor varfurile frunzelor Dracenei si sunt nevoita sa le rup. Mi-e ca daca o tin tot asa o sa ramana cam chiala.
 

Gaia

Member
Daca o sa cheleasca prea tare, o poti taia si o sa dea ramuri noi, nu conteaza cat e de batrana, eu tocmai am taiat unele de peste 15 ani care erau niste bete luuuuungi si subtiri cu cateva frunze amarate si palide in varf mai mult din lipsa de lumina si udare necorespunzatoare decat de batranete (unele tulpini chiar putrezisera, le-am indepartat), si acum au dat ramuri noi cu aspect sanatos, arata chiar ok, le pot considera recuperate 100%.
Poate o pulverizare cu apa din cand in cand i-ar prinde bine?
 

Roxana

Active Member
Dracaena

Da, trebuie sa fac si eu aceste taieri. Sunt necesare pentru reinaorea si revigorarea plantei. Multumesc Gaia.
 

Roxana

Active Member
Dracaena

Cum pot taia Dracaena? Pur si simpu ii tai acele ''brate'' sau trebuie altfel? O am de vreo 2 ani in care a stagnat si acum vad ca a cam inceput sa se usuce. :cry: si vereau sa o tai, poate ii dau lastari noi :roll:
 

dorinas

Member
Roxana eu cred ca mai intai ar trebui sa vezi ce are planta ta de se usuca pentru ca daca e bolnava o supui la un stres suplimentar taind-o iar rezultatele nu vor fi cele asteptate.
 

Roxana

Active Member
Dracaena

Adica, nu se usuca. Se usuca(brumifica) frunzele si de aceea vreau sa o tai./
 

Roxana

Active Member
Dracaena

O ruda, care se pricepe la plante (de de specialitate), mi-a spus ca trebuie sa tai acele brate cam de la jumate si si ''smocurile'' cu frunze sa le pun in pamant sau apa ca sa faca radacini si planta va da lastari noi. Ce ziceti despre aceasta metoda?
 
dracenele mele sunt bolnavioare. inca din perioade zilelor caniculare ii cad frunze. credeam ca numai caldura este de vina si isi va reveni dar m-am inselat. nu le-am schimbat nici locul nici conditiile de ingrijire-doar le-am pulverizat mai des pe frunze cum am facut si vara trecuta (cand n-au avut nimic). am o dracena de 2 ani jumatate, si doua de un an si ceva.
aseara de exemplu uneia dintre ele i-au cazut 13 frunze-la baza putin uscate, in rest verzi.

oare este de vina vreun daunator?
 

Roxana

Active Member
Dracaena

si mie mi se intampla exact la fel cu frunzele Dracaenei. Cred ca este din cauza ingrijirii. Poate nu stiu cum sa le ingrijim. :roll:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E putin probabil sa fie vorba de un daunator. Cred ca este dereglare de udare. Multe plante au suferit din cauza asta in asociere cu caldura care a fost si apoi racirea brusca.
 

Roxana

Active Member
Dracaena

si cum ne sfatuiesti sa udam Dracaena?
Si eu am observat ca e ceva neinregula cu aceasta planta si m-am gandit ca poate fi din cauza udarii. Eu ii pun apa cand se usuca pamantul, dar se pare ca nu e prea bine. Nu le prea place apa acestor plante :twisted:
 
multumesc, Cornelia, la asta m-am gandit si eu. locuiesc intr-o garsoniera si n-am verdeata pe partea ferestrelor, numai beton, si nici aer conditionat. iar luna trecuta a fost sufocant, si noptile am avut peste 30 de grade in casa.in conditiile astea pana si noi aveam probleme, imi imaginez cat au suferit florile.
si, Roxana, nu cred ca ingrijirea a fost asa deficitara, cum ziceam pe una dintre ele o am de 2 ani si jumatate si nu a avut nici un fel de probleme in tot timpul asta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E problematica udarea la Dracaena. Eu la inceput o udam prea mult si ii aparea mucegai nu numai la suparafata ghiveciului ci si pe taietura pentru ramificare. In timp am invatat s-o ud mai putin la radacina si s-o stropesc mai des pe frunze. Uneori frunzele mai cad si din cauza intensitatii scazute a luminii. Cand planta e batrana ii cad frunzele de la baza in mod natural.
 

Ki

New Member
eu as transplanta dracaena, nu din cauza ghiveciului (pentru ca este oricum mare), cat din acuza pozitiei (este inclinata si ...descentrata); la dracaena se mai tund radacinile sau acest tratament ii dauneaza? e in regula sa o replantez acum sau ar fi mai bine sa astept primavara? in rest, pare sa ii mearga bine : are cam 1,5m inaltime, o am de vreun an, frunzele sunt in continuare verde inchis cu margini roscate, ii mai cad uneori cateva (ca de exemplu acum), dar nu in mod excesiv; si imi este fooarte draga :rofl:
 
Sus