Dracaena marginata

George

Member
mithunela Trimis: Dum Mai 07, 2006 3:47 pm Titlul subiectului: Dracaena marginata
Sper sa puteti sa ma ajutati si pe mine!
Acum 7 saptamani am cumparat o Dracaena, o tin la umbra (la soare se pleosteste) dar intr-o camera luminoasa (zic eu), o ud cam de doua ori pe saptamana si o pulverizez pe frunze de doua-trei ori pe saptamana. Am crezut ca-i merge bine dar acum o saptamana am observat pe frunzele mai tinere (din centrul smocurilor) pete de decolorare. Nu sunt nici moi, nici tari, nu au puf, substante lipicioase, sunt...normale dar galbui. Care credeti ca este problema si cum pot sa o remediez?
 

George

Member
ruxitzika Trimis: Mie Iun 28, 2006 8:55 pm
Si eu am o dracena marginata. eu de obicei dupa ce cumpar o planta din magazin ii schimb pamantul si ghiveciul. multe plante pe care le-am tinut in acelasi pamant au suferit. eu cred ca ai udat-o prea des. lasa pamantul sa se usuce intre doua udari. are nevoie de lumina, chiar si putin soare dar dimineata sau seara, nu in plina zi. sper ca raspunsul nu a venit prea tarziu.
 

George

Member
angela draganoiu Trimis: Joi Iun 29, 2006 7:28 am
Mithunela s-ar putea sa aibe prea multa apa ia udat-o si ai si stropit-o pe frunze e cam multa apa.
dracaena nu iubeste multa apa insa ii place s-o stropesti pe frunze dar nu prea des. lasa pamintul sa se usuce inainte de a o uda. iar daca ai stropit-o pe frunze trebuie sa stii ca apa aia se securge pe pamintul din ghiveci.
 

George

Member
zahu renata Trimis: Joi Aug 10, 2006 5:58 pm
Eu de 1 an am un dracaena marginata si desi frunzele sunt foarte frumoase totusi nu creste in inaltime, cand l-am primit mi s-a spus ca va creste mult dar se pare ca a mea nici macar 1 cm n-a crescut.e normal?deja am replantat-o in ghiveci mai mare dar degeaba ....poate imi dati vreun sfat.
 

George

Member
sarmalutza_filosofica Trimis: Lun Oct 09, 2006 6:31 pm
Am o intrebare, in legatura cu ramificarea.. dupa ce tai dracaena, cam in cat timp (aproximativ..) apar mugurii prin care se va ramifica? deoarece eu nu vad la dracaena mea nici un semn, si ma gandesc ca poate ma grabesc totusi, am taiat-o acum 2 saptamani si un pic.
 

George

Member
magda71 Trimis: Vin Sep 02, 2005 8:15 am
Va rog sa ma ajutati in privinta unei tulpini de dracaena. Am taiat o tulpina groasa de dracaena si nu stiu cum sa o prind, in pamant sau in apa?Ajutati-ma cu sfaturi.
 

George

Member
IoanaM Trimis: Vin Sep 02, 2005 8:53 am
Partea inferioara a tulpinii ar fi bine sa o tratezi cu o pulbere de hormoni rizogeni.
Se planteaza int-o tava cu nisip si turba in parti egale.
Dupa ce prinde radacini, si observi ca da frunza noi, o puti muta in ghiveci!
Succes!!!
 

George

Member
Dracaena

mihaela tamas Trimis: Mar Mai 16, 2006 11:10 pm
Astazi am mai facut o achizitie:dracaena reflexa,dar nu stiu mai nimic despre ea.Recunosc...intai cumpar planta si apoi ma documentez
Tot ce stiu despre ea:
-este foarte sensibila la conditiile obisnuite din camera
-aerul bogat in vapori este foarte important pt ea.
....as vrea mai multe detalii de la cei care stiu mai multe referitor la ingrijirea ei:ce-i place si ce nu-i place.
 

Rafael

New Member
Am si eu o Dracaena Marginata si am probleme cu ea. Am mai avut una dar s-a dus... . Aceasta am primit-o de la niste prieteni de familie...care au cumparat-o in urma cu 2 sapt inainte de Craciun de la un hypermarket. I-a schimbat ghiveciul. De Craciun mi-au adus-o mie. A stat bine mersi pana acum vreo 2 saptamani. Frunzele au inceput sa se usuce la varfuri. Am aflat ca trebuie sa pulverizez apa in jurul ei. Asta am si facut. Si-a revenit...dar a aparut o alta problema. Frunzele au inceput sa se moleseasca....s-au lasat in jos....definitiv...dar inca sunt prinse de tulpina. Are trei ramificatii. Una dintre ele...cea mai mica pur si simplu s-a retezat de la acea parte verde de la tulpina si am taiat-o si am pus-o in ghiveci langa tulpina cea mare. Frunzele celorlalte doua ramificatii s-au lasat de tot in jos...dar sunt tot verzi. Plus ca cea mai mare...in acea portiune verde a inceput sa se stranga...nu stiu cum sa iti spun... sa se "stafideze". Ce are??? Ce trebuie sa fac??? Te rog eu mult sa ma ajuti si pe mine...
De curand am mai primit o planta...Steaua Craciunului am inteles ca se numeste...a inceput sa se usuce...dupa ce florile s-au dus... cum trebuie ingrijita??? Multumesc anticipar.
 

Bluecloud

New Member
Parerea mea este ca ai avut temperatura in camera destul de ridicata. Plantele sunt sensibile la trecerea brusca de la o temperatura la alta.

Spun asta pentru ca am patit si eu cu un impatiens, care tinut afara pe balcon pana toamna tarziu era o frumusete, iar cand l-am adus in casa in 2 saptamani s-a pleostit de tot si acum sper sa mai pot recupera ceva din el de la radacina. In casa temperatura ajungea pe parcursul zilei si la 27-28 de grade.

Daca spui ca a inceput
Rafael a spus:
sa se "stafideze"
, una din cauze ar mai putea fi pamantul. Spui ca persoana de la care ai primit draecena doar a schimbat ghiveciul, dar nu spui nimic si despre pamant. Eu deobicei daca imi iau o planta din hypermarket o las cam o saptamana sa se acomozede cu noul mediu si apoi ii schimb pamantul si ghiveciul. Raman intotdeauna surprinsa de ceea ce se poate numi pamant pentru florile in hypermarketuri. :roll:

Toate astea le spun din experienta proprie. Daca mai are cineva alte pareri...
 

simonag

Member
Steaua craciunului se ofileste si de la o udare excesiva, cand ii putrezesc radacinile, mai ales cand este corelata cu o temperatura mai scazuta (sub 20C) sau curenti de aer. Nu stiu cum se comporta la temperaturi de 27-28C. Trebuie udata rar, cand pamantul de la suprafata s-a uscat pe o portiune de 1-2 cm (in functie de marimea ghiveciului), ferita de variatii de temperatura si tinuta intr-un loc cu o temperatura constanta de 20-24C.

Si in cazul Dracenei s-ar putea sa fie o udare excesiva, caci planta se simte bine atunci cand are pamantul mai uscat. Lasa pamantul sa se usuce bine si daca o tii la cald pulverizeaz-o pe frunze, din cand in cand. Atentie ca apa acumulata la baza frunzelor poate duce la putrezirea lor, deci ai grija sa n-o pulverizezi atat de mult incat sa ramana stropi pe ea. Ii mai plac ghivecele mici, astfel incat sa aiba radacinile inghesuite, si apa sa se scurga rapid din ghiveci.
 

Roxana

Active Member
Dracaena nu trebuie tinuta in soare direct si nici nu trebuie sa fie udata din abundenta. Eu asa fac si le merge bine.
Cateva sfaturi de ingrijire pentru Steaua craciunului (Poinsetia):
- se protezeaza de sorele direct prin amplasarea in locuri umbrite;
- apa se administreaza moderat, nu din abundenta, pentru a nu se ofili;
- pulverizarea se face vara;
- este o planta sensibila la curentii de aer rece si la diferentele mari de temperatura, care provoaca pierderea frunzelor;
 

Roxana

Active Member
Dracenei mele i se ingalbenesc frunzele de la baza si apoi ii cad. Dar nu stiu care este cauza. Oare este un proces normal?
 
cred ca depinde de cat de frecvent ii cad frunzele si cat de multe. din cate stiu, dupa un an,doi, frunzele batrane cad. asa mi se intampla si mie cu o dracena pe care o am de un an si ceva, dar smocul de frunze tinere din varf creste normal.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dracenei mele eu nu i-am schimbat locul de trei ani.Nu am scos-o niciodata afara(f.f.rar cind ploua vara sa-i mai spele funzele),o ud cind imi aduc aminte,nu i-au cazut niciodata frunzele,rar s-a mai ingalbenit cite una,creste destul de repede si probabil anul asta v-a trebui s-o mut intr-un ghiveci mai mare.
Este posibil la tine sa fie o dereglare de udare.Nu-i place apa prea multa.
 

foxy

New Member
am si eu o dracaena de vre-o jumatate de an. o tin intr-un loc cam umbrit, dar vad ca ii merge destul de bine, e deasa si are multe frunze tinere. de udat nu o ud des, cam o data pe sapt maxim. ii mai sterg frunzele din cand in cand cu bere, cand se prafuiesc. sper sa o duca la fel de bine si in continuare :)
http://i191.photobucket.com/albums/z96/ ... C00009.jpg
 

bibimiry

New Member
George a spus:
ruxitzika Trimis: Mie Iun 28, 2006 8:55 pm
Si eu am o dracena marginata. eu de obicei dupa ce cumpar o planta din magazin ii schimb pamantul si ghiveciul. multe plante pe care le-am tinut in acelasi pamant au suferit. eu cred ca ai udat-o prea des. lasa pamantul sa se usuce intre doua udari. are nevoie de lumina, chiar si putin soare dar dimineata sau seara, nu in plina zi. sper ca raspunsul nu a venit prea tarziu.
 
A

Anonymous

Guest
Eu am pirdut o dracaena, dupa ce am scos-o afara.Am cumparat alta,o tin in sufragerie ,nu o bate soarele,o pulverizez din cand in cand cu apa calduta si ii merge destul de bine!
 

Angelinna

Member
salut!

mi-am cumparat si eu o Dracaena de la IKEA, acum vreo 3 saptamani. arata foarte bine cand am cumparat-o. am instalat-o in sufragerie, intr-un loc cu lumina moderata, fara soare direct.

nu am udat-o foarte tare, cam o data pe saptamana, stiu ca ii place pamantul putin mai uscat si mai ales ca a venit cu un pamant ce pare de f buna calitate, se mentine mereu destul de umed. in schimb, o pulverizez cu apa, tot moderat, pt ca stiu ca ii place.

totusi, nu mi se pare ca merge prea bine. cand am cumparat-o, frunzele de la toate cele trei tulpini, stateau oblic in sus, destul de rigide. acum, dupa cum vedeti si voi in poza au inceput sa se pleosteasca. am impresia ca nu a crescut deloc iar varfuletele frunzelor sunt uscate, desi cum am spus, o pulverizez.
ceva nu prea e in regula cu ea. mai am o dracena mica de vreun an care tot asa, are frunzle de culoare inchisa si pleostite. creste foarte foarte incet. in primavara i-am schimbat pamantul si atunci a avut putina initiativa si i-au dat cateva frunze noi care erau vered deschis si stateau ca niste sabioare in sus.

oare ce nu fac bine cu dracenele mele ?
 
Sus