Diverse aranjamente cu suculente

adrianam

Well-Known Member
Imi plac si mie foarte mult!
Irisii aceia sunt reticulata?

Am pus si eu in ghivece suculente, dar in fiecare ghiveci numai un singur tip, ca sa nu stau in fiecare an sa le schimb.
Si acum am ramas cu o gramada de bulbi de iris reticulata de la polonez, ca nu am avut timp sa-i plantez. poate or mai iesi citiva din ei. Adina, daca nu ai pus coletul, poate iti cumpar si catva butasi de suculente, ca am vazut cateva pe care parca nu le am!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Adriana, sunt iris pumila (adica varianta germanica in miniatura).

Mie imi place mai mult amestecul de suculente. E mai interesant, chiar de e mai greu de intretinut, caci nu toate se inmultesc in acelasi ritm.

Coletul a plecat deja.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cu suculentele joaca e o placere, caci in foarte scurt timp te rasplatesc pe masura. In special sedumurile umplu cu usurinta ghiveciul. :D Ai sa vezi foarte repede ca parca te-ai jucat acum o vesnicie.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Reusite aranjamentele tale. Din cate vad unul e hardy si unul nu. Oricum acum le place amandurora soarele si aerul liber. :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Sincera sa fiu, nu prea ma pricep ce am pus acolo, cam ce am gasit... :D Dar oricum, vor sta in balcon la iarna, deci nu e problema.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ma refeream la primul aranjament unde ai sansevieria pitica. Nu rezista la temperaturi negative. Daca le cazezi iarna in balcon inchis dar racoros nu vei avea probleme. ;-)
 

kerkyra

Well-Known Member
Da, banuiam ca acela nu e hardy. Sedumurile le-am luat de pe afara, asa ca stiu ca nu au probleme iarna, doar ca nu le stiu denumirile, dar ce conteaza? :D Mi-ar fi placut sa tin ghivecele afara (unul sta pe pervaz), dar cum gradina mea e la bloc, mi-e teama ca s-ar duce dupa leandrul care ... a facut picioare intr-o noapte :(
 

macaleandra

Member
Dupa o luna si cateva adaosuri, coltul meu de munte arata asa:



Plantuta din partea de sus este graptopetalum p.?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Felicitari! :clap: "Tabloul" este reusit, imi place. :indragostit: Plantele au stabilitate buna? :?
 

elenafles

Active Member
Da,au stabilitate ca pamantul are cam 5 cm grosime si este acoperit cu plasa de sarma tip rabitz.Vad ca le place,radacinile s-au fixat bine,au inceput sa fac puiuti si sper sa umple toate golurile ramase.
 

fixpix

Active Member
Hypertufa / Sempervivums

Un proiect la care lucrez (ooops, "visez") de ceva vreme, tocmai a fost finalizat!







 

geodezia

Well-Known Member
Re: Hypertufa / Sempervivums

:incapatanat: :incapatanat:
pai acum ? in prag de iarna Fixule
adica rezista afara la iarna?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Hypertufa / Sempervivums

Foarte fain, doar ca ai pus tu artistic sedumul ala in jardiniera dar n-o sa-i prea ajunga locul :)
 
Sus