Discutii Trandafiri (partea a III-a)

LadyBug

Well-Known Member
Am si eu o nelamurire: cum e cu trandafirii care sunt "la fel" dar cu alte denumiri de la producatori diferiti, chiar sunt aceeasi ori exista diferente intre ei referitoare la nuante sau la rezistenta la boli, ceva???
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Concret la ce trandafiri te referi?daca sunt la fel inseamna ca sunt din aceeasi soi,daca sunt diferente de nuanta,e clar ca nu sunt una si aceeasi soi.
 

LadyBug

Well-Known Member
Ma refer la trandafirii care apar, de ex, pe site-ul floribunda, de la producatori diferiti, cu nume diferite, dar in paranteza au nume la fel, spun la modul general, pt ca si pe helpefind apar trandafirii cu mai multe denumiri de la mai multi producatori, dar am inteles ca totusi ar fi mici diferente intre ei? Adica Eden Rose e totuna cu Palais Royal dar nu e chiar la fel- la fel? In poze par un pic diferiti.
 
Ultima editare:

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Nu,Eden rose nu este la fel cu Palais Royal.chiar sunt diferente.Dar sunt frati , Palais este varianta alba a lui Eden rose .Sunt doua soiuri diferite.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eden Rose 85 e un trandafir Meilland care se comercializeaza sub mai multe nume: Eden, Pierre de Rosand si a carui denumite "tehnica" daca vrei data direct de catre producator (se numeste de numele de inregistrare) este MEIviolin (MEI de la numele casei producatoare, asa cum toti trandafirii David Austin se cheama AUS.... sau Korder KOR........)
Helpmefind.com e foarte clar aici:
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.4791.1
Asa cum ti-a explicat Anamaria deja, exista varietati ale aceluiasi trandafiri: Palais Royal (varianta alba a lui Eden Rose) pe care il cheama MEIviowit si e tot un trandafir al casei Meilland.
http://www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.37469.2

Un alt exemplu similar ar fi Mary Rose - DA si varietatea lui alba, Whichester Cathedral, care este un sport al lui Mary Rose (o mutatie spontana a generat modificarea culorii).

Dar, in general, trandafirii cumparati din comert, de la magazine, din Romania NU sunt trandafiri cu nume pentru ca producatorii nu isi permit sa plateasca licente catre cel care a descoperit soiul respectiv. Asa ca e posibil sa gasesti in comert trandafiri pe care-i cheama asemanator unor celebri dar care nefiind trandafiri cu licenta nu seamana cu soiul original.
Fie cumperi din afara daca vrei neaparat un soi (Petrovici are licenta David Austin, de exemplu), fie cumperi din Romania dar doar de la oameni care stii ca au altoit cu soiurile originale.
In Romania, licenta pentru import DA o are Gradina Bijoux.
 
Ultima editare:

merryinlove

Active Member
Si in Romania se gasesc in magazine,trandafiri cu nume:Mr Lincoln,Double Delight sau Peace(Gloria Dei) sunt 3 ex exceptionale.De altfel,2 dintre ei au fost inclusi in Hall of Fame-ul trandafirilor.Dar,pt ca se intalnesc pe toate tarabele,nu-i face atat de doriti sau nu-i transforma in trandafiri cu "nume".Recent,am cumparat din Lidl un Grand Chateau,dar pt ca a costat 5 lei,n-am mai catadicsit sa descopar ca ii mai zice Barkarole.Ambele denumiri fiind in regula.Cu precizarea ca, pe ambalaj scrie ca este catarator.Il am si pe Barkarole,ca sa zic asa,are tendinte de catarator,insa pe HMF se spune ca este un HT sadea.In magazine,personal,am intalnit 3 ex,care conf HMF sunt gresite:Sachsengruss(l-am gasit si pe cel de pe HMF,il comercializeaza o pepiniera din Alba),Printesa(care mie imi aduce aminte de Kaiserin Farah) si Reinee de Violettes(pe care nu pot sa-l diferentiez de Henri Matisse).Asa ca,putem oricand sa intalnim la tarabe un Ausbernard,fara sa stim ca este trandafirul care a produs atatea istericale!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Asa e, cele 3 exemple pe care le-ai dat se gasesc in RO si nu sunt singurele: foarte multi theahibrizi cu nume sunt disponibili la noi, ceva trandafiri vechi (cel mai adesea Rose de Rescht) si o parte din trandafirii mai speciali de la diversi crescatori: Tantau si Meilland parca am vazut la Dedeman si Hornbach, distribuiti de Yurta, in ghiveci (sa ma contraziceti daca nu-mi amintesc eu bine), chiar si David Austin - am cumparat eu acum vreo 2 ani, la reducere din Baumax.
Dupa cum spuneam, toti trandafirii cu nume cumparati din RO i-am luat in ghiveci, niciodata trandafiri cu radacini nude, si asta din motive lesne de inteles pe care nu mai stau sa le insir iar pretul la care i-am cumparat a fost, de multe ori, similar cu cel pe care l-as fi platit daca-i cumparam de pe site-ul producatorului direct.

In concluzie, nu te poti astepta sa cumperi trandafiri din supermarket la 5 lei/butas si sa primesti un tradafir cu nume. Dupa cum nu zic c-ar fi ceva in neregula sa-ti cumperi trandafirii dupa metoda asta, e alegerea fiecaruia, dar sunt si oameni care cauta un soi anume ales dupa criterii distincte :)

PS. In prima mea gradina facuta de la zero am ales toti cei 3 trandafiri mentionati de tine: Mr Lincoln, Double Delight si Peace, cate 3-4 bucati din fiecare. Ulterior am inceput sa caut si alte soiuri dar si acestia au fost foarte frumosi :)
https://picasaweb.google.com/117475991601641606746/Gradina2012ParteaA2a#5768756643365392082
 

LadyBug

Well-Known Member
Da, eu insa voiam sa stiu daca e sa aleg, de la cine sa aleg, am impresia ca totusi ar fi ceva diferente intre ei? De ex, la floribunda au acelasi trandafir dar cu alte denumiri de la alti producatori (Guillot etc) si nu stiu exact pe care sa-l aleg, sunt la preturi diferite... vorbesc la modul general, nu e vorba numai de un singur trandafir, ce parere aveti?
 
Ultima editare:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu poti sa dai un exemplu concret? Despre ce producatori vorbim? Trandafirii, daca sunt asa cum spuneam soiul patentat de producator, nu pot avea alta denumire decat denumirile comerciale acceptate universal (alea de pe HMF.com, de obicei, ca doar nu cumperi din State unde sunt alte denumiri comerciale inregistrate).
Daca nu-l cheama asa e clar ca nu e ceea ce spune ca e... sau poate ca e dar din diverse ratiuni comerciale nu se poate declara ca-i acelasi trandafir.
 

andreya

Member
Hmhm...il are cineva?! L-am vazut la cineva pe sun, nu mai stiu daca userul era floralia...era climber...oh, era superb! Insa la alte cautari, in poze, l-am gasit de dimensiuni mult mai mici. Multe site-uri il dau de pana in 100 de cm si eram putin confuza
 

geodezia

Well-Known Member
cauta-l pe HMF si acolo uisi spun toti parerile si afli ce te intereseaza
eu la unii l-am vazut roz intens roz deschis la unii rosu
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
A comandat cineva de la adrian1 de pe sunphoto? :)
Il stiu eu pe domnul Adrian. Am luat mai multi trandafiri de la el. Toti au iesit exact ce am cumparat si s-au dezvoltat foarte bine. (uite de exemplu Emilien Guillot luat primavara trecuta de la dansul : https://mirceaspc.sunphoto.ro/Emilien_Guillot). Eu il recomand!
In ce priveste Leonardo da Vinci la mine : http://mirceaspc.sunphoto.ro/Leonardo_da_Vinci/pagina2 s-a dezvoltat mai mult pe orizontala, ca o caracatita. Eu sunt incantat de varianta rosie - Red Leonardo da Vinci - http://mirceaspc.sunphoto.ro/Leonardo_da_Vinci_Red/pagina5 , care la mine in gradina e mult mai florifer (continuu), rezistent (floarea tine foarte mult) si frumos.
 

andreya

Member
mirceaspc multumeeeeesc mult de info :hug: hmhm m-ai dezumflat acum cand mi-ai zis de cel rosu. Eu il vazusem pe sunphoto la floralia pe cel roz...era divin si foarte laudat si se inaltase destul de mult. Deci adrian1 e ok. O sa comand atunci de la el, multumesc:-D
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
In ce-i priveste pe cei 2 Leonardo -roz si rosu- asta este experienta din gradina mea si parerea mea. Si eu aveam asteptari mai mari de la cel roz. Dar poate ceva nu-i place la mine in gradina. Si, in plus, fiecare cu gusturile si parerile lui.
 

elianna

Well-Known Member
Dragalasii de ei!
La mine au inflorit la 1 mai princess Alexandra of Kent
20160502_115147.jpg
apoi Chippendale, Zephirine Drouhin si Mme Isaac Pereire
20160504_101850.jpg Zephirine Drouhin 05-05-2016.jpg Mme Isaac Pereire 05-05-2016.jpg
Nu stiu cum sa pun imaginile mai mici. Daca optez pentru miniatura nu se vede mai nimic.
 
Sus