Discutii Trandafiri (partea a III-a)

merryinlove

Active Member
La cel de-al treilea,eu as merge pe ceea ce in Romania se numeste Allianz.Florifer,iar florile se mentin destul de mult timp.
 

elianna

Well-Known Member
Am o intrebare pentru cei cu mai multa experienta decat mine. Am avut un trandafir pe trunchi inalt. L-am cumparat la ghiveci primavara si in anul acela a fost foarte frumos. In anul urmator au aparut niste probleme.
O parte din lastari au dat semne ca se usuca iar altii am avut impresia ca au crescut din portaltoi si i-am taiat. Dupa a doua iarna nu a mai rezistat. Erau aproape negrii lastarii asa ca l-am scos. Eu i-am invelit iarna coroana cu folie speciala pentru acoperit plante. Nu stiu cum se numeste ca l-am cumparat de la Sweet Garden fara nume. Sa fie oare asta motivul? Am intrebat ca sa stiu daca mai cumpar unul sau sa renunt daca sunt mai pretentiosi.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Elianna, sunt pretentiosi in sensul in care iarna sunt expusi inghetului, punctul de altoi e in varful acelui trunchi. Doar folia nu e suficienta ca sa protejeze coroana, daca era din aceea gen plastic, aia nu protejeaza deloc de frig si in plus tine o umiditate permanenta inauntru. Daca e din aceea textila, nici aceea, singura, nu face fata gerului mai puternic.
Cel pe care l-am avut eu era plantat intr-o zona unde puteam sa-i aplec trunchiul si sa musuroiesc coroana, dar si asta a tinut o iarna, in a doua a fost mai frig si probabil nu a fost suficient pamant pe el asa ca a inghetat.
Daca vrei musai unul pe trunchi inalt solutia ar fi sa-l tii in ghiveci si peste iarna sa-l adapostesti intr-un loc rece, cu temperaturi care sa stea intre -2 si + 2 grade. Asta dupa ce intra bine in repaus!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
trandafirii pe trucni inalt sunt cam pretentiosi si mai devreme sau mai tarziu vor ingheta .Cel mai bine e sa fie inveliti intr-un material in care nu apare condensul ,adica un sac iuta sau ceva de genul si umplut sacul cu frunze uscate ,paie etc .Eu acum ma pregatesc sa plantez doi trandafiri cu trunchi inalt in ghiveci si o sa-i ''ambalez ''asa , si osa-i tin in solarul neincalzit sa vedem ce va fi :ros_unghii:
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc mult. M-am linistit si raman la trandafirii tufa sau urcatori cu care deja m-am obisnuit :)
 

george1974

New Member
eu am incercat trandafirii de la florov, i am cumparat de pe www.semplus.ro - au avut preturi ok si mi au dat si 10 procente reducere la inregistrare. am avut rata de prindere de 90 procente. va trimit si niste poze
 

Atașamente

geodezia

Well-Known Member
George aci in alta categorie luam avansati adica damaschini englezesti mosc warner canadieni ce pusesi sunt doar teahibrizi
eu vreu de la florov prin semplus niste galbejiti
ca luai pt cadou 8 martie la cumnata din piata acu ceva ani un galbejit si i-a iesit o frumusete de galbejit de imi vine sa imi infig gheara in git precum pasarea spin
asa ca incerc sa iau toti galebjiti de la dinsii cu producator florov
de la semplus am luat in anii trecuti seminte de flori si de legume rata de germinare 100% am fost tare multumita
si anul asta sper sa imi rasara ce iau de la dinsii la fel
ca nu mai reuseam sa imi rasara morcovii de citiva ani anul asta au fost padure padure
 

geodezia

Well-Known Member
da am vazut si eu imi trebuie ceva ingrasaminte sa imi revin finaciar ca am o criza asa de inceput de an scolar
 

kriss

Member
Sunt incepatoare la gradinaritul in curte. In 2015 toamna am pus primii trandafiri la prins cu pet, dar le-am scos sticlele prea brusc si au murit toti in afara de 2. Erau vreo 30. Anul trecut am pus la prins vreo 60-70 de butasi (la mine, la mama si majoritatea la tara). Anul asta sper sa am procentaj bun.

Nu am tuns niciodata trandafirii primavara. Toamna am scurtat cativa trandafiri mai in varsta. Daca tund in primavara ce sanse am sa se prinda sub pet butasii? Au sanse egale cu cei pusi la prins toamna?
Am cativa pe care vreau sa ii inmultesc pentru mama mea si vreau sa le ofer sanse cat mai mari.
 

geodezia

Well-Known Member
PAI IN PRIMUL rind taierea nu incepe acum ci dupa ce infloreste forsythia eu sa stii ca am inmultiti rose si primavara dar nu sub pet sincer nu stiu de ce am incercat si nu mi-a iesit figura dar in schimb i-am pus in pamint direct fara pet si mi s -au prins dar am avut grija sa fie la umbra plantelor si sa fie ud pamintul permanent
sa ii tai asa cam dupa 10-15 martie sa inceapa sa curga seva prin ei
spor
 

kriss

Member
Ii tai dupa ce infloreste forsythia. Ar fi problema la unii cu pamantul mereu umed ca o parte ii pun la tara si merg de maxim 2 ori pe luna. Dar locuri cu umbra de la plante gasesc usor.
 

geodezia

Well-Known Member
PAI UZI DESTUL ATUNCI CIND AJUNGI POTI PUNE UN PET DE APA INTORS IAR PLANTELE ISI IA CITA APA LE TREBUIE
 
Sus