Distrugere tantari

MASCHA

Active Member
Nu stiu daca s-a scris undeva despre distrugerea tantarilor din gradini,daca nu va rog sa-mi dati cateva sfaturi caci seara nu pot sta in gradina din cauza lor.:x Mi-au dat de la farmacia fitosanitara doua fiole,am sa ma uit acasa pe etichetele lor,am preparat o solutie cu care am stropit tufele,iarba si florile,cert este ca nu au avut nici un efect.Am stropit dimineata iar seara tantarii erau la loc! Nu stiu ce sa mai fac !
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
MASCHA a spus:
Nu stiu daca s-a scris undeva despre distrugerea tantarilor din gradini,daca nu va rog sa-mi dati cateva sfaturi caci seara nu pot sta in gradina din cauza lor.:x Mi-au dat de la farmacia fitosanitara doua fiole,am sa ma uit acasa pe etichetele lor,am preparat o solutie cu care am stropit tufele,iarba si florile,cert este ca nu au avut nici un efect.Am stropit dimineata iar seara tantarii erau la loc! Nu stiu ce sa mai fac !
Nu te-ar ajuta daca ai folosi ceva sa nu te mai intepe? Eu am renuntat la stropit ca sa-i omor in schimb am eu grija seara sa ma dau cu un antitantari si asa supravietuim :D
 

MASCHA

Active Member
Eu am o sensibilitate la piele si evit sa aplic tot felul de substante ,am incercat cu un aparat micut cu baterii,dar nu a avut nici o eficienta stateau tantarii pe el,desi ar fi fost bun caci il agatam de tricou si imi faceam treaba in gradina ...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am scris la gradinarit de zi cu zi

variante eco

tammarilos in fata casei

dwarf tamariilor deasemenea , astia doi emana un miros frunzele si nu se pot apropia de ele

este o muscata care are un parfum puternic de lamaita (imi scapa numele acum dar parca popular ii zice indrusaim)

plantele aromate in fata casei


chimcal

inca nimic , doar ceva care se vinde la 3 mil un litru , gen vaporizare zonala

am incercat totusi un fastac in amestec cu ceva sistemic (calypso) si am stropit cu atomizorul in asa fel incat sa invaluiesc aerul de pe lange tufe si fiecare "zburatoare" sa fie atinsa de Fastac

populatia a scazut simtitor , am inchis orice sursa de apa care sta mai mult de 24 ore deschisa cu capace, dar caut ceva pe baza de piretroid , f bun la contact si redau in cateva zile


electronic

emitatoare de u-sunete , destul de "necredibil" dar cine stie ...
 

MASCHA

Active Member
Exact !si nu sunt eu castigatoarea!
Am mai citit sfaturi de la pescari ,cei mai afectati de tantari,si marea majoritate recunosc ca cel mai eficient este fumul produs de papura arsa ;-) si atunci ce sa mai zic.....ai dau dreptate bunicului care ne spunea <da si tu foc la o treanta ,sa fuga tantarii !>.......
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mersi , dar a ramas in aer cu praful de salvie si rozmarin ...poate o sa fie un "va urma" :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Dane, nu cred ca va urma. :(
Poate o cautare despre efectele prafului de salvie si rozmarin sa aduca mai multe lamuriri. :gandit: :nu stiu: :incapatanat:
 

MASCHA

Active Member
Eu raman sceptica la efectul scontat :oops: Afara stau intre levantica,rozmarin,busuioc,menta,o tufa mareee de salvie....si cu toate astea este plin de tantari.Am luat o lampa cu ultraviolete pe care am testat-o sambata seara....acum nu stiu daca din cauza ei sau din alte motive,dar atunci nu au fost tantari :? ramane sa o testez in continuare ...
 

ramonna

New Member
eu stiam de la bunica mea ca o ceapa taiata in patru si pusa pe o farfurioara alunga tantari, si sincer suport mirosul cepei decat intapaturile de tantari! :)
 

miki70

Active Member
Poate dc ne frecam cu ceapa pe tot corpul are rezultate. :) Imi si imaginez cum ies asa parfumata pe usa blocului sa ma duc in gradina la smuls buruieni :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am pus ceapa , nu stiu daca mai erau tantari in camera ca noi nu mai eram acolo de la mirosul cepei la 35 C :D
 

ramonna

New Member
danero2004 a spus:
eu am pus ceapa , nu stiu daca mai erau tantari in camera ca noi nu mai eram acolo de la mirosul cepei la 35 C :D
:rofl: :tavalit: , da , la 35 grade C nu e prea indicat, putea-ti sa-i faceti proba pentru inceput pe geamul de la bucatarie, sau ceva asemanator :)
 

nicol

Member
Dupa "marea campanie antitantari" a Primariei, s-a putut iesi din casa vreo doua zile, hai o saptamana. In rest, iesi ziua sau noaptea, esti mancat de viu. In miezul verii, ies in gradina cu geaca de piele si bine manjita cu diverse prostii. Cu toate astea, am piscaturi pe gat, pe degete( cum tin furtunul sa ud), pe fata. Oare astia au stropit doar cu apa??? :? :? :?
 
Sus