Discutii Trandafiri (partea a III-a)

geodezia

Well-Known Member
na eu nu stiu de ce ziceti ca e greu cu taiatul coditelor eu cind culeg rosele am un cutit mic Nirosta pentru legume de ala mic cit un briceag cum am cules trandafirul tai pe loc si bag in galetusa nu ma incurc stau cu scaunelul linga tufa si fac operatiunea e f usor
 

elianna

Well-Known Member
Eu am prins smocul de petale cu o mana si cu cealalta am taiat partea alba cu un forfecel. Pana acum n-am facut dulceata dar anul asta vreau sa incerc, asa de pamplezir, vorba lui jasp. Cu lichiorul, sigur am sa fac testul:)
 

gabrielais

Active Member
Cred ca o sa fac si eu putina dulceata si o sticla-doua de sirop...sa nu se risipeasca degeaba damascenele...da' poate se mai incalzeste vremea si se deschid toate florile:nu stiu:
 

elianna

Well-Known Member
Ehe! Nu stiu cum va fi cu vremea dar cu trandafirii e greu. Stau bobocii cate doua saptamani si tot nu se deschid. Spun la meteo ca de joi se incalzeste si nu mai ploua. Sper:)
Geo, mi se pare usor sa-i tai cu foarfeca, merge cate un "snop" deodata.
 

geodezia

Well-Known Member
Pai nu iau fiecare petala in parte iau rozeta cu totul scot partea verde si staminele si tai toata rozeta merge ultra rapid
 

leonora

Active Member
Lichior de trandafiri(reteta originala)
-300 g petale trandafiri fara partea alba
-1 litru alcool de 90 sau 96 grade
-500 g zahar
-1 litru apa
Petalele se pun intr-un borcan(nu se spala), se adauga alcool si se lasa la macerat 3 saptamani intr-un loc uscat si intunecos.In ultima saptamana se agita borcanul de cel putin 2-3 ori.Dupa cele 3 saptamani se face siropul de apa cu zahar la foc mic,se lasa la racit si se adauga peste trandafiri si alcool.Se agita bine,se strecora prin tifon in sticle si se poate consuma dupa cel putin 2 luni...
Eu am avut alcool de 75 grade,deocamdata e la macerat si mai am timp cata apa si zahar sa pun...
 

leonora

Active Member
:hug:Anul trecut am facut dulceata si am gustat din ea doar la preparare,in rest pauza nu m-am atins de ea,anul asta sirop si lichior,se schimba foaia:-D deja soacra a amestecat siropul cu tuica intr-o sticla,zici ca e coniac la culoare,dulce,dulce s-a consumat juma de sticla:tavalit:
 

jasp15

Active Member
la mine toti trandafirii sunt in plin soare, el este unul din ce-i a caror nuanta rezista in soare, plus ca si floarea rezista mult timp, aproape ca se usuca pe tija.Chiar nu-mi amintesc sa fi vazut petale scuturate pe jos.
 

elianna

Well-Known Member
L-am ratat si acum nu mai am loc :cry: Il am pe Sissi dar e TH si foarte sensibil, nici n-apuc sa-i vad bine florile ca s-au si ars. Acum l-am mutat (a treia oara :rofl: mai la umbra, sa vad cum se va descurca.
 

LadyBug

Well-Known Member
da, lavender ice arata f bine, il am din toamna-iarna, a stat in ghiveci marisor la racoare si intuneric, acum e in soare direct, are 2 flori de care m-am "plictisit" de cand le tine asa ca i-am taiat una sa o incerc la dulceata. Ieri am cules mai multe flori de trandafiri si bujori sa fac dulceata dar si buijorii si majoritatea trandafirilor au petalele amare, asa ca in final am facut din maci, care nu-s deloc amari :)
 
Sus