Donez plantutze de capsuni

deutzia

Member
Pentru cei din Bucuresti am plantutze de capsuni de dat.
Am primit acum cativa ani de la o colega 4 firicele, 4 doar, de capsuni. F obraznici..mi-au invadat curtea. Sunt extreeem de rezistenti si daca sunt rariti an de an fac productie f buna cu o aroma de inegalat, ca in copilarie.
 

geodezia

Well-Known Member
ma daca erai pe fb cauta oamenii innebuniti capsuni daca intri la seminte libere acolo cer saracii oameni
eu de-abia am reusit sa prind capsunii in gradina
saracii anul asta nu stiu cum se vor descurca daca nu voi reusi sa ajung la ei
am cumparat tot felul de soiuri cred ca s-au corcit pina la urma
na acum asta este
 

deutzia

Member
cum asa?
eu am primit intr-un pahar miiic de plastic 4 firicele. le--am arunca in pamant fara sa le ingrijesc deloooc ulerior (nu apa nu sapa nimic). aveam casa in constructie..iti poti imagina cum erau de chinuiti pe santier si acum s-au intins f tare. nu au fos rariti si au format covor, gazon de capsuni. anul asta vreau sa le acord si lor atentie. sunt capsunici de gradina..cum erau in copilarie. cei care nu au f f multi vecini fac fructe f mari, multe si frumoase. de gust nu mai spun. :)

Doina, ti-am trimis mesaj. M-am uitat si pacat ca nu am nimic altceva prin curte. dar ne intalnim si doar pentru capsunici daca nu te deranjeaza. Am doar pomi fructiferi, liliac (din astia daca vrei iti aduc lastari cu radacina, alb batut si mov), lonicera, magnolie conifere si ceva bulbi si cam atat. restul urmeaa in ani..cu rabdare si timp. :(
 

Claudiavis

Active Member
Buna,

Mai ai capsuni care iti prisosesc? M-ar interesa si pe mine niste stoloni. Din pacate nu prea am ce sa iti dau la schimb, dar as vrea macar sa ii pot cumpara de la tine :)

Multumesc frumos!
 

deutzia

Member
Am si iti dau cu maaare placere. Nu am nevoie de nimic la schimb. De banuti nici atat. :)
Dau mesaj sa vedem cum facem.
 

LadyBug

Well-Known Member
Intr-adevar, capsunele sunt foarte rezistente, anul trecut cumparase tata vreo 7 fire din piata, fara ghiveci si cu f putin pamant intr-o pungura de plastic si le-a uitat in soare, de se uscasera de tot, m-am suparat si i-am zis ca le-a distrus. Totusi, le-am plantata si le-am udat si si-au revenit foarte rapid.
Pe mine ma intereseaza foarte mult capsunile alea care tot timpul fac fructe, de unde pot lua asa ceva, dar sa nu ma pacaleasca, va rog?
 

deutzia

Member
imi pare rau mikirada si claudia vis. nu mai pot umbla la capsunei. au deja flori...unele chiar cu mijlocul umflatel, gata sa devina fructe.:(
cred ca se pot muta si dupa ce fac fructe. incercam la toamna.
 

gomez99

Well-Known Member
o sa mai scot si eu vreo 6-7 fire de capsuni ratacite prin curte, dati-mi adresa si trimit
 

LadyBug

Well-Known Member
Da, cum sa nu mearga, anul trecut nu am spus ca luase tata din piata si le-a lasat la soare de s-au uscat complet... si aveau si flori, dar si-au revenit. E-he, eu am si mancat 3 fructe de la ai mei, foarte aromate si dulci, le ataca limacsii...atat doar ca vreau din aia care sa rodeasca tot timpul si acum am vazut si unii gigant, deci vreau si din aia! De unde sa gasesc?
 
Sus