Dithane

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cum preparati voi acest fungicid ca sa dea reziltate ?
Daca nu e bine deschis topicul va rog sa il mutati unde trebuie :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc muuuuuult de tot pentru raspuns .....ca principiu stiu.Ma intrebam cum ati folosit voi :D Ce se intimpla daca il faci"beton" de tare?Sau....ce se intimpla daca e prea "moale"??? Ce efecte are in ambele cazuri?
 

estefana

Member
Aceste substante se folosesc la scara larga in agricultura. Eu sunt convinsa ca este eficient atunci cand se respecta indicatiile. O concentratie prea mare poate face planta sa sufere.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuto, nu te apuca sa faci bombe chimice :rofl: , respecta indicatiile de pe plic, concentratia e calculata astfel incat sa omoare boala :evil: , nu o face prea concentrata ca omori si ce nu trebuie!
 

sicora fabian

Active Member
La Dithane merg cu doua linguri pline la 10 litri de apa - cam 0,2%, adica 2g/l apa, cum a spus si Estefana. Pentru tratarea solului am folosit si de 5 ori concentratia recomandata in prospect, insa la tratament foliar nu am folosit niciodata mai mult de trei linguri/10 litri de apa.
Este de preferat sa folosesti concentratia normala si sa insisti mai mult pe planta pentru a o acoperi toata cu solutie decat sa maresti concentratia!
La Dithane n-am observat niciodata semne de fitotoxicitate pe plante desi il folosesc continuu de 16 ani.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: Multumesc mult de sfaturi tuturor.........Nu am facut concentratie mare.Putiiiiiin mai mult decit normala ......Am dat pe frunze,tulpini,etc. (de fapt sotul de la mine :) el e cu tratamentele la plante :oops: ) cit a putut de bine.E meticulos asa ca sigur a facut treaba buna. Voi mai da peste 10 zile inca odata.Nu?
Fabian am dat si pe pamintul din jurul trandafirilor.Crezi ca acolo pot da si mai des? :?
 

sicora fabian

Active Member
N-are rost, Gabiuto! Tratamentul la sol cu Dithane il fac cand nu am altceva la indemana, el fiind recomandat pentru tratamentul bolilor foliare. :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Sunt din ce am vazut mai multe tipuri de Dithane si doi , cel putin , producatori , eu am luat de la amicul meu si a mers super si am luat si la nevoie de la altcineva , cu alt ambalaj dar acelasi nume , si nu prea a facut efect desi am respectat indicatia

Legat de bombe , la mine o stropire de ex generala preventiva vine asa :


10 l apa (de la mama natura)
1 Dithane (cu rol preventiv)
1 Ridomil (pe baza de cupru sa alternez baza)
1 insecticid de contact (Demitan la acarieni , Fastac la purici , etc)
1 insecticid sistemic (Calypso in principal , etc)

asta o aplic de 4 ani de zile si supe rmultumit

Pentru basicare la piersic si moniloza aplic Bravo fungicid


La vie pentru mana fac reteta cu

10l apa
1 Mikral (cu rol dublu sistemic si de contact fff eficient la mana viei)
1 insect contact
1 insect sistemic

La fel aceleasi rezultate :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dane,stai-stai ca nu inteleg :oops: scuze:in cei 10 l de apa pui cele 4 substante? :eek: sa nu cumva sa rizi de mine ca dau bataita :) dar ...explica mai ca la...blonde :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dane, sunt compatibile astea intre ele? Ca eu parca citisem ca in general fungicidul cupric nu prea merge combinat cu insecticid...sau poate cu anumite insecticide? :?
 
Sus