donez butasi de trandafiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

LadyBug

Well-Known Member
Am primit pachetul, am cate 2 butasi din fiecare trandafir cerut. O sa dau la o singura persoana care mi-a scris pe privat, poate adaug si eu unul-doi lastari de la mine, desi ai meu au cam chelit, s-au cam uscat de la caldura si neudat destul, dar in ultimele zile isi revin, pot sa tai lastar care nu are frunze, doar mugurasi?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, poti, ei acum oricum intra in repaus si la butasi nu le trebuie frunze peste iarna!
 

LadyBug

Well-Known Member
Multumesc pt info, atunci asa o sa fac, tai si eu cativa si trimit :)
Eu nu obisnuiesc sa tai nimic, nici trandafirii si nici clematitele sau altele, mai ales ca majoritatea trandafirilor mei sunt inca prea tineri, dar am cativa mai marisori. Vad ca de cand a dat frigul si ploile peste ei, au inceput sa imboboceasca, sa inmugureasca, parca ar fi o noua primavara, le prieste! Multi chelisera, nu stiu exact-exact de ce, ca eu ii udam, dar probabil trebuia mai des si cu mai multa apa :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
mai des si cu mai multa apa :)
Eronat, trebuie mai rar si cu multa apa, cam asta e regula de baza. Chiar si la 35 de grade, la un sol cu o retentie normala a apei un trandafir matur nu trebuie udat mai des de 10 zile, dar atunci pui apa zdravan, minim 10 litri. Trandafirii tineri, in primul an, cam la o saptamana, aia nu-i lasi sa rabde sete deloc :) Trandadfirii mai chelesc si pentru ca mai imbatranesc frunzele, unii se mai degarnisesc la baza sau din cauza unor boli, cum ar fi patarea neagra
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus