Dovleacul gigant

Floria

Active Member
Re: dovleac

Bun, bun, il cresteti ! dar dupa ce creste asa gigant ce faceti cu el ? daca tai o feliuta sa faci placinta restul nu se mai pastreaza bine. Sau il puneti la congelator ?
 

geodezia

Well-Known Member
dovleac

il dau la prietenul Giorgica adica purcelul. anul asta a venit coana preoteasa vecina s-a minunat si ea si popa si am donat juma din el pentru pustime .asa ca in burta la Giorgica a ajuns doar jumate . anul trecut am facut o dulceata super , copt la cuptor. placinta a facut matusa dar mie nu mi-a dat . eu i-am dat dovleacul .pe urma a cerut seminte .i-am dat si seminte .anul asta are si ea dovleci ca ai mei marii ... am si ris acum se lauda cu ei ...
 

veretregn

Active Member
Re: dovleac

geodezia a spus:
il dau la prietenul Giorgica adica purcelul. anul asta a venit coana preoteasa vecina s-a minunat si ea si popa si am donat juma din el pentru pustime .asa ca in burta la Giorgica a ajuns doar jumate . anul trecut am facut o dulceata super , copt la cuptor. placinta a facut matusa dar mie nu mi-a dat . eu i-am dat dovleacul .pe urma a cerut seminte .i-am dat si seminte .anul asta are si ea dovleci ca ai mei marii ... am si ris acum se lauda cu ei ...
eu am unul de 70 de kg. îl las la maturare. apoi voi scoate semințele la distribuit.
 

geodezia

Well-Known Member
dovleac

se pare ca adevar este in proverbe cu rabdarea treci marea . in gradina prin lanul de costreie a iesit la lumina un burtos .. asa ca incerc sa il car acasa .o sa fac pina la urma de pofta placinta cu dovleac . . o parere . daca pun in congelator dovleac ras in punga s-o pastra ? a incercat cineva ?
 

dana

Member
Da.........se pastreaza chiar foarte bine.
cand vrei sa faci placinta doar il scoti cu 1 zi inainte si-l lasi la decongelat usor,fara a fi fortat in apa.

lasa cam multa zeama dar si cand e proaspat se intampla asta.

e cam singura solutie de pastrare cu atat mai mult cu cat proaspat se rade foarte usor
 

anknic

Active Member
eu am tinut anul trecut dovleci placintari si turcesti in beci (dupa ce s-au copt bine i-am rupt de pe vrej si i-am lasat in gradina pe pamant 2 sapt.la soare, apoi i-am pus in beci), au tinut pana primavara f.bine.

vecina care m-a invatat asta mi-a zis ca ea tine si dovleceii asa: ii lasa sa se coaca bine, ii pune la soare 2 sapt.si apoi ii baga in beci si taie din ei cate o felie pt.ciorba...si tin pana primavara (si io care ma chinuiam sa ii bag la congelator :) )
 

geodezia

Well-Known Member
dovleac

da cei turcesti au coaja groasa . asta are coaja subtire mai subtire decit hirtia de scris
 

anknic

Active Member
ti-am scris ca asa tine si dovleceii, doar ca ii culege copti (nu fragezi asa cum ii culegem noi).

stii cum se zice: incercarea moarte n-are...
 

geodezia

Well-Known Member
dovleac

multam anul asta eliberez de lemne beciul am sa incerc sa bag citiva acolo sper sa se pastreze
 
Sus