dolomita

vuk

Member
are cineva idee de unde asi putea cumpara praf de dolomita ?

asi vrea sa cresc ph-ul in zonele din gradina unde voi planta brasicacee si am auzit ca dolomita e mult mai buna decat daca asi folosi doar var simplu , ca alta sursa de Mg nu prea stiu

multumesc in avans pentru orice ajutor
 

ana popa

Member
A auzit tata de dolomita la tv, si acum ma inebuneste cu ea. El vrea sa puna la pomii fructiferi, si eventual gradina. Cand e perioada propice si cum se pune la pomi, eventual cantitati?
 

geodezia

Well-Known Member
la noi este la farmaciile veterinare cu 2 lei/kil si in piata la fitisanitare sau poti face comanda pe internet ca au numai posturi cu dolomita
 

victoria222

Active Member
In magazinele cu furaje si diverse produse veterinare, daca ai noroc, s-ar putea sa gasesti si dolomita in saci de hartie de 2, 5 sau 10 kg. Se foloseste mi se pare in alimentatia bovinelor. Am vrut si eu sa fac rost la un moment dat, insa in cantitate mai mare decat cea de la punga si am lasat-o balta. Este un amendament foarte bun pentru sol.
 

ana popa

Member
La intrebarile mele are cineva raspuns? Vad ca fetele raspund la intrebari din 2011. Credeti ca, de aproape 2 ani, Vuk nu a gasit dolonita?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ana, probabil nu au folosit, stiu de existenta ei dar neavand experienta folosirii... :? Ca si eu am auzit de curand despre dolomita dar inca nu stiu exact cum se foloseste
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Dolomita trebuie folosita cu precautie , calciul continut nu face bine plantelor cu ph de 6,5-7 pentru ca blocheaza multi nutrienti din sol si se depune si pe varfurile radacinilor mai ales la cei care uda cu apa calcaroasa

restul elementelor cred ca fac bine , dar atentie la calciul continut , personal il vad util la plantele solanacee - rosii a caror consum de calciu e marit si previne si patarea la baza a fructelor de tomate :marfa:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Chiar voiam sa intreb daca e ok pentru terenuri mai alcaline...ca daca e bun ca amendament la terenuri acide inseamna ca mareste ph-ul si asta poate nu e chiar bine :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu la merii din ghivece ( da , am si nebunii din astea :rofl: ) am vazut schimbari mari , in rau mai mult , in sensul ca frunzisul verde nu era la fel de pronuntat ca la pomii din sol , probabil dupa calculele mele ar fi fierul si magneziul care sunt blocate de calcarul din apa de la fantana mea - 8,2PH testat

E un amendament in sensul de corectie de sol si nu un ingrasamant in opinia mea
 

Roxana Peled

Active Member
ana popa a spus:
La intrebarile mele are cineva raspuns? Vad ca fetele raspund la intrebari din 2011. Credeti ca, de aproape 2 ani, Vuk nu a gasit dolonita?
:rofl: :rofl: :rofl: :tavalit:
Eu am crezut ca e subiect nou :rofl: , nu am vazut ca postul lui Vuk e din 2011.
 
Sus