doresc ajutor

ionp8142

New Member
buna ziua.sunt nou pe acest forum si doresc sfaturi ptr combaterea pirului tiritor din o cultura de vita de vie.ce erbicid i-mi recomandati?
 

Roxana

Active Member
Am doua Crassule si am observat ca ambele au probleme. :(
Primei i-au aparut pe cateva din frunze niste pete cenusii (in acel loc planta este uscata):


A doua are aproape toate frunzele stafidite, de o nuanta rosiatica:


Pe ambele le tin in balcon, unde au soare doar dimineata si pana acum nu am avut probleme cu ele. Nu le-am schimbat pamantul.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Petele acelea sunt arsuri solare. Nu stiu in ce conditii le-ai tinut dar in vara asta au suferit datorita temperaturilor de la noi. Si ale mele au patit la fel. :(
 

Roxana

Active Member
Vai saracutele. :( Am crezut ca vor sta bine pe balcon, avand si caldura si nitel soare de dimineata, gandindu-ma ca cel de dimineata nu este asa de puternic ca cel de dupa-amiaza.
Am observat ca vara aceasta soarele nu le-a mai facut bine nici plantelor care-l iubeau pana acum. Toate muscatele si-au pierdut frunzele (erau arse de soare), pe Passi am mutat-o inainte sa o atinga soarele, si pe Hibi la fel. Dar sper ca de acum sa nu mai aiba putere asa de mare.
Bine ca este doar din cauza soarelui si nu au si ele cine stie ce daunatori, pentru ca, multe din plantutele mele sunt invadate de paianjeni rosii. :x

gradinar1 a spus:
Par sa fie deshidratate. Cum le-ai udat pana acum?
Ce-i drept cred ca le ud cam rar, o data pe saptamana, dar daca erau deshidratate mai capatau si acea coloratie rosiatica?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Culoarea rosiatica e de la soare nu are legatura cu deshidratarea.
Cand faci tratamentul pentru paianjenii rosii poti sa dai si pe ele, nu-i bai. :gandit:
 

Roxana

Active Member
atunci o sa am grija sa le protejez cat timp bate soarele pe balcon. Da, ieri cand am stropit plantele invadate de paianjeni rosii am dat si pe ele. Multumesc pentru sfaturi. :*
 
Sus