Double Delight

anasstasia

Active Member
Un trandafir cu adevarat minunat. Din pacate nu am stat la tara sa-l vad complet inflorit, insa ceea ce am vazut este deajuns. Isi schimba culoarea in functie de cantitatea de soare pe care o primeste. La mine cu cit sta mai mult in soare cu atiit se inrosesc marginile petalelor, iar contrastul rezultat este minunat. Desi nu am mirosit floarea complet deschisa, parfumul simtit din boboc a fost ametitor. Platat in toamna 2010.

http://anasstasia.sunphoto.ro/Double_delight
 

Dea

Active Member
al meu e la al doilea an. Are un ritm de crestere usor mai lent, comparativ cu altii, insa m-a rasplatit cu numeroase flori in aceasta vara. Cu siguranta, fie il voi inmulti prin butasi, fie voi mai achizitiona.Merita din plin! :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ioi ce frumos e ! al meu a facut o singura floare amarata ,nici nu l-am pozat :( nu stiu ce nu-i place :nu stiu:
 

kerkyra

Well-Known Member
Azi am fost prin Dedeman, erau trandafiri de la Molnar Ciumbrud si am luat un Double Delight, pentru ca am tot citit si vazut ce frumos este. Mai aveau si altfel, mi-au placut unul galben si unul portocaliu, dar poate mai iau la primavara. Mi-e teama sa nu inghete peste iarna. Cred ca ar trebui sa nu il pun acum, e prea cald, ce ziceti? Iar la iarna ajunge sa-l musuroiesc cu ceva pamant si frunze sau i-ar prinde bine si un pet?
 

ghia_don

Active Member
Poti sa-l plantezi...pina vine frigul isi dezvolta radacini sanatoase, iar cind vine frigul fa-i musuroi de pamint, nu-i trebuie pet..
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
daca nu-l plantezi ,va muri !
planteaza-l urgent si fara peturi ,doar musuroi dar mai incolo prin noiembrie :D
 

belisima

Well-Known Member
kerkyra a spus:
Azi am fost prin Dedeman, erau trandafiri de la Molnar Ciumbrud si am luat un Double Delight, pentru ca am tot citit si vazut ce frumos este. Mai aveau si altfel, mi-au placut unul galben si unul portocaliu, dar poate mai iau la primavara. Mi-e teama sa nu inghete peste iarna. Cred ca ar trebui sa nu il pun acum, e prea cald, ce ziceti? Iar la iarna ajunge sa-l musuroiesc cu ceva pamant si frunze sau i-ar prinde bine si un pet?
din experienta mea, trandafirii plantati toamna au rata mai buna de prindere decat cei plantati primavara...
 

kerkyra

Well-Known Member
Nicoleta, erau 5,99 lei, de Molnar Ciumbrud. Erau cam 6-7 feluri, sa zic. Mai erau unii ceva unguresti cred.
Azi desfaceau si in Praktiker, dar de Yurta.

Azi l-am plantat pe al meu, cu greutate, pentru ca pamantul e pietrificat aproape.
 

MASCHA

Active Member
Citind cele scrise de kerkyra,azi am fost la Dedeman si nu m-am putut abtine :evil: si am cumparat Imperatrice Farah si Double Delight.
Acum sa vad unde-i plantez :roll: asta este o problema !
 
Sus