Dracaena marginata

anasstasia

Active Member
Dracaena mea e inalta de ~ 1 m si fiind destul de in virsta (are citiva ani), de pe la jumatate in sus are frunze. In rest este un bat (cu un smoc de frunze). Pot sa-i reterz motul? Presupun ca e indicat in primavara sa fac asta, insa am voie?

Daca fac asta o sa-i dea lastari din tulpina? Multumesc.
 

gabiee

Active Member
si eu am avut o dracena cam de 1 m ,
in iulie am taiat-o in 3 , acum am o dracena simpla , adica varful cu o singura rozeta , una - partea cu radacina are 2 rozete , si inca una - batul din mijloc are deocamdata o rozeta , dar se vede ca va mai face cel putin una
ce am taiat am pus in apa si a facut radacina cam intr-o luna si jumatate

http://gabiee.sunphoto.ro/florile_mele_ ... XPGTQMZFYZ

in poza se vede varful deja plantat , langa un bat de yucca , pe care tot asa am casapit-o :rofl:

asa spor la inmultit , dar as spune sa astepti totusi pana in primavara

http://gabiee.sunphoto.ro/florile_mele_ ... VUFXCSRGPD

in poza asta in geam se vede partea ce a ramas cu radacina cu 2 rozete inca micute - acum e mult mai mare - si yucca ramasa cu radacina pe care am casapit-o
 

sonia_i

Active Member
Din 29 noiembrie a trait pana azi, ingalenindu-i-se toate frunzele de la baza, care au picat in 3 zile.
Azi a dat coltul, nu i-am pus apa, nu am innecat-o :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
probabil ca a avut prea multa apa de unde ai cumparat-o si deja era afectata.
am patit si eu o data cu una tot asa.
Imi pare rau dar lasa ca vei mai face tu rost de alta si vei vedea ca ii va merge bine.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si a mea e pe duca. A dat-o pisoiul pe jos, si vad ca nu-si mai revine... :cry: I se usuca incet dar sigur frunzele. Si o crescusem de mica si tare mult o iubesc. Dar sincer nu stiu ce sa-i mai fac :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
daca i se mai usuca din frunze e ceva normal mai ales cele de la baza.
nu o uda mult ca mai ales acum iarna nu ii prea place.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Nu o ud des. I s-au mai uscat pana cum frunze, dar m-am inteles cu ea. Dar de cand a cazut pe jos de pe masa se tot usuca. Am mai pulverizat-o, am mai dragalit-o, dar saracuta nu prea mai vrea sa-si revina :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daca o dragalesti sigur isi va reveni ca in general nu e pretentioasa.
acum e suparata si ea un pic ca deh a fost deranjata dar va fi bine sunt sigura. :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Am mai citit pe aici ca dracena cam moare asa subit dupa cativa ani :( Daca se usuca de tot il bat la funduletz pe Pixi cu ea :rofl:
 

Gabi_Mihaela

New Member

Roxana

Active Member
Si eu am aceeasi problema cu Dracaena....are varfurile maron. Tare as fi curioasa care este cauza.... :?
 
A mea si-a lasat toate frunzele in jos.... :( Oare sa fie de la frig fiindca am tinut-o in hol si la un moment dat erau 7 grade,azi am adus-o in camera...sa vedem cum va reactiona :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Se prea poate.
Nu le place nici frigul puternic dar nici caldura foarte mare nu le face extraordinar de mult bine.
Daca au varfurile maronii e din cauza aerului prea uscat si ar trebui din cand in cand pulverizate.
 

huni

Member
Dracaena mea, a patit ceva iarna asta ca si-a pierdut multe dintre frunzele mai vechi care prima data s-au ingalbenit iar dupa asta au cazut. Asta nu ar fi problema ca din cate am inteles este normal insa, ce este mai grav este ca pe frunzele noi, la varf au aparut pete maro (arata de parca este putrezit pe acolo) care foarte cresc foarte rapid si distrug frunzele intr-un ritm infricosator. Am pus mai multe poze la mine pe blog: http://hobbygradina.ro/2010/02/01/probl ... ul-iernii/ daca aveti idee ce are va rog sa ma ajutati. Mi-ar parea rau sa pierd planta, o avem de mai bine de 3 ani si pana acum s-a dezvoltat frumos. Mersi anticipat!
 

michaela

Active Member
Din ce-am citit eu pe-aici problemele par sa fie de umiditate...
Un truc! plantati dracena intr-un substrat de cactusi cu o parte nisip si lasati-o mai mult sa fie uscat substratul. In mod evident trebuiesc curatate radacinile de turba de la cumparare. Eu am avut o dracena multi ani si era intr-un pamant de gradina in amestec cu nisip, a crescut asa de mare ca am dat-o spre adoptie intr-un office :wink: :D
are nevoie de multa lumina si .... sa uitati in a uda planta :wink:
 

michaela

Active Member
Roxana a spus:
asta e problema la mine.....ca e aerul uscat. Trebuie sa incep sa le pulverizez.
Nu-i trebuiesc pulverizate frunzele... este o planta cu trunchi face parte oarecum din categoria "suculentelor" deci cu rezerva de apa... si rezista la aerul uscat cu brio :wink: doar ca poate fi atacata de tripsi :x
 

michaela

Active Member
Roxana- verifica si substrat... scurma putin pamantul sa vezi daca e unul cu retentie de apa....
 
Sus