Discutii Trandafiri (partea a III-a)

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sunt mult mai mari sansele sa prinzi din butasi toamna comparativ cu primavara pentru ca au nevoie de umiditate constanta iar soarele de primavara/vara arde foarte tare. Posibil sa poti prinde din butas daca ii pui la umbra completa. Mai sunt cateva metode cu cartof sau boabe de orez dar eu, una, nu le-am incercat deci nu stiu sa-ti spun daca-s eficiente sau nu.
Trandafirii nu se tund :D, e o exprimare un pic gresita, sa nu te superi pe mine. Poti sa tunzi iarba pentru ca inseamna, conform DEX sa tai in mod egal materie vegetala.
Trandafirii se taie :wink: si Geodezia a zis bine, ei se taie primavara dupa ce infloreste forsitia si nu toamna. Toamna, cel mult, faci taieri de usurare ca sa nu se rupa tufele daca sunt prea mari si se ingreuneaza prea mult cu zapada :)
 

kriss

Member
Cum sa ma supar? :-)
Auzisem ca se foloseste taiere in loc de tuns, dar din obisnuinta tot asa ii spun de obicei.
Ma cam intristeaza ca nu au sanse egale sa se prinda ramurile puse la prins acum fata de cele puse toamna. Trebuie sa ma gandesc bine ce fac.

De mutat cand pot muta trandafiri de 1 an si jumatate si unul de vreo 25 de ani? Trebuie sa ii mut din Bucuresti in Campina. Ajung acolo pe la jumatatea lui martie. Cand ar fi cea mai buna perioada de mutat?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Kriss, pe cel de 1,5 ani poti sa-l muti fara probleme. Cam pana la 3 ani m-as risca eu sa mut un trandafir, mai mult nu cred pentru ca sansele sa moara sunt maxime. Deci cel de 25 ani sub nicio forma...mai bine butasesti din el.
In primii mei ani de gradinarit am constatat asta - pe masura ce trandafirii cresc si se dezvolta, sistemul radicular devine extrem de ramificat iar tulpina de baza groasa, cam de grosimea unui pumn. La momentul ala, sa dezradacinezi planta o va ucide, din pacate.

Asta, de altfel, este si motivul pentru care atunci cand m-am mutat am decis sa nu iau foarte multe specii de trandafiri din prima mea gradina, i-as fi omorat cu siguranta (si avea o sumedenie de soiuri la care tineam...dar decat sa moara, mai bine asa :rofl:

Cat priveste perioada optima, ideal e sa ii muti toamna, evident. Daca insa trebuie sa o faci acum, sa ai grija sa o faci inainte sa intre in vegetatie si sa uzi des dupa mutare, in functie de vreme (poate fi nevoie sa uzi chiar zilnic daca e uscat si cald). Primavara, cea mai mare problema la mutari sau inradacinari, in general, este ca soarele poate fi foarte puternic si poate deshidrata rapid plantele, sau ca temperaturile pot varia puternic de la o zi la alta, efectul fiind similar.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am plantat asta toamna niste trandafiri de la Claude si pe ala de sub pet l-am aruncat asa, intr-o doara in gradina :) (e un butas de American Pillar). N-am avut rabdare sa-i pozez pe toti, am plantat 10 si toti au muguri :)
Si din semintele aruncate in gradina am vazut ca mi-au rasarit caldaruse, galbenele (garla, nu stiu cum au iesit atatea)

WP_20170213_004.jpg
WP_20170213_001.jpg WP_20170213_002.jpg WP_20170213_003.jpg WP_20170213_005.jpg
 

kriss

Member
Multumesc pentru raspuns!
Am butasit din cel batran inca din toamna 2015, sunt deja prinsi la tara. Dar cel batran are valoare sentimentala. El si cu un Gaumo sunt plantati de bunicul meu. Problema e ca cel urcator e pus in gradina in fata, fara sprijin. Si va trebui mutat cel putin un metru si jumatate, in dreptul gardului, ca sa se poata dezvota. Ideal era la tara ca acolo aveam spatiu, dar decat sa ii risc viata mai bine ramane aici.
Initial nu stia nimeni din familia mea ca e urcator si l-am tuns de doua ori pana mi-am dat seama.
 

jkati

Member
Am primit cateva macese uriase pline cu seminte care trebuie semmanate acum. Sunt de la trandafiri"olandezi cu floare simpla roz_", asa mi s-a spus. Aveti idee cam despre ce e vorba?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
jkati, poate sa iasa absolut orice, si trandafirii se hibridizeaza ca si orice altceva ce face seminte. In special daca e vorba de varietati cu floare simpla sau semi-dubla, cu staminele accesibile polenizatorilor. Tu seamana ca cine stie ce varietate faina iese de o omologhezi pe urma ;-)
 

kriss

Member
Cand incepeti sa stropiti trandafirii cu ingrasamant foliar? Am luat de la agro si pe el scrie ca se stropesc din aprilie, dar nu stiu daca e ok acum sau sa mai astept.
 

cristinaf

Well-Known Member
Uitati, ca tot intreba cineva mai demult daca exista trandafiri de genul acesta... iar raspunsul general a fost: photoshop. Ei uite ca se poate, cu toate ca mie, personal, imi cam intoarce stomacul pe dos metoda. Unde s-a ajuns in goana dupa senzational... nimic din ce e natural si frumos numai e satisfacator, din pacate.

 
Sus