Dracaena marginata

irinabv

Active Member
Moderator
La a mea, cand nu se simtea bine, i-am pus un ghiveci mai mare, ca saraca se sufoca de cat de mari crescusera radacinile. Sunt foarte puternice si cred ca pot rupe si ghiveciul. Acum, iar se simtea rau, in sensul ca i se tot uscau frunzele, si am pus-o mai la racoare si o ud rar si putin. Vad ca fenomenul s-a stopat.
 

v.cristina

Active Member
eu cu aceasta planta nu am decat o singura problema ... :cry: :cry: :cry: nu i se inrosesc frunzele

de udat o ud numai atunci cand ii fac dus sa o curat de praf ...si asta se intampla cam rar trebuie sa recunosc :oops: :oops:
 

v.cristina

Active Member
:gandit: :gandit: ..se prea poate dar daca stau bine sa ma gandesc am una care are chiar lumina din belsug si tot nu se inroseste :nu stiu:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Habar n-aveam ca trebuie sa i se coloreze frunzele :) Eu ma chinui sa o tin in viata, asa ca ma multumesc si cu ea verde :D
 

v.cristina

Active Member
dracena daca este intr-un mediu care sa-i placa foarte mult are un colorit frumos al frunzelor , mai exact un verde foerte frumos in functie de specie
 

lelia

Well-Known Member
Sunt de mai multe feluri :cu frunze subtiri ,verzi ,verde cu alb si rosu ,cu frunze mai late cu diferite combinatii de verde si alb .Si eu le ador ,insa nu cresc asa repede ,pre cum mi-as dori eu .Iubesc caldura si lumina ,iarna se uda foarte rar ,daca nu este prea cald in camera .
 

danya

Active Member
Nu e marginata, dar nu am gasit unde sa postez.
As vrea sa stiu ce s a intamplat cu ea:

 

michaela

Active Member
Cred ca mai bine-i semeni niste iarba pisicii... are nevoie sa scape de "ghemele" de par acumulate in urma linsului... nu stiu exact daca-i toxica... dar e clar pt ce are nevoie pisica, asa ca, sa nu-si faca reflex pe dracena.. mai bine-i reorientezi naravul. :wink:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si pisicile mele rontaiau frunzele de dracena si nu au patit nimic. Dar plantei sigur nu ii place :(
 
As putea taia o crenguta si sa o pun in apa, face radacini? iar de unde e taiata da alte crengute? Am inteles bine? :?
A incercat cineva asa ceva? :eek:
 

michaela

Active Member
Da, eu am taiat din trunchi... insa butasul din apa nu a inradacinat. Trunchiul a lastarit frumos dupa, cu mai multe "pamatufuri" :wink:
 

Adrian13

New Member
Dracaena marginata cu tulpini foarte lungi si subtiri.
Am taiat un brat, au aparut muguri foarte frumosi dupa o luna o luna-jumatate atat la partea ramasa in ghiveci cat si la taieturile puse separat (am obtinut 3 noi plantute de 20 cm).
A aparut insa si un mugure / pui(?) la baza tulpinii (unde intra in pamant).
Planta este putin inclinata si mugurele s-a dezvoltat in directia opusa.
Se poate separa acest mugure? N-am mai vazut plante cu doua ramificatii direct de la baza...
 

victoria222

Active Member
Eu cred ca acel mugure de la baza este tot o crenguta, adica nu are radacini independente de planta mama, si daca il rupi va fi ca si cand ai rupe o crenguta. Dar asta e doar o parere :D
Una din Dracenele mele a facut o droaie de muguri in aceasta iarna si pe trunchi si pe langa locul de unde ieseau frunzele. Cred ca i-a priit ca am mutat-o la un geam langa chiuveta de la bucatarie si mereu avea umiditate din cauza ca se foloseste mult robinetul. Acolo unde cresteau muguri la baza frunzisului s-au dezvoltat cate doua ramurele iar frunzisul respectiv incet incet s-a consumat si a disparut. Este ca si cand mugurii cresteau folosind puterea frunzelor vechi :) Mugurasii de pe tulpina stau nemiscati, nu s-au dezvoltat deloc, poate in viitor. Cat despre inradacinare la mine a mers cu crenguta taiata pusa direct in ghiveci cu pamant obisnuit, pulverizari dese pe frunze si ,foarte important, pamantul nu l-am udat ci doar pulverizat din cand in cand cat sa fie fffoooarte putin umed, dar nu uscat. Daca e prea umed, crenguta putrezeste foarte usor si devine ca un pai- gol pe dinauntru.
Dar creste fff greu la inceput :(
 
Sus